Menüü

Aroomiteraapia leiliruumis

05.07.2014

Kes korra lõhnava veega leili visanud, ei saa hiljem puhta veega kerist kastes enam poolt mõnugi kätte. Saunalõhnu, soovitavalt puhtaid looduslikke eeterlikke õlisid, saab poest. Väga edukalt õnnestub aga ka ise mõnus leilivesi kokku segada.

Kui tahta kasutada tööstuslikult toodetud saunalõhnu, siis soovitatakse valida looduslikke, puhtaid ja kvaliteetseid õlisid ja essentse. Need on sageli müügil tillukestes pudelites, ent kangete toimeainete tõttu kulub 100% eeterlikku õli vaid paar-kolm tilka kapatäie leilivee kohta. Seevastu suures pudelis olevat juba lahjendatud lõhnavett kulub kordi rohkem.
Eeterlikke õlisid on mitmes puhtuse- ja kvaliteediastmes. Üks nipp, kuidas aru saada, kas tegu on puhta eeterliku õliga või mitte, on järgmine. Tilguta paar tilka õli paberile või kangale. Kui tegemist on puhta eeterliku õliga, aurustub see mõne aja pärast ega jäta materjalile plekki. Kui aga jääb plekk, siis on eeterlikku õli tõenäoliselt segatud mõne baasõliga.
Ärge ajage segamini eeterlikku õli ja aroomiõli! Eeterlik õli on taimest või selle osadest saadud looduslik õli. Aroomiõli on aga sünteetiliselt toodetud lõhnaine.

Lahjenda

Eeterlikku õli tuleb enne kerisele valamist alati lahjendada, sest lahjendamata õli võib väga kergesti süttida ja lõhn saab nii liiga vänge.
Kui palju õli kibutäie kohta kulub, on suuresti maitse asi – üks tahab tugevamat, teine hindab mahedamat. Praktikas kulub õli “sortsuke” ehk siis raputage pudelikest kapa kohal ja niipalju, kui tuleb, ongi enam-vähem õige kogus.
Ametlikult soovitatakse paar tilka poole liitri vee kohta. Kui liiga palju panna (eriti käib see eukalüptiõli kohta), võivad silmad vett jooksma hakata ja pole võimatu, et saad saunapäeval peavalu.
Enamiku eeterlike õlide kasutamine on üldjuhul ohutu, kui jälgitakse üldisi ohutusnõudeid. Õigel kasutamisel aitavad eeterlikud õlid parandada meeleolu, lõõgastuda ja teatud tervisevaevusi leevendada.
Samas peab kasutaja endale aru andma, et eeterliku õli näol on tegemist kontsentreeritud vedelikuga, mis on kordi kangem, kui taimel looduses. Sestap tuleb nendega üsna ettevaatlik olla. Hoidke saunaõli lastele kättesaamatus kohas kindlat suletud pudelis. Kehvasti kinnikeeratud korgiga pudelist kipuvad ka head lõhnad pikapeale kaduma.

Iga õli kõigile ei sobi

Allergikud, südamehaiged, astmaatikud, kõrge ja madala vererõhuga inimesed ei tohi kõiki õlisid kasutada ning peaksid eelnevalt nende toime välja uurima.
Eeterlikke õlisid, mida leilivette lisada, on saadaval kümneid sorte. Kõige kehvem valik on muidugi supermarketi saunatoodete osakonnas, aga enamasti midagi saab sealt ikka. Tublisti enam on neid loodustoodete poodides ning vast kõige paremad pakkumised leiab netikaubamajades. Kõige targem on internetis sisse toksida “eeterlikud õlid”, siis leiab nii müüjad kui ka infot, mismoodi iga õli tervist turgutab (ka saunas leiliviskamine on aroomiteraapia).

Mida valida?

Apelsin parandab meeleolu, aitab depressiooni vastu, tekitab rõõmu- ja rahutunnet, lõdvestab. Sobib hästi väsimuse korral.
Eukalüptiõli avab hingamisteed, ravib hingamisteede infektsioonhaigusi, reumahäireid ja lihasvalusid, kõrvavalu ja põskkoopapõletikku.
Kadakas aitab taastada hingelist tasakaalu stressi ja hirmu puhul. Stimuleerib vereringet, lümfitalitlust, tugevdab organismi immuunsüsteemi. Ei sobi kasutada raseduse, neerukivide ja munasarjapõletiku korral.
Männi peamine mõjur on tärpentinõli. Taastab hingelise tasakaalu. Puhastab õhku, värskendab. Ravib hingamisteede haigusi, leevendab artriiti ja lihasvalu, lisab mehelikku potentsi ja elujõudu.
Seedripuuõli tundsid juba vanad egiptlased ja seda peetakse üheks esimeseks eeterlikuks õliks üldse. Abiks hingamisteede haiguste, kuseteede haiguste, aga ka hirmu, depressiooni, närvilisuse ja unehäirete leevendamisel.
Mandariin tasakaalustab närvisüsteemi, rahustab, lõdvestab, soodustab und. Virgutab seedimist ja sapieritust, leevendab krampe ja valusid. Lastele sobiv kõhuvalu, luksumise ja röhituste puhul. Antiseptiline, hävitab seeninfektsiooni. Taastab tervise pärast kurnavat haigust.
Mürr on araabia mürripuult saadav tugevalõhnaline mõru maitsega kummivaik, mis võeti kasutusele umbes 5000 aastat tagasi. Kasutati peamiselt suitsutusvahendina riitustel, surnute palsameerimisel ja hiljem meditsiinis. Mürr puhastab ning ravib hingamisteid, parandab seedeorganite tööd, ravib kopsupõletikku, kõhulahtisust, kilpnäärme ületalitlust, suuhaavu, viiruslikku maksapõletikku ja punataudi.
Piparmünt on tõhus antiseptik. Vanas Egiptuses kasutati piparmünti toidu ja veini lõhnastamiseks. Piparmündiõlil on värskendav, antiseptiline ja valuvaigistav toime. Tugeva antiseptikuna leiab rakendamist külmetushaiguste ja gripi, hingamissüsteemi ärrituse, põletike, köha, bronhiidi, nohu korral, samuti nahaärrituse ja -põletike korral. Alla 6-aastastele lastele on piparmündiõli keelatud.
Sidrun on värske, puhas, ergutav, desinfitseerib toaõhku. Stimuleerib vereringet ja seedimist. Parandab töövõimet. Tugevdab organismi immuunsüsteemi.
Teepuu liike on väga palju ja enamikust neist valmistatakse ka õli. Teepuuõli on antiseptilise toimega, parandab vastupanuvõimet, suurendab otsustusvõimet ja kaotab väsimust. Sobib kroonilise infektsiooni korral. Vastunäidustatud neeruprobleemide puhul. Võib ärritada tundlikku nahka.
Viiruk ehk viirukipuu aitab hingamisteede haiguste puhul, astma, kurgupõletiku ja köha korral. Rahustab närve. Soodustab sügavat hingamist, tasandab stressist põhjustatud häireid. Tugevdab vastupanuvõimet.
Tõrvaõli saadakse tõrvakändudest tõrva ajamise käigus. Leevendab üldist tõbist enesetunnet.
Lavendliõli on hea paljude haiguste vastu. Kui juhtute ennast saunas kõrvetama, hoiab haigele kohale lavendliõli määrimine ära villide tekkimise.

Tee ise

• Kaseviht peab enne vihtlemist jupp aega vees ligunema. Tark oleks seda leotada kibus, millest hiljem leili viskate – hea kaselõhn levib kindlasti.
• Leilivee jaoks võib teha ka taimeteed, mida võib panna ka juukseloputusvette. Vala keev vesi värsketele või kuivatatud ürtidele ning lase ligi pool tundi tõmmata. Kurna teesegu hoolikalt ning lisa saadud tõmmist leiliveele.
• Leilivee jaoks sobivad hästi männikasvud, kaselehed, lavendel, piparmünt, meliss, salvei, kummel, sidrunhein, aga katsetada võib igasuguste lõhnavate taimedega. Esmalt tee siiski kindlaks, et tegu pole mürgise taimega!
• Otse leilivette võib panna ka mustsõstralehti või sidrunitükke.
• Mitmel pool visatakse leili ka õllega, siis on saun magusat leivalõhna täis. Liialdada ei maksa, pea hakkab valutama. Ohutum on õlut veega lahjendada.
• Lisaks leiliviskamisele võib sauna ka muudmoodi head lõhna saada. Suvist sauna võib lõhnastada parajasti õitsevate põõsaste või lilledega – too saunaõhtuks eesruumi vaasi sirelid, ebajasmiinid, liiliad või lõhnavad roosid!
• Omaette ooper on eukalüptilehed: lisaks sellele, et need on koaalade ainus toit, on need ülihead ka leilivee lõhnastamiseks. Tee lehtedest kuuma veega leotis ja lase pool tundi seista. Pisut võib seda “suppi” ka keeta. Väidetavalt valuvaigistava ja antiseptilise toimega. Sobib nii leiliviskamiseks kui ka keha loputamiseks. Nõuanne: võtke eukalüptilehed kilepakist välja isegi siis, kui te neid kohe ei kasuta, ja pange mõnda sobivasse anumasse sauna eesruumi. Hea lõhn on garanteeritud. Eriti hästi reageerivad eukalüptilehed õhurõhu ja niiskuse/temperatuuri muutustele, st avatud kohas pikalt niisama seisnud lehed hakkavad ühel päeval lõhnama. On juhtunud, et aeg-ajalt lõhnavad ilmamuutusega ühes taktis eukalüptilehed, mis hangitud 15 aastat tagasi! Eukalüptilehti võib otsida saunapoest, aga tasub kiigata ka lillepoodi, kus eukalüptioksi tihti kimpude lisandina kasutatakse. Ka müüb eukalüptilehti mõni apteek.

Infoallikas: www.ideesahver.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal