Puitmaterjalidest

Puit on meeldiv ja soe materjal ning sellel on väga lai kasutusvaldkond – alates ehitusest ja mööblitööstusest kuni mängusjade tootmiseni välja. Inimkonnal on puidu kasutamisel tuhandete aastate pikkune kogemus ja traditsioonid. Võrreldes teiste materjalidega on puidul palju häid omadusi ja eeliseid, mis muudavad selle väärtuslikuks ja sageli isegi asendamatuks.

Puit on väga vastupidav materjal, kui teda õigesti kasutatakse. Erilist kaitset vajab puit liigse niiskuse eest. Sageli takistavadki puidu laiemat kasutamist ehituses lihtsalt eelarvamused. Ekslikult peetakse puitu vähepüsivaks. Ka arvatakse, et puidu asemel muude materjalide kasutamine aitab säästa metsi. Metsavarude säilimine tagatakse aruka metsade majandamisega. Lihtsustatult tohib metsa raiuda samas koguses nagu teda juurde kasvab. Kuna puit on ainuke taastuv loodusvara, siis võiks teda julgemini kasutada. Selleks, et uus metsapõlvkond saaks tekkida, tuleb vana raiuda ning puitu kasutada. Parim puidu kasutuskoht on ehitus, sest ehitistes olev puit tõmmatakse süsinikuringest välja pikaks ajaks. Puitmaja hilisemal lammutamisel on puit kasutatav energia tootmiseks. Energiat säästab puit nii tootmisel kui ka kasutamisel. Näiteks kulub sama kandevõimega terastala tootmiseks kuus korda rohkem energiat, kui liimpuittala jaoks. Madala energiatarbega ehk passiivmajad on pea kõik puitkarkassil, sest muudest materjalidest sama soojapidavusega sein oleks kordades kallim.

Asjatundliku projekteerimise korral ei ole korraliku puitmaja ehitamine teiste samaväärsete majadega võrreldes sugugi kallim, pigem vastupidi. Hoolimata materjalide valikust peaks endale selgeks tegema, mida tahetakse – kas võimalikult odavat maja või teatud elukvaliteeti. Erinevate materjalidega võrreldes on puidu kasutamisel mänguruum kindlasti laiem.

Parim tõestus puitmajade aastasadade pikkusele kestvusele on Eesti linnade vanad puumajad, mida vaatamata vägagi ebapiisavale hooldusele on hulgaliselt säilinud.

Kasulik info puidu kohta
Kasulik info puidu kohta (joonised)
Puu ehitusmaterjalina- koolitusmaterjal, Elmar-Jaan Just, vanemteadur, TTÜ
Info erinevate puitplaatide kohta