Ehitusmetall


Karkassidest

Kergete siseseinte ehitamiseks on hea kasutada terasprofiile – neid on lihtne paigaldada, nad on kindla pikkusega ja sirged. Valmis seinas säilitavad terasprofiilid alati oma mõõtmed ja vormi, sein peab vastu kogu ehitise eluea. Materjal on niiskus- ja tulekindel.

Terasprofiilide valmistamisel on arvestatud kipsplaatide, soojustuse- ja isolatsioonimaterjalide enamlevinud mõõtudega. Vertikaalprofiili ümmargused augud võimaldavad paigaldada seinte sisse telefoni- ja elektrijuhtmeid ning veetorusid.

Mida paksemast materjalist on karkass, seda paremad on konstruktsiooni jäikusomadused. Samas, mida õhemast materjalist on karkass, seda paremad on konstruktsiooni helipidavusnäitajad. Isolatsioonvillaga täidetud terasprofiilkarkassiga kipsseinad tagavad suurepärase heliisolatsiooni. Soojustusvillaga täidetud terasprofiilkarkassiga kipsseinad on soojapidavad. Lisaks on terasprofiiltooted allergiavabad – neist ei eraldu tervisele kahjulikke aineid.

Karkassi rajamine

Vaheseina konstruktsiooni peaks võimalusel kinnitama vahetult lae- ning põrandatarindi külge, kas taladele või betoonist vahelaele ja põrandale. Selleks tuleb märkida lakke või põrandale tulevase seina asukoht, milleks on kaks moodust. Kui märge teha esmalt põrandale, siis saab seina asukoha märkida vesiloodi ning puitlati abil külgnevatele seintele ning sealt edasi laele. Kui aga märge teha esmalt lakke, saab seinakonstruktsiooni alumise vöö asukoha väga täpselt määrata nöör- ehk ripploodiga.

Järgnevalt tuleb põrandale ning laele märgitud kohtadele kinnitada metallist seinakarkassi alumine, külgmine ning ülemine vöö, mis kinnitatakse vähemalt 400 mm sammuga. Alumine vöö peab ukseava kohal katkema. Betoonist põrandale ning laele kinnitamiseks peab kasutama spetsiaalseid kinnitusvahendeid, et kinnitus jääks kindlalt püsima.

Kui eelnev on tehtud, saab ette võtta postide mõõdistamise ülemise ja alumise vöö vahele. Metallist sõrestiku jaoks tehakse postid umbes 15 mm lühemad, kuna liiga pikad postid võivad laekonstruktsioone painutama hakata. Kõigepealt lõigatakse plekikääridega läbi külgflantsid, seejärel painutatakse ja lõigatakse läbi alumine flants.

Seejärel tuleb seina külge paigaldada vööprofiilist post, mis kinnitatakse vähemalt kolmest kohast. Järgnevate postide teljevahe peab olema 60 cm. Postide kinnitamiseks profiilvöö külge kasutatakse spetsiaalseid kinnitustange.

Kui rajatud seina on vaja ka ukseava, siis alustuseks on vaja mõõta ukse täpne asukoht, nii et alumine vöö katkeks ukse asukohal ja ukseava ümbritseks horisontaalne tala ning vertikaalsed postid, mis on omavahel kinnitatud.


Puumarketi tootevalikus on erinevad metallkarkassid ja selle tarvikud: tihenduslindid, karkassipostid, terrassijalad, karkassivööd, terrassijala pikendused ja nurgakaitseprofiilid. Tutvuge valikuga ning


Mida peaks teadma armeerimisest?

Betoonpindade valamisel on oluline suurendada betooni tõmbetugevust. Selleks kasutatakse sarrusvõrke, mis kaitseb segu- või betoonikihi mõranemisest ning ühtlasi lihtsustab küttetorude või küttekaablite kinnitamist.

Amatuurvõrgu valikul piisab eluruumides 5 mm jämeduse traadi ja 150 mm suuruse võrgusilmaga armatuurvõrgust. Garaažis võiks kasutada 8 mm jämeduse ja 150 mm suuruse võrgusilmaga armatuurvõrku.

Armatuurvõrgu paigaldamisel tuleb jälgida, et võrgu liitekohtades oleks ülekate vähemalt ühe võrgusilma ulatuses. Võrk tuleb kindlasti tõsta alusest minimaalselt 25 mm kõrgusele, et võrk seoks ennast valatava betoonplaadiga. Selleks kasutatakse vastavaid laia tallaga plastikkandureid ehk nn. seeni. Kandureid paigaldatakse keskmiselt 4 tk/m². Ilma kanduriteta ehk siis lihtsalt alusele laotatud armatuurvõrk on kasutu, kuna ei seo betooni. Võrgu tugedeks ei tohi kindlasti panna puutükke. Niiskunud puit lõhub betooni. Armeerimiseks ei tohi kasutada ka tugevalt roostes armatuurvõrku, kuna roostes võrk ei ühine betooniga.

Klaaskiudvõrke kasutatakse väliste soojusisolatsiooni liitsüsteemide puhul armeerimissegudesse paigaldamiseks. Soovitatakse kasutada suurema mehhaanilise koormusega fassaadidel.


Puumarketi tootevalikus on erinevad armatuurid, armatuurvardad ning nende lisatarvikud: kandurid, sidumistraadid ning vundamenditaldmiku vormid. Tutvuge Puumarketist saadava valikuga ning