Pööninguluugid
Pööninguluuk ei ole vaid risti lapitud laudadega kate laeaugu peal.
Pööninguluugi määravad ruumi kõrgus põrandast laeni ja laetalade vaheline kaugus. Kui uuel majal on laetalade asukoht tavaliselt teada ja näha, siis vanal majal tuleb need eraldi üles otsida. Uuel majal võib luugi sobimatuse korral laetalad vekseldada, st lõigata üks tala läbi ja siduda see teistega, tekitades nii sobiva luugiava. Samas vanal majal tuleks enne vekseldamist olla ettevaatlik.
Üsna tihti eksitakse pööninguluugi tellimisel tulekaitsenõuete vastu, arvates, et paigaldatav luuk ei pea olema tulekindel. Tegelikult peab pööninguluugi tulekindluse nõue kajastuma uue maja ehitusprojektis. Kuna tihti ehitatakse vaid ehitustehniliselt ebainformatiivse eskiisprojekti järgi, jääbki tulekaitsenõue omanikule uduseks. Nii et majaomanikul tuleb panna tähele, kas luuk on tulekindel või mitte. Rääkimata soojustatusest, mis külma pööninguga majal on möödapääsmatu.
Millised on pööninguluukide valikud?
Praegu pakutakse turul väga erinevaid pööningutreppide valikuid. Igale nõudmisele ja võimalusele vastab oma komplekt.
Kindlasti populaarseim on luuk, millel on 3 või 4 liigendit ning puidust redel ja soojustatud luugikaas. Kuid koduomanik, kellele on oluline kõrge soojapidavus, peaks endale kindlasti muretsema energiasäästliku pööninguluugi, millel on head soojusisolatsiooni parameetrid ning kõrge hermeetilisuse tase.
Ruumidesse, kus ei ole võimalik kokkuklapitavat pööningutreppi kasutada, on võimalik paigaldada lükandredeliga pööningutreppi. Ning kui pööningule on vaja tihemini ligi pääseda, pakutakse metallist liigendredeliga pööninguluuki, kuna selle täiustatud kasutusmugavus ning käsipuu teevad trepi kasutamise lihtsamaks.
Käärredeliga pööningutrepid sobivad eelkõige ruumidesse, kus liigendredeliga pööninguluuke ei saa paigaldada. Lisavarustusse kuulub avamisvarras, mis teeb nende kasutamise ka kõrgete lagedega ruumides lihtsaks.
Avaramatesse ruumidesse saab paigaldada statsionaarse trepi, mis on valmistatud täispuidust ja korraliku käsipuuga. Selle lihtne ja tugev konstruktsioon on ideaalne sagedasti kasutatavate pööningute puhul.
Puumarketi tootevalikusse kuuluvad Rootsi firma MidMade/SSC vastupidavad pööninguluugid ning Poola firma Radex kvaliteetsest puidust luugid.
MidMade kaubamärgi all toodetud pööninguluugid on kõrgeimat kvaliteeti pakkuvad lahendused. Luugid on väga vastupidavad, turvalise konstruktsiooniga, võtavad vähe ruumi ning neid on lihtne paigaldada, kasutada ja hooldada. Äärmiselt madalad soojusjuhtivuse näitajad sobivad kõrgete energianõuetega elamumiljöödesse, lisaks on redelil kõrgendatud turvalisus ja võimalus leida sobiv kuju ruumides, mis on tavalisest kitsamad või kõrgemad.
LEX70 luuk on aeglaselt kasvanud kuusepuidust trepiga ja lihtsalt käsitsetav kolmest jätkust koosnev pööninguluuk, mille avamise ja sulgemise lihtsustamiseks on kaks vedru. Avamiseks on 800 – 1000 mm pikkune võti. Luugil on efektiivne 70 mm vahtplastist isolatsioon ja tihendid.
LEX60 pööninguluugil, mis vastab tulepüsivusklassile EI30, on 60mm kivivilla isolatsioon. Selle pööninguluugi trepikõrgust on võimalik pikendada kuni 3200 mm-ni.
Radex on üks juhtivaid tootjaid Poolas, kes pakub lisaks puidust pööninguluukidele ka kvaliteetsest männipuust uksi ja ukselenge.
Radex Extra on valge, sandwich-tüüpi pööninguluuk, paksusega 46 mm, mis tagab täiusliku tiheduse luugi ja ukseraami vahel. Luugil on kolmesegmendiline kokku käiv puidust redel, millel on metallist käsipuu. Redel on täielikult komplekteeritud ning ei vaja eelnevat monteerimist. Redeli külge on kinnitatud mittelibisevad astmed. Toote maksimaalne koormus on 150 kg.
Radex Fire EI60 on tulekindel, 54 mm paksusega pööninguluuk, millel on kolmesegmendiline reguleeritava (220 cm kuni 320 cm) kõrgusega käärredel. Radex Fire EI60 on valge, puidust raamiga seest galvaniseeritud terasest pööninguluuk. Pööninguluugi redelil on libisemisvastased astmed, mida on võimalik eemaldada.