Välisuksed


Uksel on alati olnud täita oluline roll fassaadi ilmestaja ja kaunistajana. Lisaks ei ole välisuks pelgalt sissepääs hoonesse, vaid ka omaniku visiitkaart. Läbi aegade on uks peegeldanud hoone elanike maitse-eelistusi ning ajastule iseloomulikku stiili. Kui aga tootmine muutus industriaalseks, läksid uksed anonüümsemaks. Tänapäeval on paljud hooned kaotanud oma isikupära just sellepärast, et valmistoodangut on lihtsam kasutada.

Kortermajade puhul on tegemist mitme uksega – kõigile majaelanikele ühine hoone fassaadi ilmestav välisuks ning igal korteril oma uks. Paljudel paneelmajadel on äravahetamiseni sarnased välisuksed, tihti veel värvitud kruntvärvitaolise värviga.

Kuid just detailide abil saab tüüpseid paneelmaju muuta omanäolisemaks ja õdusamaks. Ühistud, kellel fassaadide renoveerimine aktuaalne teema, võiks mugavama standardlahenduse asemel kindlasti kaaluda individuaalset lähenemist.

Ukse materjaliks on enamasti puit või metall

Metallidest on enam levinud elegantne alumiinium ja tagasihoidlik teras. Terasuks koosneb enamasti kahest teraslehest, mille vahele on täiteks paigaldatud kivivill. See muudab ukse sooja-, heli- ja tulepidavaks.

Puidust välisuksi valides tuleks uurida, kuidas on tagatud uste soojapidavus, turvalisus ning uste kujukindlus ehk võime püsida sirge ja stabiilsena, samuti on oluline uste hingede lihtne järelreguleerimisvõimalus ekspluatatsiooni käigus. Tänu keerulistele ilmastikutingimustele tuleks puidust välisuks kindlasti kord aastas kriitiliselt üle vaadata ning hinnata uste välispinda ja lukkude ning hingede hooldusvajadust.

Uksekoplekt koosneb reeglina ukselehest, lengist, lävepakust, hingedest ja lukukorpusest.

Värvid, spoon ja klaasid

Valmistatakse nii spoonitud kui ka värvitud, klaaspaketiga ning ilma klaaspaketita, erinevate laiuste ja kõrgustega uksi. Standardina on välisukse muster avanemise pool. Spooniga välisustel saab freesida ukselehele mustri või katta spoonitud dekoratiivkilpidega. Klaasiavadega ustel on kahekordne klaaspakett. Uksed on vastupidavad ja soojuskindlad tänu niiskuskindlale polüstüreenplaadile ja kujukindluse tagavad alumiiniumlehed konstruktsioonis. Toodetakse nii ühe kui kahe tihendiga välisuksi. Ühe tihendiga sobib eriti hästi tuulekojaga ja kahe tihendiga ilma tuulekojata eramutesse.

Avatav või mitteavatav laiend?

Et kasutada ära võimalikult palju valgust, soovitatakse paigaldada laiema seinaava korral välisuks koos laiendiga või ülaaknaga. Laiend ja ülaaken on hea lahendus ka juhul kui renoveerimise käigus soovitakse täita standardist suurem ukseava.

Avatav laiend on uksega samas lengis ning tänu avatavusele saab läbikäiguava teha laiaks, see on hea näiteks kolimise käigus mööbli ja muude suuremõõtmeliste esemete sisse ja välja viimisel.

Avatava laiendiga uksekomplekti tellides märkige ukse avanemise käelisus, laiend valmistatakse vastavalt ukse käelisusele. Mitteavatav laiend on eraldi lengis ning seda kasutatakse eelkõige lisavalguse saamiseks esikusse või kinnist laiendit laia seinaava täiteks.


Uksed aiamajale

Aiamajauksed sobivad kasutamiseks aastaringselt mitteköetavatel ehitistel. Ukseleht on soojustatud, kuid sees ei ole metall-lehte. Seega ei sobi aiamajauks kasutamiseks kohtades, kus sise- ja välisteperatuuride erinevus on suurem kui 10⁰C.

Uksed on valmistatud vahtpolüstreenplaadist, mis on kaetud mõlemalt poolt kahekihilise vineeri kihiga ning kõige lõpuks on üle löödud naturaalsete männilaudadega. Aiamajauksed vajavad enne paigaldamist kindlasti ilmastikukindlat lõppviimistlust – need tuleb peitsida, lakkida, õlitada, värvida vms.


Lisainfo: