Marti Rehemaa, Puumarket AS tegevjuht

Mina ei ole professionaalne ehitaja ega ole ka ehitust kunagi õppinud. Kuid olen ehitanud koos elukutseliste ehitajatega mõned terrassid ning lisaks saadud kogemustele ka nende mõtted töö käigus “kõrva taha pannud”. Ajendatuna meie soovist kajastada klientidele ja asjaarmastajate ehitusalaseid kogemusi, sai kirja pandud lugu just terrassi valmimisest. Miks mitte innustada teid lihtsamaid asju ise tegema. Kui ka ise teha ei soovi, saab aimu ja nõuandeid vajaminevatest töödest ning materjalidest.

Terrassi puhul on tegemist lõppviimistletud eramu või suvila osaga, mis aitab luua tervikut hoone ja teda ümbritseva aiaga. Tundub esialgu keeruline, kuid terrassi ehitamisega peaks hakkama saama iga vähegi saagi ja haamrit käes hoidnud mees.

Mida vaja läheb.

Tööriistadest: haamer, saag, lood, nurgik, mõõdulint ja sõltuvalt vundamendi tüübist valik müüritööriistu.
Kinnitusvahendid.

Materjalist: vundamendi materjal, alusroovitus (hästi sobivad siia immutatud prussid 50x100mm või 50x150mm) ja terrassilauad (immutatud hööveldatud 28x95mm, 33x95mm , 28x120mm). Vajadusel materjal piirete ehitamiseks (immutatud hööveldatud 21x95mm, 45x45mm, 45x95mm või 95x95mm).
Vajalikud materjalid leiate Puumarketist.

terrass haserv

Alustame vundamendist.

Meie kliimavöötmes on soovitav igasugune vundament ehitada siiski maapinna külmumispiirist allapoole – s.t vähemalt ühe meetri sügavusele. Vundamendi ehituseks on mugav kasutada Fibo plokke (kerged ja korralikult mõõdus). Kuid valikuvõimalusi on tegelikult veel üsna mitu, alates armeeritud betooni valust kuni mingist ajast aianurgas seisvate ja oma otstarvet ootavate vanade vundamendiplokkideni. Samuti saab terrassi edukalt rajada ka vaivundamendile. Soovitan vundamendi ümbruse pinnasest täielikult tühjaks kaevata ning täita see liivaga, et vältida hilisemat taimede paljunemist terrassi all. Olen proovinud kasutada ka ehituskilet, millesse on lõigatud pilud vee pinnasesse imendumiseks, kuid ka nendest piludest kippusid hiljem taimed läbi kasvama.

Alusroovitus.

Siin on levinumaks materjaliks sügavimmutatud prussid mõõtudega 50x100mm või 50x150mm. Kumba eelistada on juba maitse ja terrassi kõrguse küsimus.

Enamlevinud küsimused:

 • Milline peaks olema vundamendiridade samm alusroovituse all, tagamaks terrassi konstruktsiooni jäikuse?
  Vastus: 50x100mm prusside kasutamisel kuni 1000mm ja 50x150mm prusside puhul 1200-1500mm.• Millise sammuga tuleks vundamendi peale paigutada alusroovitus?
  Vastus: Kasutades terrassilauda 28x95mm kuni 400mm, kasutades terrassilauda 33x95mm kuni 500mm. Alusroovitus on soovitatav isoleerida vundamendist hüdroisolatsiooni tõkkega, milleks sobib edukalt näiteks ruberoid ning terrassi pikaealisuse tagamiseks tuleks alusroovitus ehitada maapinnast vähemalt 20cm kõrgusele. Samuti soovitan alusroovituse kinnitada vähemalt nurkadest vundamendi külge. Selleks sobivad mitmesugused erinevas mõõdus metallnurgad. Alusroovitus tuleb enne laudise panekut kindlasti ka sirgeks loodida.

Terrassi laudis.

Pakutakse erinevat mõõtu hööveldatud männimaterjali, levinumad – 28x95mm , 28x120mm ja 33x95mm. Pikaealisuse tagamiseks kasutatakse uusimat kroomi- ja arseenivaba keskkonnasõbralikku surveimmutustehnoloogiat TANALITH E. Immutatud puit on vase sisalduse tõttu roheka värvusega, mis aja jooksul päikese käes pruunikas-hallikaks muutub. Värvi muutus ei kahanda puidu omadusi.

Tüübilt on enamlevinud terrassi laudis kas sile või rihveldatud.
Mida eelistada? Jällegi maitse küsimus, kuid niiske sile laudis on jala all pisut libedam kui rihveldatud. Teisest küljest kogub rihveldatud laudis oma soontesse pisut rohkem prahti ja paljajalu on mugavam käia jällegi mööda siledat laudist. Nii et jäägu see siiski igaühe enda otsustada. Skandinaavias kasutatakse tihti terrassi laudisena ka lehist, mis on suure vaigutihedusega ning seetõttu väga ilmastikukindel ega vaja eraldi surveimmutust. Lehis omandab aja jooksul pisut punaka tooni. Uusima materjalina on valikusse tulnud termotöödeldud puit. Termiliselt töödeldud puit ei mädane ega hallita ning valikus on šokolaadi pruunid ja meekarva terrassilauad.

Millise vahega lauad kinnitada? Ehitajad kasutavad siin mõõtühikuna tavalist pliiatsit, mille läbimõõt on 6-7 mm ja sellest täiesti piisab. Ei soovitaks laudu külgepidi kokku kinnitada, sest puidule peab välitingimustes jääma ka paisumis- ja kahanemisruum.

Millega kinnitada? Kõige levinum ja ilmastikukindlam viis on kinnitada lauad kuumtsink peitpeaga naeltega mõõdus 2,8×75 mm, kuid selleks tööks on olemas ka spetsiaalsed kruvid. Kindlasti tuleb laud kinnitada iga alusroovituse prussi külge. Kuumtsink nael on piisavalt kare, mis ei anna järele ka puidu kuivades. Kindlasti ei tohiks siin kasutada kipsi-, külmtsink- või kollased tsingitud puidukruvisid, sest need on mõeldud kasutamiseks sisetingimustes ega pea välitingimustes tavaliselt üle ühe-kahe hooaja vastu. Samuti kipuvad nad tänu korrosioonile laudise välimust rikkuma.

pilt_2465

Mõned soovitused veel.

 • Järgates alusroovituse prusse või terrassi laudist, soovitan saetud materjali otsad üle pintseldada ENSELE otsapindade konservandiga, mis on üheliitristes purkides ka müügil.
 • Kui kasutate siledat terrassi laudist, keerake laudise südamikupool ülespoole. Selline laud püüab vabas olekus veidi kumerduda (aastaringid tahavad sirgeneda).
 • Olles lõpetanud terrassi laudise paigaldamise, tooge sama laudis alla ka külgedelt – katate ära vundamendi otsad ning tervikpilt jääb oluliselt nägusam.
 • Liikudes terrassiga ümber maja nurga, ärge hakake vundamenti, alusroovitust ja laudist keerama vaid liikuge samas sihis oleva laudisega edasi.
 • Planeerides terrassile ka välikaminat, ehitage alusroovitus kamina all topelt tugevam kui muidu.
 • Ja lõpuks. Enne töödega alustamist mõelge läbi ka terrassi valgustus, kasulik on juhtmed vundamendi tegemise käigus juba oma õigetele kohtadele vedada, jääb hilisem tüütu ja tülikas töö ära.

Kokkuvõttes ei pretendeeri eelnev kirjutis kindlasti absoluutsele tõele – seda polegi olemas. Siin on toodud ära lihtsalt mõned kogemused ja näpunäited terrassi ehitamiseks.

Nii lihtne see siis ongi.
Jõudu tööle ja pidage meeles, et ise tehtud on ikka hästi tehtud!

Alljärgnevalt leiate inspiratsiooniks vahvaid puidust terrasse:

pilt_2476 pilt_2475 pilt_2474 pilt_2473 pilt_2472 pilt_2471 pilt_2470 pilt_2469 pilt_2468 Amazing Wooden Backyard Decking Ideas in the Forest Area pilt_2462 pilt_2463 pilt_2464 pilt_2465 pilt_2466 pilt_2467