Viimasel ajal võib woodproducts.fi veebileheküljelt leida arvukalt artikleid, mis arutlevad puidu kasutamise populaarsuse suurenemise üle ehituskonstruktsioonides ning võtavad luubi alla ka puidu tervistava mõju inimorganismile. Kuid mis selle populaarsuse taga siis tegelikult on?

Võimalus kiirelt ehitada, kaasaegsus ning ökoloogilisus on kiiresti kasvatanud puitkonstruktsioonide populaarsust Austrias. Kokkupandavate plaatide (ristkihtpuit) kasutamine on eelkõige suurenenud korterelamutes, päevakeskustes, hooldekodudes ning ka kaubanduskeskustes.

Austrias, Grazi kesklinnas on peagi valmimas 12-kordne kortermaja 143 korteriga. Esmase disaini järgi oleks pidanud tegemist olema betoonkonstruktsiooniga ent investorid soovisid linnapilti lisada midagi uudset ning nii langes lõplik otsus just puitkonstruktsiooni kasutamisele. Töid teostav ehitusettevõte ei ole spetsialiseerunud puitkonstruktsioonide ehitamisele vaid üleüldise vastupidavuse ja energiasäästlikkuse saavutamisele. Samuti on võtmesõnadeks energiasäästlikkus ning eelistatakse alati individuaalseid, naturaalseid ja integreeritavaid lahendusi.

Puit on ökoloogiline ning konkurentsivõimeline

Puidust kortermajades elavad inimesed on siiani väljendanud vaid heameelt ning rahulolu ehituse tulemuste suhtes. Oluliste teguritena on välja toodud tõsiasi, et puidul on tõepoolest rahustav mõju, samuti on hea ruumide akustika ning värvilahendus. Kokkuvõttes – hoolimata sellest, et tegemist on kortermajaga, tekib siiski tunne justkui elataks täispuidust majas.

Mida aeg edasi, seda enam hakkavad ka erinevad ettevõtted mõtlema puidu kasutamise peale siseinterjööris. Puit on kujunenud omamoodi vahendiks, mille abil luua ettevõttest visuaalselt hea mulje. Näiteks on paljude supermarketite ehitusel kasutatud puitu just selleks, et luua mulje ökoloogilisemast asutusest.

Lisaks ökoloogilistele põhjustele on hakatud puitu eelistama ka majanduslikel põhjustel – puitkonstruktsioonid on tänapäeval hinna poolest vägagi konkurentsivõimelised tänu puitpaneelide tootmise pidevale kasvule.
Austriasse on hakatud looma ka puitkonstruktsiooniga kortermajade rajoone, mille eesmärgiks on ökoloogilisema eluviisi propageerimine läbi erinevate energiasäästlike lahenduse.

Puitkonstruktsioon on kvaliteetne konstruktsioon

Puitkonstruktsioonid valmivad kiirelt ning kerge vaevaga – ristkihtpuidust kolmekordse maja püstitamine võtab aega keskeltläbi kuus päeva ning kogu kortermaja täielikuks valmimiseks kulub umbes kolm kuud (see hõlmab ka akende ning soojustuse paigaldust). Puit loob ruumi hea atmosfääri, tagab tubadesse meeldiva lõhna ning mõjutab positiivselt ruumi akustikat. Ristkihtpuidust paneelid võimaldavad puitu kasutada just nii, et seda jääks palju nähtavale.
Ka ühepereelamute ehitamisel on puitmaterjal kindlasti esmane valik, eriti on seda näha just noorte perede puhul. Puitmaja peetakse mõnusaks, looduslähedaseks ning materjali valikul mängib suurt rolli ka ehituseks kuluv vähene aeg.

Ristkihtpuidu kastutamise kohta ei ole hetkel veel palju erinevaid tehnoloogiaid loodud kuid investorite suure huvi korral leiab materjal kindlasti laialdasemat kasutamist. Juba praegu on drastiliselt suurenenud vajadus oskuslike arhitektide järele, kes on spetsialiseerunud just puitkonstruktsioonidele. Puitmaterjal „tungib“ kindlalt sisse ka renoveerimistöödesse, seega liigume samm-sammult ökoloogilisema ning looduslähedasema eluviisi suunas.

Puumarketist saab tellida riskihtpuitu, mida toodetakse Viljandis, Dold tehases.
Infoallikas: woodproducts.fi