MIS ON PELLET?

Puitbrikett ja pellet ehk puidugraanul on tänapäevased küttematerjalid, mille efektiivsus võrreldes halupuuga on mitmeid kordi suurem. Nad on mugavad, kohe kasutusvalmis – jääb ära halupuuga vajalik lõhkumine, kuivatamine ja korduv ladustamine. Pelletid ehk saepurugraanulid on väikesed 6-10 mm läbimõõduga silindrilised pulgakesed, mille tootmiseks kasutatakse metsa- ja puidutööstuses tekkivat saepuru ning höövellaastu. Puidutööstuse jääkmaterjal jahvatatakse ning pressitakse suurel rõhul pelletiteks.

KESKKONNASÕBRALIK KÜTUS

Saadav kütus on tänapäeval ainuke kodumaine taastuvenergia valdkonda kuuluv katlakütus, mille kasutamisel nii väikestel kui ka suurtel võimsustel saavutatakse vedel- ja gaasikütuse puhtus, mugavus ja automatiseeritus. Pelletid põlevad CO2 neutraalselt ehk nad eraldavad põledes sama palju süsinikdioksiidi, kui palju puit oma kasvamise ajal endaga sidus või eraldaks siis, kui puit jääks metsa ning mädaneks ära.

PELLETITE VÄRVUS

Levinud on arusaam, et hele pellet on kvaliteetsem ja suurema kütteväärtusega kui tume pellet. See väide võib osutuda tõeseks juhul kui pelletite tootmisprotsessis kasutatakse madalakvaliteedilist tooret, näiteks puukoort. Sellisel juhul muutub pelletite värv tumedamaks, suureneb pelletite tuhasus ja põlemisprotsessi käigus hakkab tekkima sulanud klaasi taolist massi mis on tingitud puukoores olevast liivast/mullast. Sellise toormesisaldusega pellet rikub soojatootmisseadmeid, katel nõuab pidevat hooldust, põlemise reguleerimine on keeruline ja saadav kasutegur on tunduvalt madalam.

Ühtlasi suureneb ka oluliselt pelleti kulu. Samas võib tumedam pelleti värvus olla tingitud tootmise tehnoloogilisest protsessist – nimelt muutub märg saepuru kuivatamisel trummelmeetodil (märg saepuru viiakse kokku kuuma õhuga) oma värvuselt tumedamaks.Seega tumedamat värvi pelleti kohta ei saa üheselt väita, et ta on madalamate kvaliteediomadustega kui heledat värvi pellet. Väga tähtis on aga teada  millest on pellet valmistatud ja kuidas on toimunud tootmisprotsess. Täiesti heledat värvi pellet saadakse kuiva saepuru kasutamisel või märja saepuru kuivatamisel madalatemperatuurilise tehnoloogiaga.

pellet

KVALITEEDITINGIMUSED:

Kvaliteediklass:      Premium, EN+ A1
Kütteväärtus:          4,7-5,0 kWh/kg
Läbimõõt:                6 ja 8mm
Niiskus:                    max 10%
Tootmine:                Vastavalt EN+ nõuetele

Pelleti tootmisel kasutatakse tehastes tekkivat kuuse höövlilaastu ja saepuru-kuuse osakaal peaks olema ligikaudu 80%. 

MIKS VALIDA PELLETIKÜTE?

  • Kütab toa kiiresti soojaks
  • Sobib igasse küttekoldesse
  • Põleb ilma musta suitsu ja suure tahmata
  • Ei vaja erilisi säilitustingimusi
  • Võtab vähe ruumi ega määri
  • Ei sisalda mingeid mürgiseid lisaaineid
  • Tekitab väga vähe tuhka
  • Kohalikust toorainestõ
  • Keskkonnasõbralik
  • Soodsa hinnaga

pellet2

Allikad: Eesti Päevaleht, pellet.ee