Viimistletud välisvoodrilauad


Laudade kruntimine toimub koheselt peale saagimist või hööveldamist, kuna siis on puidu poorid veel avatud ja värv imbub paremini pooridesse tagades parema nakkumise ja kaitse. Kruntvärv kuivab õhuhapniku toimel, on vesipõhjaline alküüdvärv, mis sisaldab puidukaitsevahendeid.

Ainult kruntvärv ei kaitse aga puidu pinda pikaajaliselt, kuna on kahjustatav UV-kiirguse poolt. Sellepärast on vaja lauad lisaks katta veel akrüülviimistlusvahendiga, mille kiht püsib piisavalt pehme ja venivana aastaid, kaitstes UV-kiirguse eest ja hoides ära pragude tekkimise.

Pakume ka tööstuslikult värvitud välisvoodrilaudu. On tõestatud, et võrreldes käsitsi värvimisega, on tööstuslikult värvitud puitmaterjal vastupidavam ning maksab vähem. Värvitud materjali tuleb transportimisel ja ladustamisel hoida kuivana, kaitstes seda vee ja UV-kiirguse eest. Ladustada ei tohi maapinnale ning tagatud peab olema piisav õhutus.

Kruntimine

Kruntimine on värvitud välisvoodrilaua pika eluea tagamiseks väga oluline, sest kruntimine annab lauale esmase kaitse ilmastikuolude eest ning tekitab pinnavärvi edukaks nakkumiseks sobiva pinnakihi. Sõltuvalt sellest, kas kruntvärv sisaldab hallituse- ja sinekaitseaineid, tuleks laud veel enne kruntimist ka immutada, et kaitsta seda hallituse ja sine eest, mis meie kliimas ohustavad voodrilauda ka peale paigaldamist.

Kui Te ei soovi lauda enne seina panekut värvida, siis krunditud peaks see vähemalt olema, kuigi vältimaks hiljem laua kuivamisel tekkida võivaid triipe laudade liitekohtadel, on soovitav siiski vähemalt 1 kiht pinnavärvi ka peale kanda enne laua paigaldamist.

Puidukoda kasutab kruntimisel Soome tootja Teknos veebaasil alküüd kruntvärvi Teknol 1881, mis sisaldab ka hallituse- ja sinekaitseaineid. Kruntvärvi sideainena kasutatavad alküüdõlid on peenema struktuuriga kui akrüülkruntides kasutatav akrülaat, tungides sügavamale puidu sisse ja andes sellega parema kaitse ning nakkuvuse pinnavärvile, võrreldes tavapäraste akrüül kruntvärvidega. Teknol 1881 kruntvärvi peale võib hiljem kanda nii nii vesialuselisi värve kui ka õlivärve.

Kasutame kruntimisel tööstuslikku värvimisautomaati Ceetec IP250, millega katame voodrilaua kruntvärviga kõigist neljast küljest, et see oleks maksimaalselt kaitstud välisõhu niiskuse ja muude ilmastikuolude eest.

Värvimasinas kasutatavad suurel kiirusel pöörlevad värviharjased kannavad laua pinnale ühtlase värvikihi ning katavad edukalt kõik sooned ja praod ning hõõruvad värvi sügavale sisse isegi peensaetud pinnaga lauale, mida on käsitsi pintseldades raske sama kvaliteetselt saavutadaTeknos Teknol 1881_EST.

Värvimine katva pinnavärviga

Pinnavärv on värvitud välisvoodrilaua viimane viimistluskiht, mille ülesandeks on lisaks ilusale väljanägemisele anda lauale ka otsene kaitse väliste mõjude (päikesekiirgus, vihma) eest, jäädes samas elastseks, et vastu pidada õhuniiskuse muutustega kaasnevatele puidu paisumistele ja kahanemistele.

Tänapäeval on selleks kindlasti parim lahendus akrüülvärv, mis on hiljem näiteks võrreldes õlivärvidega oluliselt lihtsamini hooldatav ja ülevärvitav, sest värvipind ei mõrane ja ei kooru, vaid lihtsalt kulub ajapikku ning matistub (hoolduvärvimisel on värvipind pind vaja ainult lahtistest osakestest puhastada, pesta ja uuesti üle värvida). Kattev pinnavärv on ühtlasi ka võimalikest pinnavärvidest kõige vastupidavam, võrreldes lasuurvärviga kindlasti just päikesekiirgusele.

Värvikihi maksimaalse eluea tagamiseks on ühtlane ja õige paksusega värvikiht oluline, seda on käsitsi pintseldades raske saavutada. Liiga paksult värvi peale kandes saavutatakse hoopis kehvem lõpptulemus, sest värv ei kuiva siis ühtlasel, ei nakku korralikult laua külge, pinnakiht mõraneb ja hakkab hiljem kooruma.

Parim ja vastupidavaim tulemus saavutatakse, kandes värv pinnale mitmes kihis ja õigete kihipiaksustega. Suurt rolli mängib ka valitud värvitoon – mida pastelsem (eredad toonid pleekuvad kiiresti) ja heledam (tume värvitoon neelab rohkem päikesekiirgust ja seetõttu on ka värvis ning voodrilauas temperatuurist tingitud mahukõikumised ektreemsemad) on värvitoon, seda pikem eluiga.

Puidukoda kasutab värvimisel Soome tootja Teknos veebaasil poolmatti akrüül pinnavärvi Nordica EKO, mida on võimalik toonida enamlevinud katvate värvitoonidega. Pinnavärv kantakse peale kõrgsurve pihustitega värviliinil, millega saavutame ühtlase ning sileda pinnakihi ning vajaliku kihipaksuse, et laual olev värvikiht oleks optimaalne ja vastupidav.

Siledale lauale kantakse ca 0,12mm ja peensaetud või vanutatud lauale ca 0,13-0,15mm märgkihti ühe värvikihi kohta. Teknose värvisüsteem näeb ette lisaks kruntvärvile 2 kihti pinnavärvi. Meie pakume nii lõppviimistlusega kahe kihi pinnavärviga lauda kui ka vajadusel ühe pinnakihiga, millele tuleks peale voodrilaua paigaldust teine kiht seinas veel peale värvida.

Värvimine lasuurvärviga

Lasuurvärv on poolläbipaistev puiduvärv, mis saadakse, kui värvitule alusvärvile segatakse sisse värvipigment. Värvipigment annab ühtlasi värvile ka tema UV-kaitse, ilma pigmendita puuduks see sootuks.

Kuna tegu on aga poolläbipaistva värviga, mille alusvärvis puudub pigment ja on seega ka vähem kuivainet, siis on selle UV-kindlus ja vastupidavus üldiselt kehvem kui katval pinnavärvil. Kui soovite võimalikult vastupidavat ja hooldusvaba välisvoodrilauda, siis soovitame kasutada heledat pastelset tooni katvat pinnavärvi peensaetud laual.

Selline kombinatsioon võib olenevalt maja asukohast ja arhitektuurist kesta ka 15-20 aastat ilma lisahoolduseta. Lasuurvärvide puhul peate aga arvestama hooldusvärvimisega iga 3-7 aasta järel (sõltuvalt valitud voodrilaua tüübist, värvitoonist, hoone asukohast ja arhitektuurist)

Puidukoda kasutab värvimisel Soome tootja Teknos veebaasil poolmatti lasuurvärvi Nordica EKO või matti puidukaitsevahendit Aqua Primer, mida on võimalik toonida erinevate lasuurvärvide toonidega.

Teknose värvisüsteem näeb ette 2 kihti pinnavärvi. Meie pakume nii lõppviimistlusega kahe kihi pinnavärviga lauda kui ka vajadusel ühe pinnakihiga, millele tuleks peale voodrilaua teine kiht seinas veel peale värvida.


Ühte värvitooni tööstuslikult värvitud voodrilaua miinimumtellimus on 100 m2. Väiksema tellimuse puhul hind +10%. Väikeste tellimuste korral hind kokkuleppel!


Lisainfo: