Viimistletud Siberi lehis

Siberi lehisisel on võrreldes kuuse ja männiga oluliselt tugevam ilmastikukindlus tänu tema tihedamale puidustruktuurile (ca 40%) ja kõrgele vaigusisaldusele.

Lehis ei vaja lisatöötlust ning teda võib paigaldada naturaalsel kujul isegi välitingimustesse. Aastate jooksul omandab naturaalne lehis välitingimustes ühtlase halli tooni kaotamata seejuures oma vastupidavust.

Tumenemisprotsessi kiirendamiseks saab lehist töödelda raudsuflaadi (FeSO4) lahusega. See annab paari-kolme kuu möödudes lehisele kauni ja vastupidava hõbedase hallika tooni. Lõplikku tooni mõjutab ka puidu kvaliteet ja ladustamise aeg. Tuleb arvestada ka sellega, et raudsulfaadiga viimistletud puitpind muutub hallikaks / sinakaks ainult välitingimustes päikese ja niiskuse koosmõjul, kuivõrd päikesevalgus intensiivistab pinna tumenemist.

Siberi lehis on kõrge vaigusisaldusega nagu mänd (vastupidiselt ühtlase tooni ja madala vaigusisaldusega kuusele). Lehis, nagu ka mänd on varieeruva värvitooniga, mis kõigub helekollasest kuni tumepunaseni ja sõltub iga konkreetse laua vaigusisaldusest. Mida suurem vaigusisaldus, seda tumedam toon. Just ülikõrge vaigusisaldus annabki lehisele tema suure vastupidavuse ja tugevuse.

Kui tellida raudsulfaadi või linaõliga töödeldud lehise laua, siis jääb ka peale töötlust erineva vaigusisaldusega laudade vahele toonivahe nagu see on ka enne töötlust. Laua pinnale ladestunud valged sulfaadi jäägid tulevad lõplikult maha alles peale paigaldust kas loomulikul teel vihmaga või veega loputades. Kuna raudsulfaat reageerib ka teiste materjalidega (metallid, betoon, teised puiduliigid, looduskivid), siis tuleb raudsulfaadiga töödeldud laua paigaldamisel jälgida, et fassaadilt erituv sulfaat ei satuks teistele pindadele ja see koheselt maha pesta.

Millega lehist kinnitada?

Siberi lehise kinnitamiseks sobivad ainult happekindlast A4 roostevabast terasest kruvid, kuna lehis on kõrge tanniini sisaldusega ehk happeline puit.

Keskmisest suuremate sisepingete tõttu Siberi lehise puidus tuleks kasutada ka paksemaid, vähemalt 5mm paksusega kruvisid, et vältida nende purunemist. 21mm paksusega lehise välisvoodrilaua paigaldamisel soovitame kasutada vähemalt 5x70mm ja 28mm terrassilaual vähemalt 5x90mm happekindlast A4 roostevabast terasest kruvisid.

Kuigi Siberi lehise viimistlemine veebaasil toodetega on väga keerukas puidu kõrge vaigusisalduse tõttu, sobib Sikkensi pinnakattesüsteem Siberi lehisest voodrilaudade ja terrassilaudade viimistlemiseks väga hästi. Värvikiht on ka peale kahte aastat kvaliteetne ja kulumisjälgedeta.

Uus pinnakattesüsteem annab võimaluse lisaks väga vastupidavale ja pikaealisele Siberi lehise voodrilauale valida ka omale meelepärane värvitoon ligi 100 erineva Akzo Nobeli tooni seast.

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal