Puumarketi tootevalikus on lisaks Rootsi punasele ka Rootsi must muldvärv Teknoselt. See traditsiooniline täismatt vana aja muldvärv kaitseb puitu looduslikul viisil moodustades puidule hingava pinna – miks võiks oma fassaadi tumedaks võõbata ning kuidas seda teha?

Muldvärv on traditsioonilise retsepti järgi valmistatud värv, kus keedetakse kokku looduslikud muldpigmendid, sideained ja puidu säilitamiseks vajalikud ained. „Üldiselt mõeldakse sellest rääkides punasest, mis on kõige levinum, kuid muldvärve on võimalik saada ka muid toone – näiteks kollane, must ja valge,“ räägib Teknos OÜ müügiesindaja Asko Aasa.

Rootsi punasest rääkides kiputakse sageli segi ajama kaks asja – toon ja toode. “Toode Rootsi punane tähendab muldvärvi ning on nime saanud algselt levinuimast toonist. Sisuliselt aga võib rootsi punane olla ka näiteks must,“ ütleb Aasa.

 

Millised on muldvärviga värvimise nüansid?

Naturaalne muldvärv sobib ainult saetud ehk karedale pinnale, nii värsketele kui ka juba ajahambast halliks muutunud ja samuti ka kõikidele varem muldvärviga värvitud pindadele. Värvimise ajal peaks olema vähemalt 10 soojakraadi ning öösel ei tohi olla öökülma ohtu, samuti ei tohiks värvitav pind olla märg ega päikesest kuum.

Enne värvimise alustamist tuleks muldvärvi kindlasti väga hoolikalt segada. Muldvärvi puidule kandmiseks tuleks kasutada jämedamat plafoonpintslit. Suuremaid pindu võib katta ka värvipintsliga. Värvikiht peab olema võimalikult õhuke ja ühtlane. Kui võimalik, ära jäta tööd keset seina pooleli. Rootsivärvi erinevad partiid võivad olla pisut varieeruvad, seetõttu tuleks alustada uue partiiga uuest seinast, siis ei hakka võimalikud toonierinevused silma.

“Muldvärv kaitseb puitu hästi, jättes puidule hingava elastse kihi, mis ei kooru ega pragune. Muldvärviga värvitud pind üldjuhul pigem tuhmub ja kulub, kui koorub. Kui esimesel korral on korralikult kaks kihti pintsliga peale kantud, siis päikese poolne külg tahaks üle pintseldamist umbes alles 10 aasta pärast,” ütleb Aasa.

TRANEMO muldvärvi kasutatakse välishoonete värvimata saelaudpindadel, hööveldamata palkidel ning varem muldvärvidega töödeldud pindadel. Toode laseb seinal hingata nii, et veeaurud pääsevad läbi seina. Ei sobi hööveldatud või muude värvidega värvitud pindade töötlemiseks. Tutvu naturaalsete fassaadivärvidega siin!

Aga miks mitte?

Must on maitsekas – ei saa eitada, et musta fassaad on ainulaadne ning selles on teatud autoriteet. Tume värv annab edasi maitsekust – siinkohal saab hea võrdluse tuua näiteks viigipüksi või musta kleidiga, mis vajab terviku loomiseks minimaalseid aksessuaare.

Puhas lõuend – must, valge ja hall on neutraalsed toonid, mis sobivad hästi kontrastiks teisele materjalidele, tekstuuridele ning toonidele, mida kodumaja juures esile tuua. Näiteks on musta fassaadi juures oluliselt lihtsam kasutada kollaseid-rohelisi või muid värvikirevaid toone ning erineva tektuuriga materjale.

Ümbruse rõhutamine – kuna tume värv mõjub rohelises keskkonnas tagasihoidlikumana, võimaldab tume fassaad inimsilmal eristada paremini rohelisi, kollaseid ja sinakaid toone. Kollased-rohelised ja sinised lehed tunduvad mitmekesisemad, mistõttu mõjub aed lopsamana.


Allikas: Teknos OÜ, Puumarket, Gardeninsta
Pildid: Pinterest, Gardeninsta