Menüü

Kas Sina ehitad terrassi ajas kestvalt?

01.06.2023

Igaüks, kes on ise terrassiehitusega kokku puutunud või ehitaja, kes on nii mõnelegi perele ilusa terrassi ehitanud, teab et terrassiehitusel peab arvestama terrassi suurusega, vundamendi tüübiga: vaivundament, fibo plokk, jne, terrassilaua pikkuse, laiuse ja tooniga: roheline, pruun, hall, jne ning kinnitustüübiga: pealt või peidetud. Kõik vajalik on loomulikult Puumarketis olemas ja selle kohta leiad pikemalt lugemist meie terrassikataloogist.

Materjali valikut kaalu hoolikalt

Harilik töötlemata laud peab vastu umbes 5 aastat. Seevastu immutatud või kuumtöödeldud puit ja lehis kestavad õige hoolduse puhul aastakümneid. Tehnoloogiad ja materjali töötlemine on tänapäeval puidu ja terrassilaudade kvaliteeti oluliselt tõstnud. Immutusmeetodid on paranenud surveimmutuse näol, lisaks kasutatakse aasta aastalt üha enam ka termotöödeldud puitu. Termiliselt töödeldud puit ei kahane, paisu ega mädane ning on meeldivalt šokolaadipruuni tooniga.

Värvuse säilitamiseks tuleb seda kindlasti töödelda UV-kindla õliga. Idanemis- ja mädanemiskindel on ka puitkomposiitmaterjalist terrassilaud, mis on ilmastikukindel ega vaja iga-aastast hooldust. Skandinaavias, sh Eestis, kasutatakse terrassilaudisena sagedasti ka lehist, mis on suure vaigusisaldusega ning seetõttu väga ilmastikukindel ega vaja lisaks surveimmutust. Lehis omandab aja jooksul pisut punaka ja hiljem hallika tooni.

Tüübilt on enamlevinud terrassilaudis kas sile või rihveldatud. Kui küsida, mida eelistada, on jällegi maitseküsimus, kuid niiske sile laudis on jala all pisut libedam kui rihveldatud. Teisest küljest kogub rihveldatud laudis oma soontesse pisut rohkem prahti ja paljajalu on mugavam käia jällegi mööda siledat laudist. Nii et jäägu see siiski igaühe enda otsustada.

Enne terrassilaudade paigaldamist tuleb ära otsustada kinnitamise viis. Tänapäeval võiks kasutada paremaid ja innovaatilisemaid lahendusi terrassilaudade kinnitamiseks, kui lihtsalt laud prussile peale ja kruviga kinni. Hiljem või varem hakkab sel juhul kogunev niiskus ehitisele liiga tegema. Viimastel aastatel on populaarsust kogunud kruvide peidetud kinnitamine, mille puhul on kruvipead terrassil nähtamatud.

Terrassi ehitamine peidetud paigalduslahendusega

Peidetud paigaldus annab terrassile tõeliselt luksusliku välimuse ja terrassikruvid ei jää nähtavale. Lisaks on selline terrass pinnuvaba, sest kruviavade ümber ei teki pinde nagu traditsioonilise paigaldusviisi puhul. Ideaalne terrass paljajalu käimiseks!

Mis on peidetud paigaldus?

Terrassikruvide peidetud paigaldamine tähistab paigaldusviise, mille puhul kruvid või kinnitid kinnitatakse terrassilaua küljelt diagonaalselt konstruktsiooni sisse. Tulemuseks on tõeliselt mugav ja muretu terrass, kus pole nähtavaid kruvipäid. Peidetud kinnitamise süsteeme on kaks: kruvisüsteem Hidden Decking System ja naelutisüsteem Edgefast.

Kruvide peidetud kinnitamine süsteemiga HDS ehk Hidden Decking System

HDS on komplektne terrassilaudade peidetud kinnitamise süsteem, kuhu kuuluvad paigaldusrakis, terrassikruvid ja kruvikeeramisotsak. HDS-kruvid on saadaval roostevabas A2 ja A4 versioonis ning sobivad seega terrasside paigaldamiseks ka agressiivsetes keskkondades.

Mis on veel ülimalt oluline?

Vastupidava puitterrassi ehitamisel on viimane, kuid väga oluline töö terrassilauade paigaldus ning kinnitamine. Tähtis on olla teadlik, milline on terrassilaudade sobiv vahekaugus, kuhu tuleb kruvi lauas kinnitada ja milline laua külg ülespoole pöörata.

Tänapäevased lahendused näevad ette, et terrassilaud tõstetakse kandeprussist ülespoole. Millega seda teha? Selleks kõige lihtsam viis, mida Puumarket teile pakkuda saab, on terrassi tuulutuslint 5x10mm. Tegemist on EPDM-profiiliga, mida saab kasutada talade vahel, luues mikroventilatsioon terrassilaudade all, hoides seega ära vee stagnatsiooni ning tagades sellega prussi pikema eluea.

Aluskonstruktsiooni on mõistlik kaitsta ka terrassi katteteibiga. Toode on spetsiaalselt mõeldud terrassi talade kaitseks vee ja UV-kiirte eest. Lisaks pakume ka lihtsalt terrassi tuulutusklambrit, mis hoiab ära terrassilaudise ja nende all olevate tugitalade kokkupuute, tekitades vajaliku tuulutuse ja tagades sujuva liidese ja lauavahe.

Lisaks nendele universaaltoodetele pakub Puumarket spetsiaalsete soontega terrassilaudadele ka juba tuntud erinevaid klambrisüsteeme nagu PaCS ja Terralock. Selline lahendus aitab vältida niiskuse teket puitpindade vahele, sest tuul käib läbi. Kinnituseks kasutatakse spetsiaalseid klambreid nagu alumise soonega terrassilauale mõeldud PaCS Strip. See on kuuest klambrist koosnev klambririda, kus ühe klambriga saab paigaldada kolm laua laiust. Antud klambrikinnitus jätab juba soovitud tuulutusvahe.

Terrassipuit on elav materjal, mis kogu oma eluaja jooksul niiskustasemete ja temperatuuride vaheldumise mõjul paisub ja kahaneb. Vastupidava puitterrassi ehitamiseks tuleb puidu käitumist arvesse võtta ning seega on oluline paigaldada terrassilauad õige vahekaugusega. Kui paigaldada terrassilauad liiga tihedalt, tekib oht, et lauad tõugatakse aja jooksul konstruktsioonist välja või surutakse omavahel kokku, mille mõjul lauad kerkivad üles ja tõmbavad ka kruvid kaasa. Liiga hõreda paigaldamise korral jäävad aga kuival perioodil terrassilaudade vahele tarbetult suured vahed.

Neid stsenaariume saab terrassilaudade õige paigaldamisega lihtsasti vältida. Allpool toome välja Rootsi puidusektori esindusorganisatsiooni Svenskt Trä ehk Rootsi Puit soovituste kõige tähtsamad punktid:

1. Aluskonstruktsiooni kaitsmine niiskuse eest – talade ja prusside kaitsmiseks niiskuse eest paigalda pikisuunaline isolatsioonipapi riba. Isolatsioonipapiga tuleb kaitsta ka maja karkassi või seina vastas olev kandetala. Isolatsioonipapp tuleb servi mööda alla voltida, et vesi saaks lihtsamalt ära voolata.

2. Terrassilaudade otste viimistlemine – lõpptulemus jääb palju parem siis, kui saed kõik lauaotste jätkupinnad korralikult maha, vaatamata sellele, et see võtab veidi lisaaega. Lauaotste kaitsmiseks kasuta immutavat kruntõli.

3. Kvaliteetse terrassilaua paigaldus õigetpidi – mida tähendab “naeratav suu”? – õigetpidi terrassilaudade paigaldamine tähendab seda, et ilusam külg jääb üles. Võimaluse korral võiks ülespoole jääda südamikukülg, et puidu aastarõngad moodustaksid „naeratava suu“. Sel juhul muutuvad terrassilaudade pealmised küljed aja jooksul veidi kumeraks, mis lihtsustab vee ärajooksmist.

4. Servast servani terrassilaua kinnitamine nõuab kindlaid vahekaugusi – kuna terrassilaudade niiskusesisaldust tarne ajal on keeruline kindlaks teha, ei tohi laudu paigaldada ettemääratud vahedega. Selle asemel peab terrassilaudade kinnitamine toimuma kindlate servast servani vahekaugustega. Sedasi toimides jääb laudade vahekaugus sobivaks nii kuiva kui ka niiske materjali puhul. Servast servani vahekaugused sõltuvad terrassilaudade mõõtmetest ja puidu liigist.

Miks peaksid neid võimalusi kasutama?

Maailmas valitseb kauba üleküllus ning järjest olulisemaks saab valiku tegemisel teenuse ja toote  kvaliteet. Meie teeme tööd selle nimel, et leiaksid alati Puumarketist kõik ehituseks vajaliku ja sobiva. Soovime, et tunneksid end meiega koduselt, julgeksid meilt nõu küsida ja alati meie juurde tagasi tulla.

Leiame parima koostöövõimaluse ja viime Teie projektid koos ellu! Selleks, et olla oma valdkonna parim, peab aga pakkuma kvaliteetset kaupa ja sa tead, et seda saad meilt.

Hind on see, mis sa maksad. Väärtus aga see, mis sa saad – Warren Buffet


Kirjutamisel olid abiks ka artiklid:

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal