Sõrmjätkatud puitmaterjal
Tänu sõrmjätkamistehnikale saab tarnida ülipikka ja täpseks järgatud puitmaterjali. Sõrmjätk näeb nähtaval pinnal ilus välja.
Saematerjali piiratud pikkus ja ehitustööstuses tekkiv suur hulk puidujäätmeid on tekitanud vajaduse puidu tehislikuks jätkamiseks. Üldlevinud jätkamisviis on sõrmjätkamine. Sõrmjätkatud materjale valmistatakse kammipiide kujuliselt sälgutatud otsega puidutükkide omavahelise kokkuliimimise teel. Sedasi puidu mõõdud mängivad vähem, võrreldes tavalise saematerjaliga ning seda eriti tingimustes, kus ruumi sise- ja välistemperatuuri vahel esineb olulisi erinevusi. Sõrme pikkus jääb reeglina vahemikku 10 – 25mm ning sõrmjätkamisel kasutatakse niiskuskindlat liimi.
Sõrmjätkatud puitmaterjal on jätkamata puitmaterjalist oluliselt stabiilsem, sirgem, tema tugevusomadused on võrdväärsed ning seda on suurte projektide korral võimalik toota kliendile sobivas pikkuses ja kvaliteedis. Sõrmjätkatud materjal on ka odavam, kui tervetest lamellidest liimitud toode, kuna selle tootmises saab kasutada kehvema kvaliteediga puitu. Puidu tootmises jääb alati üle kehvema kvaliteediga tootmisjääke – neid saab ära kasutada sõrmjätakates neid tükke omavahel. Välja lõigatakse kehvem puiduosa nagu oksad, vaigupesad, mõrad, sine jne ning kokku sõrmjätkatakse juba korralik materjal.
Põhilised kasutuskohad on järgmised:
- seinakarkassid
- roovitused
- erinevad liistud
- akna- ja uksekomponendid jne.
Sõrmjätkatud materjalist tehakse ka liimkilpe, kus lamelli on pikkuses jätkatud. Sellist liimkilpi tehakse jääkidest, millest pika lamelliga liimpuitu teha ei saa. Mida rohkem kordi on puitu liimitud, seda tugevam ta on. Kilbi külje peale jäävad näha kammipiid ja kilbi peale ning alla ainult peenike triip. Nii ei ole rikutud kilbi välimus.