Menüü

Häid nippe puude lõhkujale

14.01.2016

Jahedal ajal pole midagi mõnusamat kui ahjus, kaminas või pliidi all lõõmav tuli. Ka puuküttega saunakerisel on hoopis teine tera. Puulõhkumine ei pea enam olema üksnes meeste töö – sellega saavad kerge vaevaga hakkama ka õrnema sugupoole esindajad.

Puulõhkumine on imelihtne eriti kui appi võtta puulõhkumismasin, mida pole sugugi raskem käsitseda kui muruniitjat. Mõned neist töötavad elektri teised bensiinimootori jõul. Tööriistamarketi spetsialistide sõnul on koduseks tarvitamiseks mõeldud puulõhkumismasinaid kolme tüüpi. Need on elektriline horisontaalne, elektriline vertikaalne ja bensiinimootoriga vertikaalne.
„Puulõhkumismasinate kategooriates on veel palju versioone, kuid tööpõhimõte on kõigil sarnane,“ sõnab Tööriistamarketi müügijuht. Kõige olulisem, mida silmas pidada, on see, mitu tonni on ühe või teise masina jõuks märgitud.

Puulõhkuja- lihtne nagu muruniitja

Tasub meeles pidada, et mida suurem number, seda rohkem on masinal jaksu sitkeid ja väga suuri pakke lõhkuda.
Puulõhkumismasinat valides tulebki ühe peamise asjana selgeks teha, milliseid puid hakatakse ennekõike lõhkuma.
Kui on plaan pilbastada tavalisi küttepuid ja mitte väga jämedaid ja jändrikke, siis sobib väiksema jõuga masin väga hästi. Kui on ette näha, et palju tuleb tegemist väga jämedate ja tugevate puupakkudega, võiks ka masin olla vastav. Puulõhkumismasinast on palju abi, kui majapidamises tehakse ise kütte- või saunapuid. Korralik tööriist teenib aastaid ja enamasti on need masinad ka hooldevabad. Kindlasti tasuks Tööriistamarketist kaasa haarata ka halukäruga. Saab korraga ja mugavalt suurem hulk küttepuid- või saunapuid tuppa valmis ning ei venita selga paigast.

4 nippi puulõhkujale

1. Okaspuu pakku tuleks hakata lõhkuma paku keskelt, lehtpuud aga servast.
2. Lehtpuupaku lõhkumisel peaks ladvapoolne osa olema üleval pool.
3. Toorest puitu on kergem lõhkuda kui kuiva puitu.
4. Okaspuud on raskem raiuda kui lehtpuud, kõige kergem on lõhkuda leppa.

 

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal