Saematerjal on kahest või enamast küljest saetud kindlaks määratud mõõtmete ja kvaliteediga puitmaterjal. Enamasti on saematerjali paksus laiusest oluliselt väiksem ja siis on saetud pindadeks lapikpinnad. Kui saetud on ainult lapikpinnad, nimetatakse sellist materjali servamata saematerjaliks.

Saematerjali liigitatakse puuliigi ja kvaliteediklasside järgi, tänu millele saab vastavalt vajadustele leida alati sobiva materjali.

Puidu kuivatamine 18%-ni on piisav kasutamiseks välistingimustes ja ehitusel ning samuti piisav materjali säilitamiseks ja hööveldamiseks. Kuivatatud puidu eelisteks võrreldes kuivatamata puiduga on säilivuse, tugevusomaduste ja isolatsioonivõime paranemine, liitmis- ja pinnatöötlemise võimaluste laienemine, materjalide käsitlemise lihtsustumine. Võrreldes kuivatamata materjaliga on hilisemad kuivamisest tingitud kahanemised ja kujumuutused minimaalsed.

Kuivatamata saematerjal on tavapärane saematerajal, mida ei ole peale saagimist kuivatatud. Sellise materjali suhteline niiskusesisaldus võib kõikuda väga suurtes piirides. Puit on hügroskoopne materjal, mis tähendab, et teatud aja jooksul omandab ta ümbritseva keskkonnaga sarnase niiskusesisalduse. Seega sõltub puidu niiskus sellest, kui kaua ja millistes tingimustes on puitmaterjal seisnud. Reeglina kasutatakse kuivatamata saematerjali näiteks saalungite, tellingute, rakiste, ajutiste ehitiste, jne rajamiseks.

Rohkem informatsiooni saematerjalide kohta saab lugeda Puumarketi tooteinfo lehelt.