Puit on taastuv ja taaskasutatav ressurss, mis kannab endas pikaajalisi ehitustraditsioone ning väärtusi, olles samas suurepäraseks materjaliks uute ja innovaatiliste ehitusmaterjalide väljatöötamisel.

Mis meenub esimesena, kui räägime puidust ehitamisest? On see vana rehielamu või palkmaja, Rootsi-punane rannamaja, tehases toodetud kaasaegne eramu või mõni eestiaegne kortermaja. Kõigi nende erinevate hoonete puhul on aga ühiseks nimetajaks puit. Isegi, kui hoone ei ole väliselt puidust, on selle erinevates ehitusetappides kasutatud mitmeid puitmaterjale. Võimalusi on väga palju ja lai materjalivalik võib ka kogenud ehitaja aegajalt kukalt kratsima panna.

Võtame esmalt võrdlusesse Puumarketi valikust mõned traditsioonilised ja mõned uuemad puitmaterjalid. Tootenimistus näeme kõigepealt kuivatatud ja kuivatamata saematerjale, mille hulgast eristuvad tugevsorteeritud prussid. Eesti projekteerimisnormide järgi peab puitkarkasside projekteerimisel ja ehitamisel kasutama just tugevussorteeritud puitu. Tähisega C24 tugevsorteeritud materjali leiame ka höövelmaterjali hulgast. Pinnaviimistluselt sile ja peaaegu pinnuvaba pruss on ehitajate eelistatuim materjal kandvate puitkonstruktsioonide ehitamisel. Nüüd võib ka kinnasteta mõnda aega tööd teha.

Ehitajatele ja majatootjatele küll igapäevane, kuid kindlasti Puumarketi valikus pisut enam tutvustamist vääriv tugikonstruktsioonides kasutatav materjali on LVL ehk liimkihtpuit, millest on valikus talad ja prussid kui ka erinevad ehituselemendid. Suure tugevuse ning kerge omakaaluga liimpuittaladel on puidudefektide negatiivne mõju viidud miinimumini. Seega on tegemist arvestatava konkurendiga naturaalsele puitmaterjalile. Puumarket on ka ainuke ehitusmaterjalide jaemüüja, kelle laovalikus on 13,5 meetri pikkuseid liimpuittalad, mida kohapeal ka kliendile vajalikku pikkusmõõtu lõigatakse.

Kuid liigume korra tagasi höövelmaterjalide juurde, sest höövelmaterjal sobib peaaegu igasuguseks tavaliseks ehitustööks alates taladest, roovidest ja sõrestikest kuni lattide ja vooderdusteni. Siit hakkab edasi hargnema uus ja vägagi põnev võimaluste ahel, mis tõstab ehituskvaliteedi täiesti uuele, kui mitte isegi tulekindlale tasemele.

Puitu väärindatakse kaasaegsete kõrgtehnoloogiliste meetodite abil

Puumarketi valikut sirvides kohtame laia valikut termopuidust tooteid, erineva pinnakatte viimistlusega tööstuslikult toodetud ja isegi 7 aastase garantiiga voodrilaudu. Tellida on võimalik nii söestunud ilmega välisvoodrit kui valida laovalikust rustikaalses stiilis viimistletud ja värvitud erinevate põrandalaudade vahel. Sortiment on väga mitmekesine ja põnev.

Tänapäevaste ehitus- ja projekteerimistingimuste juures üha enam kõneainet pakkuv teema on tuletõkke viimistlus. Ka juba tehasest tellitavate materjalide puhul saame kaasa tulepüsivust tõendava sertifikaadi ning seda on erinevate projektide ehitustingimuste juures võimalik ka arvestada. Lisainfot toodete ja võimaluste kohta tasub kindlasti küsida kogenud Puumarketi müügikonsultantidelt.

Vajadus ehitus- ja puitmaterjale laiemalt ja suuremal kaubanduspinnal tutvustada lõi eeldused ka Puumarketi uue kaupluse- ja büroohoone projekteerimistingimustele.

2018 aasta alguses valminud ärihoonega tõestati, et innovaatiliste puitmaterjalide kasutamine suurte ja vastupidavate hoonete ehitamiseks on 100% põhjendatud. Hoone ehitamisel on kasutatud kandekonstruktsioonide ning nii seina- kui laepaneelidena ristkihtpuitu- ehk CLT materjale, mis on keskkonnasõbralik ja loob hoones hea sisekliima. Siseviimistluses on kasutatud peamiselt vaid tulekindlat lasuurvärvi ja naturaalset vineeri ning väljast on hoone kaetud tööstuslikult värvitud ja rihveldatud pinnaviimistlusega välisvoodrilauaga.

Tulemuseks on täiesti ainulaadne puitehitis, mis nii seest kui väljast peegeldab kaasaegset ja kõrgetasemelist ehituskvaliteeti.

Sooviga toetada ja viia edasi traditsioone puitmaterjalide kasutamisel ehituses, astus Puumarket 2019 aasta alguses ka Eesti Puitmajaliidu toetajaliikmeks. Olles juba 1991 aastast tegev puit-ja ehitusmaterjalide müügiturul, on Puumarket loonud hea kasvupinnase koostööle nii tootjate kui ehitusettevõtetega.

Kui puit, siis Puumarketist!


Allikas: Puumarket