Menüü

Erinevatest piirdeaialiikidest

05.09.2013

Eestis näeb väga palju erinevaid piirdeaialiike. Kõik, kes Tammneeme rannas perekond Zilmeri aiast mööda käinud, on peatunud ja asunud asja lähemalt uurima. Naabruses tuntaksegi seda tüüpi aeda Kaarli aiana – ikka selle valmistanud meistri järgi.

Tuntud spordipedagoog Kaarel Zilmer, kes on aastaid koolitanud treenereid ja õpetajaid Tartu ja Tallinna ülikoolides, on nõus ka oma aiaehitamiskogemusi lahkesti jagama. Kaarel Zilmer pälvis võistlusel Kodu Kauniks 2012 ideepreemia Lutheri Stuudiolt. „Olen leidnud variandi, kus ka kanamunasuurust kivi saab aiategemisel ära kasutada. Idee tekkis sellest, kui koduõue sissesõiduks munakiviteed tehes jäi osa väiksemaid kive üle. Otsustasin teha neist esmalt piirdeaia mere äärde, et see pakuks kaitset tuulte ja tuisu eest, aga säilitaks samas paiga looduslikku ilmet. Esimene aiaosa on juba kümme aastat korras seisnud ega vaja mingit täiendavat hooldust, pigem muutub üha hallimaks ja looduslähedasemaks. Olen teinud samasugust aeda veel mitmesse õuenurka ja leidnud, et seda kogemust võiks ka teistele edasi anda. Selline aed sobib hästi kokku rooaedade ja teiste maalähedaste kujunduselementidega.”

Töö ja materjal

„Kasutasin immutatud ja poolikuid 1200 cm pikkusi latte ja 12 cm läbimõõduga poste. Kui kasutada pikemaid latte, peaks kohakuti jääva latipaari vahele kindlasti panema ühendusklotsi, et kivide raskus neid läbi ei painutaks. Aia kõrgust saab varieerida vastavalt kohale. Lisaks saab moodulite kaupa aeda ehitades arvestada igasuguseid suundi ja nurki, teha aia ümber puude või isegi puuharude vahelt läbi. Aia karkassiks võib olla muidugi ka mis tahes muu puitmaterjal, eriti kui seda veel oma metsast võtta. Nii saab loobuda ka metallvõrede kasutamisest. Lõpptulemusena leiab iga väiksemgi kivi piirdeaias oma koha. Sellist aeda tegema asudes võib endalgi tekkida mõni huvitav lahendus.”

Tekst ja tööjuhend: Kaarel Zilmer
Fotod: Kaido Haagen, Kaarel Zilmer

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal