Sisevoodrilauad
Puitpind loob ruumidesse hubase atmosfääri.
Sisevoodrilauad valmistatakse paemiselt hoolega valitud männi või kuuse saematerjalist, mis sobivad suurepäraselt lagede ja seinte viimistlemiseks. Sisevoodrilauad sobivad kasutamiseks ka koos erinevate viimistlusmaterjalidega. Materjali pinnatöötlusviisid on erinevad: viimistlusvalmis, vahatamine, lakkimine, värvimine, peitsimine ja termotöötlemine.
Sisevoodrilaua standardprofiilid
Sisevoodrilaudu valmistatakse A1-A4 ja B klassi saematerjalist, mille kasutuskülg on siledaks hööveldatud ja tagakülg jämehööveldatud. Tagakülgedele tehakse pikisuunalised sooned, mille sügavus tohib olla maksimaalselt 1/4 laua paksusest soone kohal. Sisevoodrilaudadeks kasutatava puidu niiskusaste tohib olla maksimaalselt 16%.
Soovitusi paigaldamiseks
- Jälgida tuleb laua värvi ja pinnaviimistluse sobimist hoone üldilmega.
- Väikestes ja vähevalgustatud ruumides kasutage heledat puitu (kuusk); suurtes, valgusküllastes paikades tumedamat tooni (mänd).
- Elavapinnaline ja okslik puit loob koduse tunde igas ruumis. Esindusruumidesse sobib lihtne ja rahulik pinnamuster.
- Voodrilaua suunaga saab muuta kujutlust hoone suurusest. Horisontaallaudisega tundub ruum laiem ja madalam, vertikaallaudisega näib aga kõrgem ja kitsam. Poolpaneel, mis ei kata seina kogu kõrguses, annab ruumile õhulisust. Lae katmisel voodrilauaga on vaja arvestada akendest ja valgustitest tuleva valgusega – laua suund valitakse tavaliselt valgusallikaga samasuunaline. Kõrge lae korral võib vertikaalse laua lõpetada seina üla- või alaosas horisontaalpaneeliga. Voodrilaudu võib paigaldada ka nurga all. Seina saab jaotada väljadeks või luua sellele liistudega kujundeid.
- Puitu võib kasutada ka rõhutamiseks, kattes ainult ruumi ühe seina. Tulemus on rahulikum ja ilusam, kui kaetav pind on sirge ja katkematu.
- Enne laudise paigaldamist sorteerige lauad nii, et pinnamustrilt ja värvitoonilt erinevad lauad saaksid tasakaalustatult seina pandud.
Paigaldatud voodrilaudade kuivamisest tingitud pragunemise vältimiseks on tähtis, et puitmaterjali temperatuur ja niiskussisaldus oleksid samad, mis paigaldatavas ruumis. Laske puidul enne töö alustamist paigaldatavas ruumis õhuvahedega staabeldatuna seista. Sisevooderduseks kasutatava laua niiskussisaldus peaks olema alla 16%. Köetavates ruumides võib puidu niiskussisaldus olla 6–7%.
Voodrilaudu võib paigaldada igale pinnale, kinnitusviis sõltub alusest. Näiteks puitmajas saab naelutada otse seinale. Kui aga aluspinda tuleb õgvendada või see on betoonist või muust kõvast materjalist, tuleb paigaldada alusroovitis, mille külge paneel kinnitatakse. Voodrilaua kinnitusviis sõltub kasutatavast profiilitüübist. Lauad naelutatakse või kruvitakse alusroovitise külge. Kasutada võib peitpeaga naelu, niisketes ruumides tsingitud naelu. Tsinkimata naeltega määrduvad sõrmed ja lauad kinnitamise ajal kergesti. Iga roovlati külge tuleb üks või kaks naela. Kui soovitakse voodrilauda kinnitada kruvidega, tuleks valida ümarpea- või peitpeakruvid. Kui laua laius on üle 120 mm, soovitatakse kasutada kaht naela või kruvi.
Lakke paigaldatakse voodrilauad tavaliselt selliselt, et valgus langeks laudadele pikisuunas. Niisketes ruumides peab vooderdis olema tuulutatav. Vanadele sirgetele puu- või plaatlagedele võib voodri enamasti külge naelutada, ent kui kinnitatav laud on talade suunaline, siis on vaja roovitist. Betoonlagedele ja krohvitud pindadele kinnitatakse vooder alusroovitise abil. Roovitiseks sobivad prussid, peenprussid ja latid ning samm on kuni 600 mm.
Pinnaviimistlus
Voodrilauad võiks viimistleda enne paigaldamist, et kuivamisest ja ahenemisest tulenevalt ei ilmuks sulundisoonest esile viimistlemata jooni. Puitvoodrit võib viimistleda läbipaistva pinnakatte või kattevärviga. Kui soovitakse säilitada puu oma värvi ja naturaalset pinda, sobib toonitud õli või läbipaistev lakk. Aja jooksul muudab puit värvi: mänd tumeneb ja kuusk muutub kollaseks.
Läbipaistva viimistlusega saab puitpinna ilmet muuta selliselt, et puidu oma värv koos läbipaistva kattega annab puidule soovitud tooni ja puu loomulik süümuster on alt nähtav. Kattevärv rõhutab voodrilaua profiili. Kui vooder on niisketes ruumides, peab vertikaalvoodri alumise otsa lõikepind olema alati kaetud. Saunavoodri laua pind kaetakse selleks otstarbeks mõeldud nn sauna pinnakattega, mis on lõhnatu ja ei kleepu.
Lisainfo:
- Sisevoodri paigaldusjuhend
- Kvaliteedikirjeldus ABC
- Kvaliteedikirjeldus B
- Kvaliteedikirjeldus C
- Siseviimistluspuidu kvaliteedikirjeldus A
- Siseviimistluspuidu kvaliteedikirjeldus A+
- Siseviimistluspuidu kvaliteedikirjeldus AB
Materjal: Puuinfo