Menüü

Mida tuleks teada sauna hooldamisest?

26.10.2015

Saun on majapidamises üks väheseid ruume, mis saab kasutamisel väga suure koormuse. Tingimused, mis vahelduvad märjast kuivani ja põletavast kuumusest külmani, on äärmuslikud, mistõttu vajab saun aeg-ajalt hooldust ja miks mitte ka remonti.

Saunalava vajab vähemalt korra aastas nii spetsiaalse saunapuhastusvahendiga puhastamist kui ka lavakaitsevahendiga katmist. Sauna puhastamiseks sobivad leeliselised puhastusvahendid, abrasiivpulbrid või desinfitseeriva toimega puhastusvahendid. Nii sauna kui ka muude niiskete ruumide puit-, metall-, kivi- ja kahhelpindade puhastamiseks sobib hästi ka happeline kloorivaba puhastusaine, mis eemaldab kergesti nii rasvad, mustuse kui ka setted. Lisaks on tal desinfitseerivad omadused. Saunapindade kaitseks on samuti lai valik vahendeid. Näiteks vesialuseline akrülaatkaitseaine on mõeldud puidust seinte ja lagede töötlemiseks leili-, pesu- ja riietusruumis. Ta sisaldab sinetus- ja hallitusvastaseid aineid ning moodustab puidul vett ja mustust tõrjuva pinna, mida on lihtne puhtana hoida.

Saunalaval on tõhus kasutada ka immutusõli, mis kaitseb saunalava niiskuse ja määrdumise eest. Õliga küllastatud puitpind seisab hästi puhas, sest mustus ja tume vihaleotusvesi ei pääse enam puidu pooridesse. Kuna ehituspoodides on sauna seinte, lagede ja lava kaitseks ning hoolduseks mitmeid vahendeid tasub enne poodiminekut teha selgeks pindade ja lavalaua materjal, et leida sobivaim. Enne ostude sooritamist on alati kasulik poes asjatundjalt nõus küsida.

Kui keris vajab väljavahetamist

Kui saun on puhtaks kraamitud, tasub üle vaadata ka küttekolle. Kui see vajab vahetamist, siis tuleb esmalt mõõta leiliruum. Mida suurem on leiliruum oma mahult, seda suurem peaks olema kerise võimsus, et leiliruumi saaks piisavalt kuumaks kütta. Seejärel tuleb otsustada, kas valida elektri- või puukeris. Abiks sobiva puukerise või elektrikerise leidmisel on kaupluses iga näidise kõrval olevale tootesildile märgitud (m3) soovitused, mida saab vajadusel täpsustada koos klienditeenindajaga. Kui leiliruumis on tellis-, kahhel- või klaaspindu, tuleb pinna iga ruutmeetri kohta arvestada täiendavalt juurde 1,5m³ leiliruumi mahtu.

Aeg-ajalt tasub saunas üle vaadata ka kerisekivid. Tumedate ja raskete kerisekivide vahetamine sõltub suuresti sellest, kui tihti kerist kasutatakse. Kui saunapäevi on nädalas keskmiselt kaks korda, tuleks kive vahetada kord aastas. Kuna kivid kipuvad kasutuse käigus murenema, tuleks õhu hea ringluse tagamiseks kive aeg-ajalt ümber laduda ning purunenud kivid välja vahetada. Hea õhuringluse tagajärjel peavad küttekehad kaua vastu ning keris teenib saunalisi korralikult.

Korrapärane hooldus hoiab sauna värskena

Pärast iga saunakasutust tuleb kokku pühkida vihalehed ning loputada lavalt ja seintelt maha terviseprotseduuride järel tekkinud muu sodi (sool, mesi, muda). Lisaks tuleb saun hoolikalt puhastada ja kuivatada. Just kuivatada, sest lapiga pühkimine ja kuivatamine eemaldab koos veega ka mustuse ning määrdumine on väiksem. Seejärel tuleb avada tuulutusava, et niiskus ruumist välja pääseks. Mida hoolikamalt iga saunakorra järel koristada, seda vähem aega ja vaeva kulub suurpuhastuseks ning seda kauem püsib saun ilus ja töökorras.

hs-sauna

Allikas: Postimees.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal