Menüü

Kaks omanäolist suvetuba — väliköök ja puhkenurk!

10.07.2015

Igaüks meist ihaldab oma aeda toredat ja hubast istumisnurka, kust esimene vihmasabin tuppa ei ajaks ja avaneks meeliköitev vaade koduaiale. Ajakiri Maakodu käis külas kodudes, mille omanikud on ise või töömeeste abiga ehitanud toredad puhkenurgad. Toome teieni Rainis Paabuti mehise väliköögi jõe ääres ja vanakraamipoe Milla omaniku Maigi Lubi pastelsetes toonides puhkenurga.

Tisler Rainis Paabuti mehine väliköök jõe ääres

See tore väliköök ja istumisnurk asub Jõelähtme vallas Jägala jõe ääres. Väliköögi ja sealse mööbli ehitas tisler Rainis Paabut. Trofeed ja kopranahad toolid räägivad selget keelt, et peremehe suur kirg ja hobi on jahipidamine. Puhkenurka ehitama hakates olid olemas vaid seinad, ülejäänu sündis peremehe soovil ja Rainise kätetööna.

Väliköögi pealtnäha päevinäinud ja vana ilmega puidust mööbel, sh kööginurk, lauad-toolid ja isegi prügikast on ehitatud tegelikult täiesti uuest, poest ostetud lauast. Puidu vanandamise kunsti valdab Rainis suurepäraselt, nii et kogu mööbel näib olevat ajatu. Tõsi, eks tuul, päike ja niiskus on sellele kõvasti kaasa aidanud. Ümmarguse kujuga ahju ehitas samuti Rainis. Väliköögi seinad krohvis kindakrohviga. Suur söögilaud on kokku pandud kahest tükist. Südametega toolid on tehtud lastele, nende järgi sai ka ehitis nimeks “Kolme karu pubi”.

Jahimehestiilis väliköök “Kolme karu pubi” on suvel kodu südameks. Suured puud annavad tuulevarju, samas on koht päikeseline ja avar.

Rainis jättis ühe seina sisse aknaava, kust avaneb kaunis vaade Jägala jõele. Väliköögist ei puudu ka kööginurk ja kraanikauss. Et mööbel oleks täiuslik ja kõik sobiks kokku, ehitas Rainis isegi puidust prügikasti.

galerii9k2a28se4tr9ndcgzwi0yzgalerii3

Vanakraamipoe Milla omanik Maigi Lubi ja tema kingituseks saadud puhkenurk

Tartu vanakraamipoe Milla omanik Maigi Lubi on õnnelik naine, sest sai abikaasalt kingituseks imekauni puhkenurga. Maigi valis pastelsed toonid, kangad ja mööbli ning kujundas selle mõnusaks suviseks puhkekohaks.

“Kuna minu mees tegeleb puidumajandusega, kinkis ta mulle selle maja sünnipäevaks. Minu sünnipäev on juulis ja soovin alati pidu õues pidada. Ent igal aastal oli probleem, et vihmasadu võib peo ära rikkuda. Nii sündiski see suvemajake. Soojadel suveöödel magame perega seal, teeme diivani lahti ja paneme lakke kinnitatud konksu otsa baldahhiini, et sääsed ligi ei saaks ja naudime konnakontserti,” räägib Maigi. “Oleme tõesti väga rahul selle suvemajaga. Suvel on see veel minu kodukontoriks,” ütleb Maigi.

1. Enne kui puhkeala või istumisnurka rajama asute, tasub läbi mõelda, milleks seda kasutama hakatakse. Kuulake ka teiste pereliikmete soove. Istumisnurka ei tasu kunagi rajada maja põhjaküljele. Tavaliselt selgub kõige õigem koht alles praktikas.
2. Joonistage asendiplaan, mõelge läbi jalgteed, pinnasekattematerjal, valgustus jne.
3. Hinnake planeeritava istumisnurga maapinda, vajadusel mõelge läbi ka sademete äravool, pinnase tasandamine, sillutusmaterjal ja selle paigaldamine, jne. Koostage ostunimekiri vajalikest materjalidest ja tehke kalkulatsioon.
4. Kui te ei soovi võõraid pilke, eraldage puhkeala heki või ronitaimedega. Esialgu saab seinteks kasutada ka lihtsamaid piirdeid — võrke, kõrkja-, bambus- või pajuvitsamatte vms.
5. Säilitage looduslähedus ja avarus, et säiliks vaade aiale või ümbritsevale loodusele.
6. Kui soovite vihma ja päikese eest kaitsvat varikatust, siis pidage meeles, et see peab vastu pidama nii tuultele ja tormidele kui ka lumele.

Vaata galeriid: moodnekodu.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal