Menüü

Tislerimaterjal

Tisleri- ehk erikuiva saematerjali puhul on puidu niiskussisaldus viidud 8 – 10%-ni. Sellise niiskusesisaldusega puidu hilisemad kujumuutused on sisetingimustes minimaalsed.

Põhilised puiduliigid, mida Eestis kasutatakse mööbli tootmiseks, remondiks, restaureerimiseks jne, on mänd, kask, tamm ja saar. Nendest lühidalt:

Männil on kollakasvalge maltspuit ja punakaspruunikas lülipuit. Puit on keskmise tiheduse, kõvaduse ja tugevusega, keskmiselt kokkukuivav; kergelt töödeldav, rahuldavalt liimitav, halvasti peitsitav ja viimistletav; kasutatakse massiivosade remondiks.

Kasel on valge värvusega punaka või kollaka tooniga puit. Puit on ehituselt ühetaoline, tugev, keskmise tiheduse ja kõvadusega, tugevalt kokkukuivav, kalduvus lõhenemisele ja kaardumisele; kergelt mädanev ja nakatub tõuguriketega. Hästi töödeldav, liimitav, peitsitav ja poleeritav. Kasutatakse näiteks massiivpuiduna prussiosade tugevdamiseks ja väljavahetamiseks, pealisnikerdusteks ning spoonina pealistamisel (mustri poolest on spoonina eriti hinnatud pahkade, juure kohal olev salmiline ja karjala kase puit).

Tammel on maltspuidu värvuseks kollakasvalge, lülipuidul heledast kuni hallikaspruunikani. Tamme tekstuur on ilmekas, tänu suurtele soontele ja säsikiirtele. Puit on tihe, tugev, keskmise kokkukuivamisega, kuivamisel kaardub ja lõheneb vähe. Aja jooksul muutub puit rohkem tumedamaks, pehmemaks ja hapramaks. Kergelt töödeldav; rahuldavalt liimitav, allub hästi peitsimisele ja mastiksitega viimistlusele. Kasutatakse peamiselt remondiks ja massiivosade vahetuseks (treitud ja nikerdatud detailideks), aga samuti ka höövelspooniks.

Saarel on maltspuit valgeroosakas või kollaka varjundiga, lülipuit helepruunikas. Tekstuurilt ja füüsilis-mehaanilistelt omadustelt sarnane tammele. Kasutatakse sarnaselt tammele.

Niiskusaste alla 15% eeldab puidu tehiskuivatust ning ladustamist reguleeritava õhuniiskusega ruumis. Puumarketis hoitakse tisleripuitu niiskussisalduse säilitamiseks spetsiaalsete niiskuseraldajatega varustatud laohoones.

Väärispuidu saematerjalist valmistatakse peamiselt mööblit

Maailmas on palju erinevaid väärispuidu liike. Kaasaaegsed tehnoloogiad lubavad igale puidutüübile valida oma individuaalse töötlemismeetodi. Mööbli tootmisel kasutatakse tihti selliseid väärispuidu liike nagu tamm, kirss, pöök, vaher, saar, roosipuu, pähkel, pirn ja mahagon. Nende puitude väärtus seisneb nende tugevuses, vastupidavuses ja ainulaadses puidustruktuuris.

Kõige levinum kasutatav väärispuit on tamm, mis kasvab Euroopas, Aasias ja Ameerikas. Tammepuit on kõrge tugevusega ja esteetilise väljanägemisega. Tammepuidust valmistatud mööbel on alati hinnatud ja prestiižne. Eriti kõrgelt on hinnatud ameerika valge ja punane tamm. Valge tamm on oma nime saanud heleda, peaaegu valge koore järgi.

Puidu värvus varieerub helekollakaspruunist kuni roosaka varjundiga heledama pruunini. Valget tamme peetakse teistest tammepuidu liikidest kõige hinnatumaks. Valge tamme puitu kasutatakse eelkõige mööblitööstuses, põrandakatete, treppide, uste ja akende valmistamiseks. Punane tamm on Ameerika tammedest kõige suurema levilaga. Eestis kasvab ta tavaliselt ilupuuna parkides ja aedades. Puidu värvus varieerub roosakast kuni punakaspruunini. Punase tamme puitu ei sobi kasutada välitingimustes.

Saare teeb väärtuslikuks tema hinnaline puit, mis on tammest tugevam, väga ilusa tekstuuriga, võrdlemisi raske ning omapärase lõhnaga. Saare lülipuit on hallikaspruun, mõnikord punaka varjundiga, tekstuur jämedakoeline ja ühtlane. Saare puitu kasutatakse eelkõige mööblitööstuse toorainena, samuti siseviimistluselementide ja põrandakatete tootmisel.

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal