Sportlik pere võtab elult maamajas kõik, mis looduslähedusel on pakkuda. Päikeseterrassile rajatud täiuslik väliköök lubab õueelu nautida aasta ringi. Päev algab hommikukohviga õues ja lõpeb õhtul samuti õues, kirjeldab viie aasta eest päriselt Tuksi külla kolinud pere Noarootsi päikeselist elu.

Kui enne liigeldi pea iga päev Haapsalus asuva linna- ja siinse maakodu vahet, siis ühel hetkel sai see koht nii armsaks, et otsustati paigale jääda. Oma eluviisi poolest nimetavad Sirje ja Tarmo end õueinimesteks, kes nii suvel kui talvelgi võimalikult palju aega väljas veedavad ning on koduse elu selle järgi korraldanud.

Muruplatsile köök ja koduspaa

Nii sündis maja kõrvale siseruumide jätkuks terrass koos väliköögiga, mis lisaks pliidiga gaasigrillile on varustatud sooja vee, külmiku, kõlarite ja teleriga. Sellega liidetud bassein pakub ujumisvõimalust nii suvel kui ka talvel, suveelule lisavad vürtsi ja õdusust lopsakad lillesülemid. NB! Bassein peab olema turvatud, et lapsed ega koeradki ohtu ei satuks. „Konnasid päästan pidevalt,“ tõdeb peremees.

Katusealune terrass lubab ka vihmasel suvel palju aega õues veeta: puhata, söömaaegu nautida ja sõpradega koos viibida. Terrassiservas kasvab lopsakas aktiniidia, mis südasuvel kuuma suvepäikese eest varju pakub.

Valitsevate läänetuulte eest on terrass parajalt varjatud ning siin on ka jaheda ilmaga mõnusalt soe ja varjuline nurk, kus õhtupäikest püüda. Pere järgmine ehitusobjekt — suurte akendega saun — on samuti terrassiga otseühenduses.

Paari aasta eest laius basseini ja terrassi kohal veel suur murulapp. Põhjalike ja tegusate inimestenavõttis pererahvas ehituse tõsiselt ette. Tarmo on spordimees, kes ametilt Haapsalu spordibaaside ja Tuksi spordilaagri juhataja, ning Sirje juhatab Haapsalu hambakliinikut. Mõlemal on lahtised käed ja parajalt pealehakkamist. Nüüd on raske ette kujutada, kuidas siin enne hakkama saadi: praegu peetakse õues suviseid sünnipäevi ning korraldatakse talimänge, terrass ja bassein on aasta läbi kasutuses.

Oma käe järgi

Kõik valmis pere ja sõprade ühisel jõul. Kahe peale on Tarmol ja Sirjel kokku seitse last, kes juba omaette elavad. „Lastele meeldib väga kodus käia ja koos aega veeta, grillida, saunatada, maailma asju arutada ja talgute korras mõni suurem töö ette võtta,” kinnitab rõõmsalt Sirje. „Kõiki töid on tehtud ikka heast meelest ja lustiga, et lähedastega tulemust jagada. Ühe mõtteile lisanduvad teise ideed ja nii tekivad asjad nagu iseenesest, me pole grammigi vaeva näinud! Kui tahta, on kõik võimalik,” ütleb perenaine, kes traditsioonilise naiste käsitöö kõrval õppis kasutama tikksaagi, millega ise viimistles näiteks katuse kurvikad sarikaotsad.

„See on tõeline perenaise paradiis!“

Peremees räägib köögimööbli tegemist kirjeldades tagasihoidlikult, kuidas ta kapiuksed lihtsalt voodrilauast kokku lõi ning ülejäänud ehitusmaterjalist raamistiku tegi. Tulemusest on näha, et lisaks pealehakkamisele on leitud aega ka praktilised küsimused üheskoos läbi mõelda, et kõik käepärane oleks. „See on tõeline perenaise paradiis: serviis kapis, pokaalid riiulil, röster, mikser, veekann — kõik töötavad ka õues! Nii mõnus on üheskoos sööki valmistada ja pärast nõudepesu koos edasi jutustada. Varem nohistasin seda kõike üksi toas teha. Jumalik lahendus!” kiidab Sirje nüüdset korraldust.

Talveks tuleb köögitehnika paratamatult varju alla viia ja torud lahti võtta, ent bassein on ka end talvel jääauku kastjatele sauna kõrval kasutuses ning pakane ei sega grillimistki. Suviseid toas söömisi pere eriti ei mäletagi — eluruum on tõesti õue kolinud.

Lugu ilmus ajakirja Kodu & Aed augustinumbris.