Tugev ja ilus terrass on iga kodu väärtuslik osa. See on koht, kus nautida hommikukohvi, suveõhtuid või pidada perega grillipidusid. Kuid enne ehitustööde alustamist tuleb teha mitu olulist valikut – kõige olulisem neist on terrassimaterjal. Eesti muutlik ilmastik seab materjalile kõrged nõudmised: terrass peab taluma niiskust, päikest ja külma.
Puumarket pakub Eesti kõige laiemat valikut terrassimaterjale – alates klassikalisest immutatud männipuidust kuni hooldusvabade komposiitmaterjalideni. Selles artiklis vaatamegi, milline materjal kellele sobib, ja mida tuleb arvestada terrassi ehitamisel.
Miks on oluline valida õige materjal juba planeerimisetapis?
Terrass ei ole ainult iluelement, vaid peab olema tugev, stabiilne ja pikaealine. Eesti kliima tõttu toimub aasta jooksul mitu “külm-soe” tsüklit, mis panevad materjali paisuma ja kahanema. Kui kasutada vale materjali või teha järeleandmisi paigalduses, hakkab terrass mõne aasta jooksul kaarduma, hallitama või lagunema.
Hea terrassimaterjal on stabiilne, ilmastikukindel ja sobib kokku hoone arhitektuuri ning kasutusotstarbega. Näiteks põhjaküljel asuv terrass vajab eriti vastupidavat puitu või komposiiti, samas kui lõunaküljele võib sobida ka looduslik lehis. Õigel ajal tehtud teadlik valik säästab aega, raha ja hooldusvaeva.
Ülevaade Puumarketi terrassimaterjalide valikust
Immutatud puidust terrass – taskukohane ja looduslik valik
Immutatud männipuit on kõige levinum valik, eriti väiksema eelarvega ehituse puhul. Seda on lihtne töödelda ja paigaldada, kuid vastupidavuse tagamiseks tuleb seda regulaarselt hooldada – soovitatavalt kord aastas UV-õli või immutusvahendiga. Immutatud puit sobib hästi ajutistele lahendustele või katusealustesse kohtadesse, kus hooldamine on lihtne.
Lehis – looduslikult vastupidav ja ajas väärikalt vananev
Lehis on oma olemuselt tugev ja ilmastikukindel. Tänu suurele vaigusisaldusele ei vaja see lisaks keemilist töötlust ja vananeb loomulikult hallikaks, säilitades oma tugevuse. Lehis sobib neile, kes hindavad looduslikku välimust ja soovivad kestvat tulemust, kuid on valmis ka veidi tugevama materjaliga töötama.
Termotöödeldud terrass – stabiilsus, esteetika ja kestlikkus ühes
Thermory kuusk, mänd või saar on termotöödeldud kuumuse ja veeauruga, mis muudab puidu vastupidavaks, mõõtmetelt stabiilseks ja bioloogiliselt vastupidavaks. See on elegantne ja pika elueaga lahendus, mille tooni saab säilitada UV-kindla õliga. Paigaldus võib toimuda ka kruvivabalt (nt PaCS-süsteemiga), mis loob puhta pinna ja esteetilise tulemuse.
Puitkomposiit terrass – hooldusvaba mugavus ja kaasaegne välimus
Komposiitmaterjalid nagu OneWood ühendavad puidu ja plastiku parimad omadused. Need ei vaja värvimist ega õlitamist, ei hallita ega pragune ning on väga kerged hooldada. Libisemiskindel pind ja UV-kindlus teevad sellest turvalise ja murevaba valiku, eriti kui soovid terrassi, millega ei pea igal kevadel vaeva nägema.
Vundament ja aluskonstruktsioon – vastupidava terrassi vundament
Terrass peab toetuma tugevale ja stabiilsele alusele. Vundamendina sobivad FIBO plokid, betoonpostid või keeratavad vaivundamendid. Viimaste aastate uuendusena on laialdaselt kasutusel ka reguleeritavad terrassijalad, mis võimaldavad kiiret paigaldust ja täpset kõrguse reguleerimist ebaühtlasel pinnasel.
Alusroovitus tehakse sügavimmutatud prussidest, mis peavad olema hüdroisolatsiooniga kaitstud ja vähemalt 20 cm kõrgusel maapinnast. Täpne ja tugev karkass on kõigi terrassimaterjalide puhul hädavajalik.
Paigaldus ja hooldus – lihtsad võtted, mis pikendavad terrassi eluiga
Terrassilauad tuleb paigaldada nii, et nende vahele jääks piisav vahe (ca 6–7 mm), et vältida paisumise probleeme. Immutatud ja lehise puhul on oluline korrapärane õlitamine või immutamine. Termotöödeldud puitu võib jätta looduslikult halliks või töödelda kord aastas UV-kindla õliga.
Komposiitmaterjali hooldus on kõige lihtsam – piisab aeg-ajalt harjaga pesemisest. Oluline on kasutada iga materjali puhul sobivaid kinnitusvahendeid (nt roostevabad kruvid), et vältida korrosiooni või materjalikahjustusi.
Kinnitused ja lisamaterjalid – vastupidavuse tagatised, mida ei tohiks alahinnata
Kui terrassilauad on valitud ja aluskarkass valmis, ei tohi unustada ka kinnitusi ja lisatarvikuid, mis mängivad suurt rolli terrassi kestvuses ja väljanägemises. Õiged kinnitusviisid tagavad, et lauad ei liigu, ei pragune ning säilitavad oma kuju aastate jooksul.
Kruvid – väikesed, aga olulised
Kõige levinum viis terrassilaudade kinnitamiseks on spetsiaalsed terrassikruvid. Need on ilmastikukindlad, vastupidavad ning mõeldud just välistingimustesse. Erilist tähelepanu tuleb pöörata kruvide valikul lehise ja termopuidu puhul – nende puhul tuleks kindlasti kasutada roostevabast terasest kruve, mis ei tekita materjalis värvimuutusi ega keemilisi reaktsioone. Tavalised puidukruvid, kipsikruvid või külmtsingitud kruvid ei sobi välistingimustesse – need korrodeeruvad kiiresti ning rikuvad nii laua kui ka üldilme.
Kruvivaba paigaldus – esteetiline ja turvaline
Tänapäevased terrassisüsteemid võimaldavad üha enam kruvivaba paigaldust, mis tähendab, et kruvipead ei jää terrassi pinnale nähtavale. See tagab puhta ja sileda viimistluse, mis näeb parem välja, on paljajalu ohutum ning vähendab aja jooksul tekkida võivate pragude riski laudade servades.
Üks levinumaid lahendusi on klambripõhine paigaldus, kus terrassilauad kinnitatakse aluskonstruktsioonile spetsiaalsete külgmist kinnitust võimaldavate klambrite abil. Teine võimalus on varjatud servakinnitus spetsiaalse kruvisüsteemi ja rakise abil, kus kruvid paigaldatakse laua serva sisse, mitte pealtpoolt. Selleks kasutatakse juhikuga paigaldusraami (rakist), mis võimaldab kruvide ühtlast asetust ning sobivat nurka. Tulemuseks on tugev ja vastupidav kinnitus, kus kinnitused jäävad täielikult varjatuks.
Selline lahendus sobib eriti hästi termo- või lehtpuidust terrassilaudadele, kus soovitakse säilitada viimistletud välimus ilma nähtavate kinnitusteta. Samal ajal on tagatud konstruktsiooni jäikus ja ilmastikukindlus.
Puitkomposiitmaterjalide puhul kasutatakse sageli samuti klambersüsteeme, mis loovad ühtlase lauavahe ja kauni lõpptulemuse.
Lisamaterjalid, mis pikendavad terrassi eluiga
Lisaks laudadele ja kruvidele on olemas mitmed täiendavad tarvikud, mis parandavad terrassi kestvust ja välimust.
-
Tuulutuslint – paigaldatakse roovide ja terrassilaua vahele, et tagada õhuringlus ning vältida vee ja mustuse kogunemist. See aitab hoida terrassilauad kuivemana ning vähendab mädanemise riski.
-
Aluskate või geotekstiil – asetatakse terrassi alla, et takistada taimede kasvamist. Kõige parem on kasutada spetsiaalset vee läbilaskvat geotekstiili, mis laseb vihmaveel pinnasesse imbuda, kuid hoiab ära umbrohu leviku.
Need lisamaterjalid ei ole suur kulu, kuid aitavad märkimisväärselt pikendada terrassi eluiga ja hoiavad selle hooldusvajaduse minimaalsena.
Ehita targalt, ehita kestvalt
Terrassi ehitamine on investeering, mis lisab väärtust nii kodule kui ka elukvaliteedile. Et see investeering end ka päriselt ära tasuks, tuleb valida õige materjal, paigaldada see õigesti ja hooldada teadlikult. Nii kestab terrass aastaid, püsib kaunis ning on turvaline kasutada.
Puumarketi valikust leiad Eesti oludesse sobivad terrassimaterjalid – alates klassikalisest männipuidust kuni tänapäevaste komposiitlahendusteni. Lisaks materjalidele pakume ka kõiki vajalikke kinnitusvahendeid, aluskonstruktsioone, terrassijalgu ja hooldusvahendeid. Kõik ühest kohast, asjatundlikult ja usaldusväärselt.
Kui Sa ei ole kindel, milline lahendus sobib just Sinu koduaeda, küsi nõu meie spetsialistidelt!
Astuge läbi lähimast Puumarketist või tutvu valikuga veebis – ja alustage oma terrassiprojektiga juba täna!