Kipskiudplaadid
Fermacell kipskiudplaadid
Fermacell GmbH on maailmas tuntud, kui kipskiudplaatide looja, arendaja ja tootja. Nende kipskiudplaadid on valmistatud kipsi ja tselluloosi massist, ilma sideaineteta, milliseid kasutatakse jäigastusplaadina, suuremat tulekindlust vajavates ruumides-hoonetes või ka puidust kõrghoonetes.
Tootevalikus on võimalik valida nelja erineva plaaditüübi vahel:
- fermacell kipskiudplaat – nn klassikaline kipskiudplaat
- fermacell greenline – kipskiudplaat, mis omab siseõhku puhastavat toimet
- fermacell Vapor – aurutõkkega kaetud kipskiudplaat
- fermacell Firepanel A1 – kipsi ja tselluloosi massile on lisatud mittepõlevaid kiude
Kipskiudplaadi omadused:
- tagab ruumide hea sisekliima
- stabiilne
- heliisoleeriv
- tulekindel
- niiskuskindel
- löögikindel
- koormust taluv
- kergelt ja lihtsalt paigaldatav
Fermacell kipskiudplaat võimaldab arhitektidel, projekteerijatel ja teistel spetsialistidel ühe plaadiga teha ruumisäästlikult kõik vajalik hoones keldrist katusealuseni, kasutades seda lagede, seinte ja põrandate ehitamisel. Kipskiudplaate kasutatakse ka laudisena (kandetarindis) ja voodrina (mittekandvas tarindis).
Neid kasutatakse nii kandetarindiplaatide kui ka jäikusplaatidena. Samuti eluruumide, vannitubade kui ka üldkasutatavate hoonete nagu haiglate, koolide, hotellide, kontorite, ujulate, spordihallide jms ehituses, kandvates ja mittekandvates konstruktsioonides.
Fermacelli plaate on kontrollinud Ehitusbioloogia Instituut Rosenheimis ja ECO Instituut ning plaate soovitatakse kasutada siseruumides. Niisketes ruumides kasutuse ehk nn niiskuskindluse on kinnitanud ka karmide nõuetega Rootsi sõltumatu labor SP SITAC.
Plaatide paigaldamine
Fermacelli saab painutada, saagida, lihvida, freesida või lõigata noaga ja murda. Plaate paigaldatakse kruvidega, puitkonstruktsioonile klambrite või naeltega (vastavalt võimalustele). Plaadi liitekohtade teostamiseks on kolm võimalust, kas:
1. plaatide servad liimitakse omavahel kokku vuugiliimiga
2. plaatide vahele jäetakse vuuk 5-7 mm ja seejärel vuuk pahteldatakse vuugipahtliga
3. kasutatakse freesitud TB-servadega plaate
Liimimise korral ei saa plaadi mõõtulõikamiseks kasutada nuga. Sirgete servade saamiseks tuleb plaate lõigata kõvasulam-ketassaega. Liimimise eelis seisneb selles, et tekib monoliitne plaat ning parim lahendus ka juhul, kui on ette näha pinna liikumisi.
Liimvuugi laiuseks on 0,5 – 1 mm. Vuugi pahteldamise juures tuleb jälgida, et vuugid oleksid 5 – 7 mm laiused või valida TB-servaga plaadid, mis võimaldavad võrgu paigaldamist. Pahteldustööd tuleb teostada ainult fermacelli pahtlitega (vuugipahtel ja/või peenpahtel). Lõppviimistluseks sobivad kõik värvid, krohvid, tapeedid jne.