Menüü

Eestlaste saunadesse on murdnud uus suur mood

Puumarketi Tartu osakonna juhataja Mari-Liis Mihkelsoni sõnul tulevad saunatrendid meile peamiselt Soomest ja seal on toimunud suured muutused nii värvides, materjalis kui tegumoes. „Saun on kodus tõenäoliselt viimaste aastatega kõige suurema muutuse läbi teinud ruum,“ ütles Mihkelson.


Muudatused nii värvi eelistustes, kui ka materjalides

„Kõige silmatorkavam erinevus on uus moevärv – Soomes on pooled saunad kas päris süsimustaks või siis hästi tumedaks toonitud ja see on ka Eestis järjest nähtavam. Veel mõned aastad tagasi olid moes hästi heledad või isegi valged haavalaudadest saunad, aga nüüd on trend vastupidine,“ rääkis Mihkelson ja lisas, et tumedamad toonid on ka praktilisemad.

Mari-Liisi sõnul on ka eelistatud materjalid teistsugused – tavapärase lehtpuu kõrval kasutatakse järjest enam okaspuitu. Traditsiooniliselt välditi okaspuu kasutamist vaigu tõttu, aga uute tehnoloogiatega see enam probleem pole ning praegu ongi kõige suurem moematerjal mustaks toonitud kuusk. Kuuselaud on kvaliteedilt lehtpuuga sarnane, aga hind kolmandiku võrra soodsam. 

„Varasemast erinev on ka lavalaudade laius – eestlastele on hakanud keskmise mõõdu kõrval meeldima rohkem isikupärasema disainiga äärmused. Kas siis kitsad ribad või hästi laiad lauad. Erinevaid puite ja materjale kasutatakse ka läbisegi,“ ütles Mihkelson.


Saunalava on kadumas

Eestis on praegu populaarsed ka eksootilisemad puidud – magnoolia ja Uus-Meremaalt pärit uhke säsimustriga mänd. “Suur vahe on, kas ehitatakse endale või ehitab arendaja,” sõnab Mihkelson. “Esimesel juhul kasutatakse kõikvõimalikke põnevaid materjale, arendajad kasutavad pigem tavalist klassikalist keskmist materjali.”

“Kunagine lava on muutunud oluliselt madalamaks, kui seda üldse on, see-eest on leiliruumis leidnud koha mugavad toolid ja ergonoomilised lavatsid- tahetakse, et oleks mõnus pikutada ja end hästi tunda,” kirjeldab Mari-Liis. Siin mängib olulist rolli ka asjaolu, et uute keristega saab kuumuse ülevalt alla juhtida, nii et ei olegi enam põhjust kõrgeks lavaks. Samuti soovitakse sauna võimalusel kas klaasist seina või suuremat akent. Seda näeb ka Eestis järjest rohkem.

Õige aeg ehitada

“Oleme aastate jooksul märganud, et kui eestlane saunaehituse ette võtab, siis on tal üks siht kahest: saun peab valmis saama kas jõuludeks või jaanipäevaks,” muigab Mari-Liis. “Jõulud on tulekul – tasub mõelda! Samuti on muutunud ka hind: kui ümberringi läheb kõik kallimaks, siis puidu hinnad on aastatagusega võrreldes oluliselt langenud. Tõenäoliselt ongi praegu just paras aeg saunaehitus ette võtta!”

Artikkel: Ia Mihkels, AS Õhtuleht Kirjastus


Tutvuge saunamaterjalidega ning küsige personaalset pakkumist Puumarketist!


Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal