Õigesti hooldatud terrassipõrand püsib kauem kaunis

11.05.2015

Nagu toapõrand, nii tahab ka rõdu- ja terrassipõrand aegajalt värskendamist, ükskõik, mis materjalist see ka pole. Ja alati kehtib reegel – põrandat on kergem kaitsta, kui parandada ning paremini peab vastu regulaarselt hooldatud põrand.

Puitpõrand

Puust terrassipõranda jaoks on tõenäoliselt parim (ja ka enimkasutatud) materjal süvaimmutatud terrassilaud. Kui põrand on alles uus, ei maksa seda esialgu ühegi viimistlus- või kaitsevahendiga selle kallale minna. Sellisel põrandal tuleks lasta aasta (või ka paar) ilmastiku käes seista – selle ajaga põletab päike immutusaine pealmistest puidupooridest välja ja viimistlusaine saab sisse imbuda. Eriti tähtis on see siis, kui tahetakse rohelist terrassilauda hoopis mingit teist tooni toonida, vastasel juhul hakkab seesama immutusaine ka viimistluse tooni muutma.

Alusta pesust

Enne viimistlemist tuleb terrassipõrand korralikult puhtaks pesta, sest aja jooksul on sinna kindlasti nii mõndagi pudenenud-tilkunud – grillrasva ehk ka mõni tilk punast veini, muust mustusest rääkimata. Kõige targem on kasutada spetsiaalset terrassipesuainet (näiteks Pinotex Terrace Cleaner) ja tugevate harjastega harja. Terrass tuleb pesuainega korralikult üle nühkida ja seejärel veel korralikumalt loputada (soovitavalt näiteks aiakastmisvoolikust). Puhastusvahendit tuleb kanda korraga 2-3 ruutmeetrile. Vaadake hoolega, et pesuainet taimedele ei pritsiks, see ei mõju neile hästi! Laske vahendil mõjuda umbes 10 minutit, siis hõõruge pinda tugevasti harjaga ning loputage puhta veega. Kui vaja, korrake kogu protseduuri. Põrandat loputage kas kalde suunas või muudest konstruktsioonidest eemaldudes. Enne õlitamist peab põrand ka korralikult ära kuivama. Kui vihma ei saja ja päike paistab, tõmbab põrand tegelikult päevaga kuivaks.
Kui laudadele on hakanud tekkima rohekat ollust ehk bioloogilist saastet, siis selleks puhuks on olemas eri pesuained ehk nn biotapjad. Põhimõtteliselt on võimalik pesuaine ka ise kokku segada, selleks sobib näiteks tugev majapidamisseebi lahus (seepi võib vette riivida lihtsalt tavalise jämeda köögiriiviga), sest ka spetsiaalse pesuaine üks koostisosa on seebikivi. Siiski näitab kogemus, et isetehtud puhastusvahendiga põrandat ikka päris puhtaks ei saa. Kui kasutate tiikpuuõli, tuleks õlitatav pind enne puhastada spetsiaalse tiigipuu puhastusvahendiga.

Õlitamine

Terrassilaudu on kõige targem viimistleda neid õlitades. Kui soovite täiesti naturaalset viimistlust, tasub valida mõni looduslik õli, näiteks Amello tõrvaõli, mis sisaldab linaõli, looduslikku vaiku, kännutõrva, männitärpentiini ja kaitseainet hallituse ning puidusine vastu.  Sobib enam just heledate puiduliikide (mänd, kuusk, kask ja lehis) viimistlemiseks. Tõrvaõli saab ka värvimuldadega toonida, eriti immutamata puidu korral – see annab lisakaitse UV kiirguse vastu. Terrassi tõrvaõli ei sobi lakitud või värvitud pindade viimistluseks. Linaseemneõli, looduslike vaikude ning männitõrva baasil valmistatud terrassiõli pakub ka Eco Oil. Väärispuidust pinna töötlemiseks võiks kasutada tiigipuuõli.
Enne õlitama asumist tuleks veelkord veenduda, et lauad on piisavalt kuivad – niiskust peaks lauas olema alla 15%. Niiskemas keskkonnas elavad kõikvõimalikud mikroorganismid rõõmsalt edasi, seda õlitamisest hoolimata.
Spetsid kasutavad selleks niiskusemõõturit, ise saab kuivuses veenduda nii: kui laud koputades n.ö. kõliseb, on õige aeg. Tuhmilt tümpsuv heli näitab, et peab veel kuivama. Üldjuhul on aasta maas olnud terrassilauad õlitamiseks piisavalt kuivad.
Õli kantakse puidule pintsliga piki lauda. Oluline on, et puu õlist küllastuks, aga liigne õli, mis pinnale läikima jääb, tuleb umbes poole tunni pärast lapiga ära pühkida.
Üle õlitatud põranda võib kirjade järgi käia juba järgmisel päeval, aga vajadusel võib ettevaatlikult üle põranda minna ka mõne tunni pärast. Seda küll tugeva ja sileda tallaga puhaste jalanõudega. Tõeliselt kasutamiskõlblik on põrand siiski alles nädala pärast.
Teine kiht õli pannaksegi terrassile umbes siis.
Tiikpuuõli võib põrandale kanda kas lapi või pintsliga, seda 1-2 kihti (kuni küllastumiseni). 15–20 minuti pärast pühkige üleliigne õli ära ja enne peal tatsamist, laske täielikult kuivada.
Kuna looduslikud vahendid kipuvad ikka vähem kestma, kui keemiat täis viimistlusvahendid, tuleks põrand igal aastal üle vaadata ja vajadusel õlitamist korrata. Terrassiõli põhiline vaenlane on päike (mitte niivõrd vesi ja lumi) ja sestap vajab sagedasemat hooldust just lõunapoolne terrass.

Tehisõli sisaldab fungitsiide.

Kellele sobib ka mittelooduslik õli, siis eelnevalt süvaimmutatud puidule sobib dekoratiivseks viimistluseks ja kaitseks ilmastikumõjude eest ka Pinotex Terrace Oil, mis sisaldab toimeaineid hallituse ja puidusine vastu ning sobib ka juba eelnevalt õlitatud pehmetele puiduliikidele (mänd, kuusk, seeder, lehis). Ka selle õli puhul peab terrass  enne olema puhastatud ja kuivada lastud.
Maksimaalse kaitse tagamiseks võiks puhastatud puitpinnad enne õlitamist kruntida puidukaitsekrundiga Pinotex Base. Õli tuleb panna (pintsliga) 1–2 kihti, pinda töödelda küllastumiseni, tingimata eemaldada ülemäärane õli umbes 15-20 minuti pärast. Katmise käigus puhastage pintslit aeg-ajalt kuiva lapiga. Pinotexi õli saab samuti toonida – kasvõi roosaks või säravkollaseks, aga loomulikult ka pruuniks, halliks jne, valik on lai. Värviliste terassiõlidega võib teha kasvõi mõne popi rahvarõiva seeliku triibustiku. Nagu loodusliku õli puhulgi, annab õli toonimine terassile suurema vastupidavuse UV-kiirguse vastu.
Õlitatud terassilaudu tuleks hooldada ehk siis üle õlitada korra aastas.
Poodidest leiab veelgi terrassi õlitamiseks sobivaid vahendeid, näiteks Alpina mööbli- ja terrassiõli Garten-Holzöl (veega vedeldatav), Ronseali terrassiõli (Decking Oil). Firma Osmo pakub aga nn libisemisvastast terrassiõli (Anti-slip decking oil ), mis toimib just niiske pinna puhul. Vahendit ei soovitata kasutada eraldi viimistlusena, vaid teise katva kihina värvilise või värvitu töötlusega pindadel.
Nii nagu betoonpõrandate jaoks, on olemas ka puitpõrandate impregneerimiseks mõeldud vahendeid, mis kaitsevad pinda kõdunemise, vee, õli- ja mustuseplekkide eest.

Värvitud terrassipõrand

Üldiselt terrassile värvitud põrandat ei soovitata, kuna väljas on palju liivaterasid ja muud kõva puru, mis kipuvad värvitud põranda kiiresti inetuks kraapima. Sama kehtib lakitud põranda kohta.
Kui siiski olete otsustanud värvi kasuks, võib valida nii vesialusel põrandavärvi (näiteks Epolan V Akryl) või siis lahusti baasil värv (näiteks Epolan Alkyd). Värvida tuleks kaks kihti.
Sellise põranda  hooldamiseks eemaldage põrandalt lahtine värv või lakk ning peske põrand puhastusvahendiga (näiteks Bio Cleaneriga) puhtaks. Seejärel loputage puhta veega ja laske korralikult kuivada ning seejärel värvige või lakkige üle.

Alllikas: Ideesahver

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal