Menüü

Looduslik kõverus on kaunis

10.07.2011

„Põrand kõverate joonlaudade maalt“, nii pealkirjastas oma artikli ajakirjas Puuinfo (nr. 1, 2007) Madis Raidaru. Artiklis kirjeldab ta servamata saareplankudest põranda tegemist ja üheks põhjuseks sellise töö ette võtmiseks nimetab ta seda, et mõte looduslikud vormid sirgeks ajada tundus tobedana. Saar ja tamm on küll kõvemad ja kulumiskindlamad kui mänd ja kuusk, kuid harva sama sirged ja ühtlase tüvekujuga. Tüve kõveruste arvestamine annab võimaluse saada huvitava ja kordumatu välimusega põrandalauad, millede kokku sobitamine on aga tõsine katsumus.

Madis Raidaru sobitas lauad nende tulevases asukohas, märgistas ning viis töötlemiseks õue tagasi. Laudade kinnitamiseks vajalikud põrandalaagid valati betooni sisse, osaliselt täideti betooniga ka laudade vahed, nende lõplikuks täitmiseks nuputati välja spetsiaalne segu. Põrand kukkus välja nii kena, et mitmed sõbradki, kes algul ettevõtmises kahtlesid, tahtsid omalegi sarnast. Kahtlen, kas Madis Raidaru sellist tööd teist korda ette võttis.

Töömahukus ongi peamine põhjus, miks eelpoolkirjeldatud võimalus vaid üksikute entusiastide hobiks jääb, tööstuslikult ei ole looduslikku kõverust jälgivate põrandalaudade tootmine seni veel kellelgi õnnestunud. Nüüd näib, et eestlaste arvutialane nutikus on probleemidele lahenduse leidnud. Sisustusmessi Domotex pressiteatest: „ Innovaatiline tehnoloogia kombineerib laudade loodusliku kõveruse skaneerimissüsteemi, spetsiaalset algoritmi lõiketrajektoori optimeerimiseks ja põranda disainimise tarkvara. Süsteemi töötasid välja Soome automaatikafirma ja kolm tarkvarafirmat koostöös Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudiga.“

Fotod: www.bolefloor.com

Maailma disainiturul on uus toode juba tunnustamist leidnud ja jääb üle ainult loota, et ka tootmismahtude suurendamine jõukohaseks osutub.

Märt Riistop
Puitehituse klaster/Puuinfo

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal