Sauna lavalaud termo radiata mänd 26x140x2400mmProduct code: 100874

19.90 JM / 47.76 TK

The price of the product in the online store may differ from the price of the product in the store.

JM

Puumarket offers its customers the opportunity to pay for purchases in installments with LHV or Inbank or installments through Indivy.

Thermory saunatooted
Dimensions
26 × 140 × 2400 mm
Type of wood
Radiata pine
Treatment
Termotöödeldud
Brand
Thermory saunatooted

Radiata mänd on hästi kerge ja eksklusiivne saunamaterjal. Samas peab arvestama, et see puit on ka väga õrn ja kergesti kriimustatav.

Puidu termotöötlus toimub spetsiaalses kambris, kus puit kuumutatakse 180 kraadini ja rõhk tõstetakse kuni 9 baarini. Termotöötluse eelis on tema keskkonnasõbralikkus: puitu töödeldakse vaid kõrge temperatuuri ja veeauruga. Töötluse käigus väheneb puidu tihedus ja muutub selle struktuur, mille tõttu vähenevad puidu niiskusimavus ja niiskuseraldus. Selle tulemusena on puit kiiresti muutuvates ilmaoludes stabiilsem. Töötlus parandab ka puidu omadusi: suureneb puidu vastupidavus ilmastikutingimustele ja seenkahjustustele.

Termopuit on suures osas vaiguvaba ja märksa tulekindlam kui tavapuit. Lisaks paraneb puidu soojus- ja heliisolatsioon.

Termotöötlus annab ka suurepärase visuaalse efekti: kuumutamise käigus omandab puit ilusa pruunika värvuse.

Selleks, et puit kestaks kaua, on vaja seda regulaarselt ja õigesti hooldada. Soovituslik on töödelda lava puitosad puidukaitsevahendiga, et kaitsta puitu niiskuse eest. Kõrge kuumus vähendab puitdetailide eluiga; leiliruumi puitpindade kõrgeim lubatud temperatuur on +135C.

The actual availability is shown and might change on an ongoing basis.

Männiku
751.2 JM
Mustamäe
Preorder
Pärnu
Preorder
Rakvere
Preorder
Tartu
Preorder
Delivery terms
5-30 tööpäeva

    HOW TO ORDER

  • add products from the product catalog to the shopping cart, be sure to check the availability of the product in the selected department
  • choose whether you would like to pick up the order yourself or order a transport
  • fill in the necessary billing information and select the sales department to which you will direct the order
  • in the shopping cart, you can change the quantities of products or remove the products before placing the final order
  • if the products, billing information, transport and selected department in the shopping cart correspond to your request, click "Place an order"
  • next, the confirmation that we have received your order is displayed on the screen
NB! Tellimuse esitamine ei eelda kohest tasumist. Kliendihaldur saadab teile pakkumise, mille eest saate tasuda ülekandega või kohapeal maksekaardiga või sularahas.

    PAYMENT
By placing an order through Puumarket, it is possible to pay for your purchase in advance on the basis of an invoice, which will be sent to you after confirming the order. You can also pay for your order at the sales department on site with a card or in cash.

    TRANSPORT
Puumarket wants to make ordering and delivering your goods as convenient as possible and offer the widest possible selection:
  • for larger goods (eg. stones, blocks, longer wooden products and other heavy products) Puumarket offers transport by forklift.
  • you can use the courier service.
  • in addition, it is possible to rent a trailer in Puumarket's sales departments. You can read the rental conditions here.

Related products

Wood Construction
Top