Menüü

Tee ise raamaturiiul

22.03.2016

Panipaikadest on kodus peaaegu alati puudus. Liiga palju kappe ja riiuleid võivad muuta ruumi väiksemaks ja tekitada rõhuva tunde. Ometi on tarvis oma asjad kusagile paigutada. Et riiulid oleksid praktiliselt kasutatavad ja mõjuksid ruumis ka silmale hästi, tuleb need hoolega valida.

Pole tähtis, kas vajatakse panipaika raamatutele, nõudele või nipsasjakestele, olemas on väga põnevaid ja multifunktsionaalseid mööblitükke igale maitsele. Riiuli valimisel tuleks lähtuda mitmest tegurist. Mis sobib interjööriga? Mida on plaanis riiulile paigutada? Kas riiulil peaks olema ka muid lisafunktsioone? Palju on tegelikult ruumi tarvis? Mis värvi peaks riiul olema?

Raskemate esemete tarvis − nagu raamatud − sobib kõige paremini korralik ja tugev puit või teras, sest saepuru- ja muu õhuke plaat kipub raskuse all kaardu vajuma. Kergemate esemete, näiteks küünalde, pildiraamide ja kujukeste jaoks on sellised riiulid aga täiesti sobivad. Ka klaasist riiuli soetamisel tuleks kõigepealt uurida, millist raskust see kannatab.

Samuti tuleb arvestada sellega, et soovitud esemed riiulisse ära mahuksid. Kui soetatakse fikseeritud vahedega riiulid ja selgub, et lemmikvaas või -kann, mille tõttu esialgne riiulivajadus võib-olla üldse tekkis, sellesse ei mahu, on tegu ebaõnnestunud ostuga. Kui riiulile plaanitakse paigutada ka teler, tuleks arvestada tulevikuplaanidega – ehk on plaanis millalgi suurema ekraaniga televiisor osta? Väikestes ruumides võiksid riiulid ulatuda küll laeni, kuid arvestada tuleb sellega, et igapäevaselt kasutatav mugav kõrgus on kuni 180 sentimeetrit. Sellest kõrgemale saab panna esemeid, mida väga tihti ei vajata.

Riiul kui iseseisev element

Alati ei pea riiul täitma vaid panipaigafunktsiooni – see võib olla ka iseseisev kunsti- ja disainielement, ruumijagaja ning osa mõnest teisest mööbliartiklist, näiteks toolist, voodist või lauast. Oluline on mõelda ka selle üle, kas riiulile oleks tarvis näiteks rattaid alla, et seda oleks vajadusel kergem liigutada. Värvivalik peaks lähtuma sellest, kas soovitakse silmatorkavat või silmatorkamatut riiulit. Tagasihoidlikuks võib pidada naturaalset puitu või seinaga sama värvi materjali, vastandvärvid pakuvad aga põnevat kontrasti.

Trendikas mööbel

Aastaid on mööbliturul enim moes olnud just tume puit, näiteks kirss ja mahagon. Nüüd on aga rambivalguses pigem heledad karamellised ja mesised toonid, mis sobivad peaaegu iga stiiliga ega mõju raske ja rusuvana. Kindla peale minek on tammepuit. Pikalt on olnud moes kollased ja punakad metallid, näiteks vask, nüüd on aga trendikas ka erinevat värvi metalle omavahel sobitada.
Kindlat stiili, mis oleks ainsana sobiv, ei saa välja tuua. Väga populaarsed on nii antiik- ja vintage-mööbel kui ka uus ja modernne. Tuleb leida just endale sobiv. Kui soetada täiesti uus ja kasutamata riiul, võiks võimaluse korral mõelda eritellimusele, sest sel juhul on toote välimus, funktsionaalsus ja suurus tellija dikteerida ega tule minna kompromissidele, mida valmistooted sageli nõuavad. Tellimustööd saavad olla ka originaalsed ja unikaalsed. Samuti on moes ja ka vastutustundlik soetada mööbel, mis on toodetud keskkonnasäästlikel põhimõtetel. Üks võimalus on kolada vanakraamiturgudel ja -poodides, teine variant uurida, kust saab taaskasutatud puidust või muust materjalist uut mööblit.

Paiguta riiul nutikalt

Kuna tänapäeval muutuvad kodud üha väiksemaks ja läbimõeldumaks, on oluline ka see, et mööbel oleks võimalikult multifunktsionaalne. Sageli paigutatakse raamaturiiul trepiastmete ja voodiservade alla või kasutatakse väljatõmmatavaid riiuleid, mis võtavad vähem ruumi. Samuti on järjest rohkem moodulriiuleid, mis tähendab, et toodet saab vastavalt vajadusele ümber kujundada. Mõned disainiriiulid muutuvad vajadusel osaliselt hoopis toolideks või mingiks muuks ootamatuks esemeks – disainerid mõtlevad järjest enam selliseid nutikaid lahendusi välja.

Originaalsed lahendused

Riiul võib olla ruumis ka omaette kunstiline teos või iseäralik ja originaalne ruumidominant. Võimalusi selleks on mitmeid. Üks variant on soetada mõni põnev disainiriiul, mis üllatab omanäolise kujuga, eirab visuaalselt füüsikareegleid või on muul moel ebatraditsiooniline. On olemas näiteks selliseid seina külge kinnitatavaid raamaturiiuleid, mida pole näha ja teosed hõljuvad justkui õhus. Viimasel ajal on väga populaarsed puid imiteerivad riiulid, kus võraosa moodustab diagonaalseid panipaiku. Väga levinud on lugemistooli ühendamine raamaturiiuliga – tooli küljed ja tagaosa täidavad riiuli ülesannet.

Moes on ka igasuguste kujundite kasutamine – eriti trendikad on suured tähed, mis sõnaks kokkupandult või niisama segamini moodustavad riiulikompleksi. Olemas on veel näiteks jutumulli-, lego-, kitarri- ja küsimärgikujulisi riiuleid – ühesõnaga kõike, mida inimfantaasia suudab luua. Modernsesse koju sobivad hästi abstraktse või geomeetrilise vormiga riiulid. Teine võimalus on valmistada kodustest ootamatutest vahenditest ise pilkuköitev riiul. Päris levinud on redeli kasutamine riiulina, nii et esemed asetatakse astmetele või kahepoolse treppredeli astmetele horisontaalselt paigutatud puitlaudadele. Laste- ja noortetuppa sobib näiteks ruladest või surfilaudadest ehitatud panipaik.

Samuti saab kõikvõimalikest puitkastidest mahuka riiuli ehitada – seejuures võib jätta kastid viimistlemata või hoopis üle värvida. Huvitava panipaiga saab ehitada ka vana kineskoopteleri või -monitori sisse. Põhimõtteliselt saab riiuli ehitada ükskõik millest üleliigsest – käiku saab lasta köied, torud, laastud, pingid, sahtlid, kangatükid ja kaablirullid. Peab olema vaid pealehakkamist ja kujutlusvõimet.

Allikas: Ehitusmaailm.ee

Vaata kindlasti ka Puumarketi Pinteresti kontot inspiratsiooniks www.pinterest.com/timbermarket/tee-ise-puidust-riiul-diy-shelves/

 

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal