Manija talu avaral õuel seisvat õuekööki ilmestab püstkoda meenutav katus. Heledale püramiidile pakub seltsi rootsipunaseks värvitud puidust sõrestik, mis muudab ehitise kergeks ja õhuliseks. “Meil on nii kaunis ümbrus, võrratu vaade merele ning Sorgu saarele. Väliköögi ehitamise mõte sellest tuligi, et saaks suviseid söömisi vaate nautimisega ühendada,” arvab Manija talu peremees Raimond Pärn.
Algul plaanis Raimond koos abikaasa Signega teha väliköögi lihtsa varjualusena, kus oleks pliit, grillahi ja lauad-toolid istumiseks. Kuid tulevase köögi asukoht oli silmatorkav ning ümbrusest sõltuv, otsustas pererahvas nõu pidada arhitekt Kristjan Kullerkannuga, kes on ka elamu ja kõrvalhooned projekteerinud. Raimond teadis väliköögi mõtet mõlgutades juba sedagi, et selles võiks kehastuda õueköökide arhailine idee. Nimelt kuulus õueköök saartel iga talumajapidamise juurde ning suviti kolis perenaine sinna nii pere kui loomade söögikeetmise.
Seetõttu plaaniti algul, et väliköögi võiks ehitada ümarpalkidest, kuid arhitekt Kristjan Kullerkannul oli hoopis huvitavam idee. Nimelt soovis ta õueköögi arhitektuuris kasutada püstkoja motiivi. “See mõte mulle meeldis, sobis ka see, et Kristjani kavand on kaasaegne ning arvestab hästi meie vajadusi, looduslikke tingimusi ja heitlikke ilmasid,” selgitab Raimond.
Tellised mööbliks
Ehitust alustati puitsõrestiku püstipanekuga ja sellega liideti hiljem püstkoda.See katus varjab tuule ja vihma eest, kuid on ühtlasi ka ruumi keskel asuva grillahju korstnaks. Peremehel oli kindel soov, et õueköögis oleks korralik pliit, kus saaks keeta ja küpsetada ning loomulikult ka grillahi. Pliit on laotud punastest tellistest, samast materjalist on ka grill-ahju alus ning köögikappide korpused. Massiivpuidust ja kaheksakannaga kaunistatud kapiuksed meisterdas peremees ise.
Köögiosa katab heledaks värvitud laudvooder, põrand on kiviplaatidest. Pliit ja köögimööbel paiknevad püramiidja katuse all oleva söögivalmistamise ruumi ühes seinas. Istumisnurk jääb puitsõrestikust ossa. Tuule- ja vihmavarjuks on seinad ja lagi kaetud läbipaistva makrolooniga, et miski ei piiraks lauas istujate vaateid. Maalähedust rõhutavad ka sepistega kaunistatud valgustid. Omapärase aktsendi annab aga sepistatud ornamendiga uks. Seegi rõhutab õueköögi õhulisust ja seotust ümbritseva loodusega.
Sepisuks on tegelikult pärit Kesk-Euroopast ning esialgu plaanis Raimond selle panna veinikeldrile. “Veinikelder jääb esialgu vist tegemata, ja kui õueköök valmis sai, siis leidsin, et see uks on siia justkui loodud,” arvab peremees.
Allikas: Maakodu