Menüü

Vineer ja OSB — millal ja milleks kasutada?

13.01.2022

Puidupõhiseid plaatmaterjale on palju erinevaid tüüpe. Sõltuvalt kasutuskohast võivad nende omadused olla üsna erinevad. Ehitusplaadid leiavad laialdast kasutust nii uusehitistel kui ka renoveerimistöödel.

Ehitusplaate kasutatakse näiteks seina- ja laeplaatidena, mööbli valmistamisel ja ruumide väljaehitamisel. Põhilised puidust plaatmaterjalid on vineer, puitlaastplaat, OSB-plaat ning erinevad puitkiudplaadid. Puumarketist leiab laia valiku ehitusplaate nii sise- kui välitööde tarbeks.

OSB-plaat

OSB on tööstuslikult toodetud puitplaat, mis saadakse samasihiliseks suunatud laastude ja liimaine kokku pressimisel suure surve all. Sideainena kasutatakse vaha ja sünteetilist vaiguliimi. Kasutatavad tüüpvaigud sisaldavad fenoolformaldehüüdi, melamiiniga rikastatud uureaformaldehüüde või isotsüanaadi, mis on kõik niiskuskindlad sideained.

Euroopas on levinud sideainete kombineerimine, sisekihtides fenoolformaldehüüdvaiku ja pindmistes kihtides melamiiniga rikastatud uureaformaldehüüdvaiku. Sellise meetodi eelisteks on kokkupressimise tsüklite arvu vähendamine ning siledam ja esteetilisem pind.

OSB on heade mehaaniliste näitajatega materjal, mis võimaldab seda kasutada kandvate konstruktsioonide ehitamisel. Levinumad kasutuskohad on seinte, põrandate ja aluskatuse ehitamisel.

Saadaval on ka ühelt küljelt isoleeriva kihiga kaetud OSB-plaadid välispindadel kasutamiseks, mis hõlbustavad paigaldust ning tagavad kõrgema energiatõhususe hoone välispiiretes. OSB-plaate kasutatakse ka mööbli tootmises. OSB plaate toodetakse uudse tehnoloogia alusel, ühtlane sisemine struktuur, mõlemalt küljelt samane pinna kvaliteet, kergelt töödeldav ning keskkonnasõbralik.

OSB plaadi kasutusvaldkonnad – mööbli detailideks, katuse konstruktsioonis, seinte vooderdamiseks, põrandate aluseks ning lae detailideks. Samuti betoonivormide raketisteks, ehitusavade sulgemiseks ning piireteks. Tasub ka mainida, et OSB-plaati ei tohiks jätta pikaajaliselt ilmastiku kätte.

Vineer

Vineeri valmistamiseks liimitakse paaritu arv spoonikihte kokku nii, et kahes kõrvuti asetsevas kihis on puidukiudude suund teineteise suhtes risti. Vineeri toodetakse kolmes variandis: kase-, okaspuu- ja segavineer. Neist levinuim on kasevineer.

Sõltuvalt kasutatavast liimist on tegemist kas sisetööde või niiskuskindla vineeriga. Kuna niiskuskindlus iseloomustab ainult liimi ja vineeri valmistamiseks kasutatav spoon säilitab kõik puidule iseloomulikud omadused, tuleb sellise vineeri välistingimustes kasutamisel lähtuda samadest viimistlusreeglitest kui puidugi puhul, pöörates erilist tähelepanu servade katmisele.

Kui niiskuskindel vineer katta fenoolvaikudega immutatud paberist pealistuskihtidega ja katta selle servad sobiva viimistluskihiga, on tulemuseks veekindel vineer, mida Eestis nimetatakse filmivineeriks. Lamineeritud vineer on suure tiheduse ja tugevusega, seejuures eriti hea veekindlusega materjal. Vineeri lamineerimine parandab pealispinna vastupanuvõimet väliskeskonna mõjudele.

Tänu heale libisemis- ja kulumiskindlusele leiab see materjal väga laialdast kasutamist, nt. konstruktsioonimaterjalina ehituses, dekoratiivse viimistlusplaadina mööblitootmises, veokite haagisepõhjades ja külgedel, samuti vagunites, betooni valamisel jne.


Tutvu kõikide sise- ja välitöödeks kasutatavate ehitusplaatidega ning küsige personaalset pakkumist Puumarketi projektimüügist – teeme Teile alati parima pakkumise!

Ei soovi ise ehitada? Soeta materjal Puumarketist, ehitaja leiad hange.ee’st

Allikas: Puumarket, Puuinfo, Delfi

 

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal