Menüü

10 asja, mida õppida Skandinaavia sisekujundajatelt

14.01.2016

Võib tunduda üllatav, ent Skandinaavia maade disaini ilust ei peetud suurt lugu kuni 1950ndate aastate alguseni. Sellest ajast alates hakati Euroopas hindama minimalismi ning au sisse tõusid paljud Skandinaavia sisekujundajad, kes on nüüdseks loonud unikaalseid ja praeguse ajani väga kõrges hinnas olevaid sisekujunduselemente, mööblit ning majatarbeid.

Kuigi paljudel seostub Skandinaavia disainiga kindlasti vaid IKEA kaubamärk, on neilt tegelikult väga palju rohkemat õppida ning avastada. Skandinaava toodang hõlmab endas Taani, Norra, Rootsi ning Soome kaubamärke, pakkudes silmailu lihtsa, funktsionaalse ja minimalistliku toodanguga.
Mida on meil aga nende maade disaineritelt õppida ning kuidas erineb Skandinaavia maade toodang Ameerika brändide toodangust?

1) Neutraalsed toonid

Rahustavad ning kahvatud variatsioonid helesinisest värvist, jahe hall, valge ning kreemjas – need värvid on Skandinaavia interjöörides peaaegu alati olemas ning on muutunud justkui Skandinaavia disaini kaubamärgiks.
Ent mitte kõik Skandinaavia maadest tulnu ei ole tagasihoidlik ja silmatorkamatu. On ka disainereid, kes eelistavad vägagi julgeid lahendusi. Nende hulka kuulub ka Soome disainibränd Marimekko, kes panustab just värvide kasutamisele, graafilisusele ja silmatorkavale lõpptulemusele.

2) Valged puitpõrandad

Vastupidiselt Põhja-Ameerika kodudele, ei ole vaiba kasutamine Euroopa kodudes nii sagedane. Skandinaava disainerid on alati eelistanud lihtsat heledat puitpõrandat – see annab ruumi suurendava efekti, lisab avarust ning juhib pilgu ruumi arhitektuurile ja sisustuselementidele.
Kes valge põranda kasuks otsustada ei soovi, siis alternatiivina saab heleda tulemuse kasutades kase- või männipuitu või hoopis kahhelkivi.

 

3) Lase valgus tuppa

Skandinaavia maadele omase pimeda aja rohkuse tõttu on seal väga aktuaalseks teemaks ka ruumide valgustatus. Sestap eelistatakse sisekujunduses kasutada palju valgusteid ning akende paigaldamisel otsustatakse eelkõige suures mõõtudes, sageli lausa maast laeni ulatuvate akende kasuks.

4) Looduslähedus

Skandinaavlastesse on sisse juurdunud looduslähedus. Kui neil on võimalus oma vaba aega õues veeta, siis nad seda üldjuhul ka teevad. Kuna talve ning pimedat aega on neis maades palju, üritavad nad sisekujundusse sisse tuua võimalikult palju looduslikkust – nad kaunistavad tube erinevate toataimedega ning kasutavad interjööris võimalikult palju naturaalset puitu. Samuti on enamikes kodudes rõdu, kust saab nautida suurepäraseid loodusvaateid.

5) Elegantsuse puudutus

Elegantne on sõna, mis iseloomustab sageli Skandinaavia disaini – valged seinad, antiiksed kellad, kristallist kroonlühtrid, antiiksete nikerdustega valged mööbliesemed, valged laudlinad ning lihtsad kuid maitsekad lillekompositsioonid. On lihtne mõista, miks sellist stiili läbi aegade armastatud on – see on graatsiline, maitsekas ning kaunis.

6) Saun majja!

Saunad on väga suur osa skandinaavlaste elustiilist. Saun on osa kultuurist ning omab isegi eraldi saunaetiketti. See on koht, kus lõõgastuda ning argipäevast puhata. Arvatakse, et ainuüksi Soomes on üle kahe miljoni sauna.
Seega, kel võimalus ning soov nautida seda iidset ja kultuurset ajaviidet oma enda kodus, siis saun majja!

7) Skandinaavia kodu projekt ja funktsionaalsus

Kultuurilisus ja kunstilisus mängivad skandinaavlaste eludes suurt rolli ning seega on loomulik, et see kandub ka nende kodudesse üle.
Funktsionaalsus on üheks Skandinaavia disaini iseloomustavaks sõnaks. Kodudes hinnatakse avarust, lihtsust ja mugavust. Harva kohtab suuri ning kohmakaid sisustuselemente, eelistatakse funktsionaalset ning kasulikku sisustust.

 

8) Skandinaavia mööbel

Ükskõik millisest materjalist skandinaavlased ka mööblit ei valmista, põhirõhk langeb alati valmistoote kõrge kvaliteedi saavutamisele. Suure au sees on just antiikne disain. Toodetakse lihtsaid, samas kunstipäraseid esemeid, kasutades selleks kvaliteetset riiet ning detaile. Mööblit vaadatakse kui kunstiteost, mis kestab aastakümneid. See on ka põhjuseks, miks sealmail nii palju antiikärisid läbi aegade stabiilselt turul püsivad.

9) Lihtsad, ent hubased kaminad

Kuna sandinaaviamaades on rohkelt pimedat, talvist ja külma aega, on kamin kodus väga tänuväärne. Vastupidiselt Põhja-Ameerika kodudele ei ole skandinaavlaste kodudes kamin mitte dekoratiivne element vaid täidab nii küttekeha kui ka söögivalmistamiskoha eesmärki.

 

10) Öko-sõbralik interjöör

Skandinaavia disain hoiab au sees loodussõbralikkust ning loodust säästvat elustiili. Selline eluviis võiks olla eeskujuks ka teistele riikidele.
Läbi poliitilise liikumise ning soovi hoida ja päästa loodust, on skandinaavlased suuresti aidanud kaasa ökosõbraliku disaini liikumisele ja levikule.

Infoallikas: freshome.com

 

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal