Ehita ise aktuaalne lillekast

06.05.2010

Lillekast peab olema vastupidav ja tugevalt seinale kinnitatud, sest mullaga täidetult on ta üsna raske, eriti veel vihmase ilmaga, kui muld läbinisti märgub. Kasti pikkus oleneb akna laiusest, mille alla ta seatakse. Laius ja kõrgus võiks olla 20-30 cm.

Materjaliks kasuta immutatud puitu, mis niiskusele vastu peab. (Sinna istutatud lilled vajavad ju sagedast kastmist, sest kitsas kastis kuivab muld kiiresti, eriti päikese käes.)
Laua paksus võiks olla 2,5-3,5 cm, suurema kasti jaoks peaks eelistama toekamat materjali. Kui kasti laius ja kõrgus on ühesugune, siis saad kõik neli külge ja põhja samas mõõdus lauast välja saagida.

Tee nii:

  1. Mõõda ja sae kasti detailid välja. Põhja võid alla kinnitada, kui seinad on kokku pandud. Nägusam ja ka tugevam jääb kast siiski, kui põhi on seespool, külgede varjus. Sel juhul arvesta, et otsaseinad tuleb teha põhja laiusest kahe lauapaksuse võrra pikemad.
  2. Võid piirduda lihtsa kastiga, aga viimistletuma välimuse annavad sellele iluliistud. Alumisel pildil (tööjoonisel) on näidatud lillekasti esiküljele ja samuti peale moodustatud iluliistudest raam. Ülemisel pildil jooksevad liistud kasti üla- ja allservas ümber kolme külje.
  3. Põhjalauasse puuri 3-4mm läbimõõduga drenaažiaugud. Need võiksid paikneda umbes 15 cm pikkuste vahedega põhja keskjoonel.
  4. Kui detailid on välja saetud, siis pane kast kokku – ühenda küljed ja põhi kruvidega. Ühenduste tugevdamiseks võid kasutada ka metallnurki, mis kasti sisse varju jäävad. Iluliistude kinnitamiseks piisab ka naeltest.
  5. Seinale võib lillekasti mitut moodi kinnitada. Ülemisel pildil on näidatud üht lihtsamat varianti: kasti tagakülg toetub majaseina kinnitatud horisontaaltoele ja ette on pandud kaldtoed, mis on saetud mõlemast otsast 45° nurgaga. Toed on majaseina ja kastiga ühendatud pikkade kantpeakruvide abil. Majaseina külge on kruvitud ka kasti tagakülg.

Ent võib meisterdada ka erikujulisi puidust kronsteine ja ehiskonsoole, mille variante joonisel näidatud. Ehiskonsoole võib kasutada ka lihtsa ja robustse toestuse varjamiseks. Peaasi on, et kast kindlalt paigal püsiks. Kui lillekast on seinale kinnitatud ja värvitud, siis enne selle mullaga täitmist puista põhja kiht kergkruusa. Korralik drenaaž väldib liigse niiskuse kogunemist.

Ülal