Menüü

Norras sai valmis maailma kõige kõrgem puithoone

20.03.2019

Norras Brumunddali linnas asuv 18-korruseline maja on 85,4 meetri kõrgune. Hoones asuvad hotell, korterid ja kontoriruumid. Mjøstårnet ehk Mjösa torn avati ametlikult 15. märtsil 2019 ning tegu on kõrgeima puithoonega kogu maailmas.

Hoone peamiseks materjaliks valiti puit, sest torniga sooviti tähelepanu pöörara keskkonnasõbralikele ehitusvõimalustelele. Linnade jätkuva kasvuga suureneb ka nõudlus säästlikuma ehituse järele ning puidul on selles oluline roll. Mjösa torni nime kandev ehitis tõestab hästi, et puidust on võimalik ehitada ka kõrgeid hooneid.

Kasutatud materjal

Hoone kerkimisele aitas kaasa ka Pärnus tehast omav Metsä Wood, kelle kerget ja keskkonnasõbralikku lamineeritud vineerpuitu (Kerto® LVLi tooteid) kasutati hoone põrandaelementides. Liimpuidust elemendid sobivad kõrghoones ehitamiseks hoone arhitekti sõnul suurepäraselt. Eesmärk oli hoone ehitamisel kasutada vastupidavaid kohalikke puittooteid ja teha koostööd kohalike tarnijatega.

Nii kõrge puithoone projekteerimistöö oli Voll Arkitekteri arhitektile ja partnerile Øystein Elgsaasile väljakutse. „Soovime inspireerida teisi samamoodi ehitama,“ sõnas Øystein Elgsaas. „Selle hoone konstruktsioon sarnaneb tavapäraste hoonete omaga, aga elementide mõõdud on harilikust palju suuremad.“ Nii Mjøstårneti konstruktsioon kui ka fassaad on valmistatud puidust.

Kandekonstruktsioon koosneb liimpuidust postidest, taladest ja diagonaaltaladest. Alumised kümme korrust on valmistatud kokkupandavatest puitelementidest. Ülemiste korruste platvormid on betoonist, et hoonet koos hoida ja kõikumist vältida.


Allikas: Delfi

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal