Siseuksed
Siseustel on oluline roll interjööri kujundamisel.
Kui siseukse valik on tehtud, arvestades nii sisekujunduslikku kui ka praktilist poolt, ilmestavad uksed kodu või tööruumi kaua. Standartne siseuks on mõeldud ruumi teisest eraldama. Samuti on siseuksed mõeldud heli vms eraldamiseks.
Enne ukseava tegemist tutvu tootja paigaldusjuhendiga. Ukse käelisust vaata avanemise poolt: kui hinged asetsevad vasakul, on uks vasakukäeline, kui hinged on paremal pool, on tegemist paremakäelise uksega. Tuleb meeles pidada, et ukse tarvikud (käepide, lukukate jne.) ei kuulu reeglina komplekti – need tuleb eraldi tellida. Ukse mõõtu mõõda alati lengi välisküljelt.
Kui kasutate ust niiskemates ruumides, on soovitav eelnevalt töödelda ukse alumine ja ülemine äär niiskuskindlaks (näiteks värvida). Siseuksed on ette nähtud kasutamiseks siseruumides, kus temperatuurikõikumised kahel pool ust ei ületa 5°C.
Erinevad uksetüübid
Siseuks mängib olulist rolli ruumi kujundamisel, samas võib tal olla ka mitmeid praktilisi lisafunktsioone, nagu tule-, müra- ja niiskuskindlus. Enne ukse ostu tuleks mõelda põhjalikult läbi, millised uksed sobivad kõige paremini ja kas need vastavad ka omadustelt soovitud kohas kasutamiseks. Välimusele lisaks tuleks jälgida, et vannituppa saaksid niiskuskindlamad uksed, magamistuppa heliisolatsiooniga uksed ja tehnilistesse ruumidesse tuletõkkeuksed. Lisaks kas soovitakse sileservaga ehk plokkust või mantelservaga ust. Mantelukse puhul jääb varjatuks ukselehe ja lengi vahel olev pilu.
Sileuks.
Klassikaline sileda pinnaga uks, mis sobib erinevatesse interjööridesse. Profiilne uks on sissepressitud mustriga. Põhiliseks viimistluseks on värv. Õigeid tihendeid ja lukustusi valides on uks ka võimalikult helikindel.
Täispuituks.
Konstruktsioonilised elemendid on nähtaval ning valmistatud valitud puiduliigist. Puidust uksi toodetakse nii lakituna või viimistlemata. Viimistlemata ust on võimalik õlitada, peitsida, lakkida või värvida paljudes võimalikes värvitoonides. Korraliku hoolduse puhul kestavad täispuituksed mitmeid põlvkondi.
Tugevdatud siseuksed.
Need uksed on mõeldud kohtadesse, kus uste kasutamine on intensiivsem. Seda tüüpi uksed on kaalult raskemad ja vastupidavamad. Tugevdatud siseuksed on sobivad ühiskondlikesse hoonetesse, nagu bürood, haiglad, koolid, lasteaiad.
Niiskuskindlad siseuksed.
Kasutatakse köetavates töö- ja eluruumides. Ukse pealispind on kaetud kõrgsurvelaminaadiga ja ukselehe servad on valmistatud kase-, saare- või tammepuidust. Uks talub lühiajalist lausvett ja kasutamist suure relatiivse õhuniiskuse tingimustes, mille järel peab ruumis toimuma intensiivne õhuvahetus, et niiskus langeks normaalsele tasemele. Selline uks sobib pideva kasutusega duširuumidesse, pesuruumidesse, ujulatesse.
Melamiinkattega siseuks.
Valmistatud kärgpapist, mis on omakorda ümbritsetud MDF karkassiga ning pealistatud mõlemalt poolt puitkiudplaadiga. Melamiin on vaiguga immutatud kõrgsurvepressimisel saadav kattepaber (paksusega u 0,2 mm), millega kaetakse mööbliplaat. Dekoormelamiinide valik on väga lai, enamlevinud on naturaalse puidu imitatsiooniga variandid (nt pöök, kask) või laustoonid – valge, hall.
Valge siseuks.
Mõeldud eraldama kahte ruumi üksteisest, samuti disainielemendina. Klaasiavade arvuga saab anda oma uuele uksele omapärase kujunduse. Uksed on nii sileda kui profiilse pinnaga. Siseuksed on valmistatud kärgpapist ja kaetud mõlemalt poolt MDF kattega.
Spoonuks.
Valmistatud kärgpapist, mis on omakorda kaetud puitlaastplaadiga. Viimase kihina on spoonustele lisatud kaks kihti puidu spooni. Spoon on õhuke puiduleht (lehtvineer), mida kasutatakse ristvineeri valmistamiseks ja vähemväärtuslike puitmaterjalide vääristamiseks ehk pealistamiseks (spoonimiseks). Spoonil esineb tihti värvimuutust, oksakohti ning teisi puidule luumulikke eripärasusi, sest looduses on iga puidutüvi eri tooni ja tekstuuriga. Viimistluseks saab valida peitsimise, õlitamise ja lakkimise vahel.
Tuletõkkeuks.
Eriotstarbelistest ustest on kõige populaarsem tuletõkkeuks, mis vastab tuleohutusnõuetele El30. Tuletõkkeuksed on puitkarkassil ja kaetud plaatmaterjalidega, mille õõnsused on täidetud mittepõleva või raskesti põleva isolatsioonimaterjaliga ning välispinnad on viimistletud vastavalt ruumi sisekujundusnõuetele. Tuletõkkeuks on ette nähtud sisetingimustes olevate tuletõkkesektsioonide vaheliste käiguavade sulgemiseks ruumides, mille temperatuuride erinevus ei ole üle 5 kraadi. Uksel kasutatakse tulekatsetused läbinud lukke ja hingi, mis hoiavad tulekahju ajal ukselehe suletuna. Lengi ja ukselehe vahele paigaldatakse paisuv tuletõkketihend. Kõikidele tingimustele vastavatele tuletõkkeustele paigaldatakse märgistusplaat, mis kinnitatakse ukselehele ja lengile ülemise hinge alla. Tuletõkkeuksi võib värvida või katta spooni ning kõrgsurvelaminaadiga.
Täisklaasist uks.
Ette nähtud kasutamiseks eelkõige sauna leiliruumi ustena, kuid seda võib kasutada ka teistes siseruumides (v.a. aurusaunas). Ukseklaas on termiliselt karastatud ja on kõrgendatud vastupidavusega. Saunauste lengid on valmistatud spetsiaalselt valitud puidust ning on pinnaviimistluseta, et oleks võimalus enda viimistleda lengid sobivalt muu sisustusega.
Voldikuks.
Säästab väikestes ruumides põrandapinda ja jaotab suuremad ruumid väiksemateks. Need uksed sobivad õigupoolest igale poole, kus pole ruumi avaneva ukse jaoks. Samas pole mugav lükanduks alati just kõige helikindlam lahendus. Voldikuksi saab reeglina paigaldada avadesse laiusega kuni 12 meetrit ja kõrgusega kuni 3,6 meetrit. Uksed fikseeritakse soovitud asendis ülasiinis paikneva reguleeritava stopperiga. Samas muidu põrandapinda vabaks jätvate voldikuste ukseava ülaserva või lae külge kinnituvate siinide puhul peaks kasutama täiendavat kandekonstruktsiooni.