Oled sa rikas või vaene, meile kõigile kuluks ära säästlikum elustiil. Kes ikka sooviks kulutada raha elektriarvete maksmisele, kui on olemas palju paremaid kohti kuhu raha paigutada. Mõelge hetkeks oma vanavanematele, kes pigem riietusid soojemalt selle asemel, et rohkem kütta. Energia säästmise koha pealt on meil oma vanavanematelt palju õppida.
Tänapäeva modernsete ja energiasäästlike seadmete olemasolul ei ole inimestele jäänud enam palju vabandusi energiatarbimise vähendamiseks. Energia säästmine on kasulik nii meie enese rahakotile kui ka tervele planeedile. Võtame vaatluse alla 10 võimalust, kuidas kodustes tingimustes energiat säästa.
1) Säästa raha, kujundades oma kodu targalt
Suurenda oma igapäevast elamismugavust, kujundades oma kodu nutikalt. On mitmeid erinevaid viise, kuidas vähendada kodus igapäevast energiatarbimist.
Üheks heaks viisiks energiat säästa, on muretseda oma koju programmeeritavad kliimaseadmed, mis salvestavad pikaajalisel kasutamisel teie elukeskkonna keskmise temperatuuri ning hakkavad seda edaspidi hoidma sel ajal kui teid kodus ei ole.
Raha säästa võimaldab ka erinevate nutitelefonide abil käsitletavate automaatsüsteemide paigaldamine. Need võimaldavad teil kontrollida oma kodu valgustust, üldist sisetemperatuuri, alarme ning isegi aknakatteid. Seega modernsesse tehnoloogiasse investeerimine säästab nii teie raha kui tagab ka mugavamad elamistingimused.
2) Paigalda oma koju laeventilaatorid
Siseruumid muutuvad sageli lämbeks tänu vähesele õhuringlusele. Laeventilaatorid hoiavad aga õhku pidevas liikumises ning seeläbi aitavad teil säästa raha konditsioneeri pealt. Kui kasutate konditsioneeri koos laeventilaatoriga, võite konditsioneeri julgelt mitu kraadi soojema peale keerata. Ventilaator ajab õhu ringlusesse ning surub jahedama õhu seeläbi allapoole. Kuuma suve lõppedes olete seega säästnud üsna korraliku summa.
Laeventilaator aitab teil raha kokku hoida ka talvel. Lihtsalt vajutage ventilaatori labad teistpidi käima ning see lükkab sooja õhu allapoole.
3) Asendage tavalised lambipirnid LED-pirnidega
Võttes arvesse fakti, et keskmise majapidamise elektriarvest moodustab umbes 11% valgustus, siis LED-pirnide kasutusele võtmine vähendab valgustusele kuluva energia tarbimist aastas 50-75% võrra. Seega tegutse targalt ning vaheta vanad lambipirnid välja.
4) Juhtmed seinast välja!
Paljud inimesed ei ole teadlikud faktist, et ka väljalülitatud kodumasinad ja elektriseadmed võtavad elektrit. Võtke hetk ja vaadake oma kodus ringi – kui palju on teil kodutehnikat, mida te pidevalt ei kasuta, ent mis on siiski elektrivõrku ühendatud? Teie arvuti? Röster? Lambid? Televiisor?
Need seadmed võivad teie aasta elektriarvele juurde lisada 10-15%.
Kui teie arvates on tülikas seadmeid iga kord peale kasutamist vooluvõrgust välja tõmmata, muretsege omale lülitiga pikendusjuhe ning ühendage seadmed sinna. See võimaldab teil kõik seadmed vooluvõrgust välja lülitada vaid ühe nupuvajutusega.
6) Suvel ava ööseks aknad, päevasel ajal kasuta kardinaid
Keskpäevase päikese mõjul soojeneb teie kodu drastiliselt. See tekitab vajaduse konditsioneeri kasutamise järgi. Selle asemel, et pidevalt konditsioneeri kasutada, investeerige kardinatesse, mis ei lase päikesevalgusel teie koju sisse paista.
Ostes nutiseadmega juhitavad aknakatted, muudate oma elu veelgi mugavamaks, sest saate ükskõik millal ning ükskõik kus viibides need akendele ette lasta.
7) Kasutage ära päikesevalgus
Kuigi päikesepaneelid ei ole midagi, mida saaks lihtsasti paigaldada ja kasutusele võtta, muutub nende kasutamine siiski aina populaarsemaks.
Päikesepaneel on küll tavatarbija jaoks suhteliselt kallis, ent ajapikku tasub ta end siiski ära.
Ning veel – päikesepaneeli kasutamine võrdub keskkonnasäästlikkuse tõttu teie jaoks 88 puu istutamisega aasta kohta. Seega on see raha kokku hoidev lahendus teile ning kasulik otsus keskkonnale.
8) Võimaluse korral vaheta välja vanad kodumasinad
Kui kasutate kodumasinaid, millel vanust üle 10 aasta, oleks mõistlik tegu need uute vastu vahetada. Vanad kodumasinad tarbivad uutega võrreldes mitu korda rohkem elektrit ning ühe aasta kohta kaotate rahas iga kodumasina pealt üsna suure summa.
Uusi kodumasinaid ostes pöörake tähelepanu ka energiamärgise olemasolule. Need aitavad teil veelgi rohkem raha säästa.
9) Vaheta õhupuhasti filtrit iga 3 kuu tagant
Paljud inimesed unustavad köögis olevates õhupuhastites regulaarselt filtreid vahetada. Ummistunud filtrid aga sunnivad õhupuhastit intensiivsemalt töötama, kulutades seeläbi rohkem energiat ning lühendades ka masina enda eluiga.
Heaks variandiks on osta korduvkasutatav filter, mis vajab lihtsalt mõne aja tagant puhastamist. See maksab küll veidi rohkem, ent osutub siiski pikemas perspektiivis kasulikumaks.
10) Kasuta külma vett
Külma duši all ei soovi meist just väga paljud käia, kuid kas teadsite, et pestes kergemalt määrdunud riideid külma veega, hoiate kokku üsna kopsaka summa raha?
Praegusel ajal on poest pesupulbreid ostes võimalik valida just need tooted, mis on mõeldud kasutamiseks külma veega pesemisel. Seeläbi säästate raha ning pikendate ka oma riiete eluiga.
Seega – kokkuhoidlik tasub olla meist igaühel. Seeläbi investeerite nii enda kui ka kogu meid ümbritseva keskkonna tulevikku.