Siseruumid
- Voodrilaudadel tuleks lasta paigaldamise eel seista samas ruumis, kuhu need paigaldatakse – kuivamise põhjustatud pragunemise vältimiseks peab puitmaterjal ja selle temperatuur olema samad mis ruumis. Sisevooderduseks kasutatava laua sobiv niiskusesisaldus on alla 16%, köetavates ruumides võib see olla 6-7%.
- Laua värv ja pinnaviimistlus peaksid sobima hoone üldilmega.
- Väikestes ja vähe valgustatud ruumides on sobilikum hele puit (kuusk); suurtes valgusküllastes paikades tumedam toon (mänd).
- Oks on puu õis. Elavapinnaline ja okslik puit loob koduse tunde, esindusruumidesse sobib aga lihtne ja rahulik oksakohtadeta pinnamuster.
- Voodrilaua suunaga saab muuta kujutlust hoone suurusest. Horisontaalvooder teeb ruumi näiliselt laiemaks ja madalamaks, vertikaallaudis kõrgemaks ja kitsamaks. Poolpaneel, mis ei kata seina kogu kõrguses, annab ruumile õhulisust.
- Lae katmisel voodrilauaga on vaja arvestada akendest ja valgustitest tuleva valgusega – laua suund tuleks valida samasuunaline valgusallikaga.
- Puiduga võib katta ka üksnes ruumi ühe seina. Tulemus on ilusam, kui kaetav pind on sirge ja katkematu.
- Voodrilaudu võib paigaldada ka nurga all, seina saab jaotada väljadeks või luua sellele liistudega kujundeid.
- Juba enne laudise paigaldamist tuleks lauad sorteerida, nii et pinnamustrilt ja värvitoonilt erinevad lauad saaksid tasakaalustatult seina pandud.
- Voodrilaua võiks viimistleda juba enne paigaldust, et kuivamise ja ahenemise tõttu ei ilmuks sulundisoonest esile viimistlemata jooni.
- Puitu sobib viimistleda läbipaistva pinnakatte või kattevärviga, nii et puidu loomulik süümuster oleks nähtav. Aja jooksul muudab puit värvi: mänd tumeneb ja kuusk muutub kollaseks.
- Niiskete ruumide puhul peab vertikaalvoodri alumise otsa lõikepind olema kaetud.
Välisvooder
- Fassaadivooderduseks sobib kõige paremini kuusepuit. Tänu oma erilisele rakuehitusele imeb kuusk männist vähem niiskust ja muutused on väiksemad.
- Kuivades kuusepuidu rakud sulguvad. Männipuidu maltspuit jääb seevastu avatuks, sulgub ainult lülipuit.
- Välisvoodri paigaldusel peab kasutatava puitmaterjali niiskussisaldus olema alla 20%, sest kuivades tõmbub puit kokku. Sulundatud voodrilaudade puhul võib sulund avaneda. Värvitava puitvoodri niiskussisaldus tohib sõltuvalt värvi tüübist olla 15-18%.
- Mida paksem voodrilaud, seda paremini talub see niiskust. Soovitatav paksus on 28 mm.
- Kasutage tööstuslikult alusvärvitud voodrilauda.
- Paigaldage lauad südamikupoolega väljapoole.
- Vältige liiteid.
- Lõigake voodri alaserv veeninaks (st. saagige lapikpinna suhtes u. 45kraadise nurga all).
- Jätke välisvoodri taha umbes 22-25 mm alt üles avatud tuulutusvahe.
- Sokli kõrgus peaks olema selline, et välisvoodri alaserv jääks maapinnast vähemalt 300 mm kõrgusele;.
- Paigaldage korralikud akende veelauad ja liistud/piirdelauad.
- Hoolitsege, et vihmaveerennid ja äravoolutorud töötaksid.
- Räästa laius peaks olema vähemalt 300 mm, eelistatult 600 mm.
- Värvige välisvoodrit regulaarselt.