Menüü

Klaasvillaga soojustad katused, põrandad, seinad ja vahelaed

05.10.2020

Tänapäeval oodatakse elamutelt palju muudki kui ainult kaitset loodusjõudude vastu – majad peavad pakkuma elanikele igas mõttes kvaliteetset ja turvalist elukeskkonda. Samal ajal kui tippklassi energiatõhusus on saanud üldlevinud normiks, soovivad pered nautida ühtlast ja meeldivat toasooja läbi kogu aasta. 

Kõik hoonete ehitamisel kasutatavad ehitusmaterjalid tagavad mingil tasemel soojustuse, kuid tänapäeva ehitusnõuete täitmiseks tuleb kasutada vastava otstarbega suure jõudlusega soojustust. Oluline on tuleohutus, eluruumide pikk kasutusiga ning muidugi siseõhu kvaliteet, mis on tänapäeval üks tähtsamaid elamismugavuse mõõdupuid.

Konstruktsiooni projekteerimisel ja soojustusmaterjalide valimisel tuleb erilist tähelepanu pöörata ka niiskuse ja võimaliku väljastpoolt tuleva niiskuse väljapääsule. Arvestada võib ka sellega, et soojustusmaterjalid toimivad ka müraisolatsioonina, seda nii eluruumide sees kui ka väljastpoolt maja tekkiva müra suhtes. Korralikult paigaldatud soojusisolatsioon ja tuuletõke ei lase tekkida tuuletõmbusi ja hoiavad ära külmade kohatade tekkimise konstruktsioonis.

Klaasvilla omadustest

Optimaalne siseõhu kvaliteet eeldab reguleeritud ventilatsioonisüsteemi, millega on enamasti seotud soojuse salvestamine väljuvast õhust. Tänu klaasvillisolatsioonide suurepärase rõhuühtlustusvõimele on niiskuse ja võimaliku väljastpoolt tuleva niiskuse väljapääsemine lihtne, kui jätta soojusisolatsiooni/tuuletõkke ja välisvooderdise vahele piisav tuulutusruum.

Klaasvill on kõige laialdasemalt kasutatud isolatsioonimaterjal maailmas ja seda mitmel heal põhjusel. Erinevalt teistest isolatsioonimaterjalidest on klassvillas ühendatud nii sooja- kui helipidavus ning lisaks sellele vastab see materjal kõrgeima tulekindlusklassi A1 Euroclass nõuetele. Samuti võimaldab klaasvillast isolatsioon säästa energiat, mis tähendab, et üldjuhul teenivad klaasvilla paigalduskulud end tasa 2–3 aastaga.

Klaasvill toimib samal põhimõttel nagu lambavill – tühemikesse lukustatud õhk vähendab pindadevahelist soojusülekannet. Klaasvilla saab kergesti seintesse ja lagedesse paigaldada ning nad on praegu toodetavatest soojustuslahendustest kõige kulutõhusamad.

Järgnevalt toome välja mõned klaasvilla positiivsed omadused: 

Klaasvill on kergekaaluline – Klaasvilla parem soojapidavus tähendab, et kivivillaga samaväärse soojusjuhtivuse väärtuse võib saavutada väiksema massiga, see annab arvestatava materjalikasutuse eelise. 100 mm paksuse korral on R-väärtuse 2,50 m2K/W saavutamiseks vaja 1,0 kg/m2 klaasvilla (massi vähenemine üle 50% samal soojapidavusel).

Klaasvillal on hea tulekindlus – Klaasvill on mittesüttiv, kuid tuleb kindlasti meeles pidada, et tavalised ehituslikud mineraalvillad ei ole tuletõkkevillad ning nende kasutustemperatuur on kuni 200°C. Kuumade pindade isoleerimiseks tuleb kasutada spetsiaalseid tulekindlaid villu, mille kasutustemperatuur on vähemalt 700°C. Tavalist ehituslikku mineraalvilla ei tohi kasutada näiteks korstnate isoleerimisel.

Klaasvill ei kõdune, on lõhnatu, mittehüdroskoopne, ei paku sobivaid paljunemistingimusi kahjuritele, ei soodusta seente, mädaniku ega bakterite paljunemist. See materjal on keemiliselt neutraalne ja ei sisalda lisandeid.


Millisteks töödeks on Puumarketil klaasvilla pakkuda?

Ehituslikud mineraalvillad – kus kasutada?
Pehmed ehitusvillad sobivad hästi puit-, metall- ja betoonkonstruktsioonidesse. Tänu oma elastsusele ja pehmusele sobivad tooted hästi konstruktsiooni ega jäta õhuvahesid. Plaatvilla tooted on pehmed pinnakatteta klaasvillaplaadid, mida kasutatakse näiteks katuste, põrandate, seinte ja vahelagede soojustamiseks.

Paremad soojapidavuse omadused aitavad vähendada küttekulusid kogu ehitise eluea vältel. Rullvilla tooted on pehmed pinnakatteta klaasvillamatid, pakendatud rullidena, mis sobivad katuste, põrandate, seinte ja vahelagede soojustamiseks.

Seinte õhuvahe täitmiseks absorbeeriva materjaliga on kõige sobivamad tooted kerged ISOVER-i ehitusisolatsioonid ISOVER KL ja ISOVER KT. Need tooted on pehmed, elastsed ja kergesti kokkupressitavad. Tüüpiliselt võib õhuheli isoleerimist parandada 5-6 dB, täites seinapoolte vahelise õhuruumi klaasvillaga.

Kõige parem lõpptulemus saadakse kui kogu õhuruumi paksus täidetakse klaasvillaga. Õhuvahe täitmine kerge klaasvillaga alandab resonantssagedust ja nii paraneb õhuheli isolatsioon. Tasub meelde jätta, et mida väiksem on soojusjuhtivustegur, seda soojapidavam on materjal!

Klaasvillast tuuletõkkeplaadid – kus kasutada?Tuuletõkkeplaadid on jäigad mineraalvillatooted, mis on üheaegselt nii tuuletõkkeks kui ka soojusisolatsiooniks. Tuuletõkkeplaate kasutades välditakse külmasildade teket ning säästetakse tööaega. Kui tuul pääseb soojusmaterjali, väheneb soojapidavus tunduvalt.

Seepärast pannakse väljaspoole tuuletõke, mis ei lase tuulel soojustusse tungida. Tuuletõke paigaldatakse õhukindlalt, sellesse ei tohi jääda õhuauke.

Tihendusvill – kus kasutada?
Tihendusvilla tooted on üleni polüesterkangaga kaetud ning silikooniga töödeldud vetthülgavad klaasvillaribad. Toodet kasutatakse peamiselt vuukides (näiteks palkide vahed, sandwich-paneelide vuugid ning ukselengide vahele jäävad vuugid) ning ühenduskohtade õhu- ja niiskuskindlaks tihendamiseks seintes, põrandates ja lagedes ning akna- ja ukselengide juures, veel mitmesugusteks tihendustöödeks ja soojusisolatsiooniks, kui isoleeritavad pinnad ei ole tasased (näiteks palkseinad, akna- ja ukseavad).


Seega, tervisliku maja tähtsamad tegurid on korralik soojusisolatsioon, õigesti kavandatud ventilatsioon ja kuivad konstruktsioonid. Sõltuvalt soojustusmaterjalile esitatavatest nõuetest (soojajuhtivus, helipidavus, survetugevus, tulekindlus) tuleb valida sobivaimate parameetritega soojustusmaterjal ja õiged paigaldusvõtted.

Tutvu erinevate soojustustega siin ning küsi personaalset pakkumist meie kliendihalduritelt.
Saatke meile päring: 

Allikad: ISOVER, KNAUF

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal