Naturaalne puit mõjub soojalt ja kutsuvalt nii siseruumis kui ka väljas. Eriti välitingimustesse on oluline valida puit, mis peale kena väljanägemise on ka vastupidav. Seda pakub Thermory termomänni vooder.

Thermory termomänni stabiilsuse ning püsivuse tagab termotöötlus Intense, mille käigus kuumutatakse puitu 215 kraadini. Tänapäeva teadvusesse jõudis termopuit tänu soomlastele, kes panid 1990ndatel aluse termopuidu tehnoloogiale. Termopuidust välisvoodrilauad on saadaval Puumarketist laokaubana. Vaata tooteid siit!

Mis see termopuit täpsemalt on?

Kõige lühem selgitus: puit, mille stabiilsus ja vastupidavus on tänu kõrge temperatuuri mõjule märgatavalt parem. Kuna termotöödeldud puit imab kordades vähem niiskust kui naturaalne puit, siis muutub see mõõtmetelt stabiilseks ja on ideaalne materjal just välitingimustes.

Tänu termotöötlusele saavutab puit mädanikukindluse ja on seeläbi pikema elueaga. Thermory termomännile on omistatud kestvusklass 2 (15-25 aastat). Samas termopuit jääb oma eheduselt ikkagi puiduks.

Termotöötlust võib mõneti võrrelda leiva küpsetamisega. Protsess toimub termokambris, kus sensorite abil jälgivad arvuti teel töö käiku kogenud termospetsialistid. Thermory kasutab parima kvaliteedi tagamiseks iga puuliigi jaoks spetsiaalset termotöötlusretsepti, mis on välja kujunenud kogemustega 18 aasta vältel.

Termotöötluse kestus sõltub puuliigist ja laua paksusest ja kestab ligi 48 tundi, mille vältel tõstetakse temperatuur 215 kraadini, vähendades samas puidu niiskustaset. Viimases etapis toimub puidu jahutamine ja niisutamine.

Protsessis ei kasutata ühtegi kemikaali, ainult temperatuuri ja veeauru.

Kuidas termotöödeldud laud välja näeb?

Thermory termomänd on peale termotöötlust meetooni, kuid ilmastik (päikesekiirgus ja vihm) mõjutab termopuidu värvust: sarnaselt töötlemata puidule omandab see viimistluseta hõbehalli tooni, ent materjal ise on endiselt ilmastikukindel. Loomulikku halli tooni puitvoodrid on levinud näiteks Skandinaavias, kus puidutooni säilitamisele suurt rõhku ei panda ja uus toon muutub ise osaks eksterjööri kujundusest.

Kui puitpinda regulaarselt UV-kaitsega õliga kattes on võimalik säilitada termotöötluse toon.

Thermory termomänd:

Üks Euroopa suuremaid puidust elamukomplekse rajati endise tööstussadama asemele. Kuna Stavangeri linn on läbi aegade olnud uhke oma puitmajade ehitusoskuste üle, sai see määravaks ka uusarenduse materjalivalikul.

AART arhitektide valik langes termomännile, mida on kasutatud nii fassaadil, terrassidel kui ka katusel, et tagada ühtne ja huvitav visuaal, kujutamaks Norra mägist ja vormidelt kontrastset loodusmaastikku. Olulise argumendina räägib termopuidu kasuks siinkohal ka selle vähene hooldusvajadus võrreldes termotöötlemata puitmaterjaliga.


The Waterfront, Stavanger, Norra – AART Arhitektid
Auhinnad: WAN Residential Award 2014, Best on Archilovers 2015, MIPIM Awards 2015 (nominent)

Vaata videot


Allikas: Thermory