Kui Ameerika Ühendriikides on umbes 80% eramajade katustest kaetud bituumensindelmaterjaliga, siis Euroopas ja Eestis on sindelkatuste populaarsus alles tõusuteel. Tegemist on kivikatusest oluliselt kergema, limiteeritud eluaegse garantiiga katusekattega, mis pakub välimuselt pilkuhaaravat eheda laastukatuse efekti. Kerge kaaluga, tuulekindel ja vastupidav bituumensindel on eramu katuseks kindel valik!
Juba ligi kaheksa aastat tagasi loodi Põhja- Ameerikas limiteeritud eluaegse garantiiga bituumensindel, mis garanteerib katuse eaks koguni 50–70aastat. „Eluea kvaliteedilt katusematerjalid enam praktiliselt paremaks minna ei saagi,” nendib üle 20 aasta sindelkatuste panekuga tegelnud ettevõtte Sindelkatuse OÜ juht Toni Tomson.
Kvaliteetne bituumensindel on tema sõnul sarnases hinnaklassis kivikatustega, jäämata kvaliteedilt ja eluealt kuidagi oma konkurentidele alla. „Materjalide arendus käib pidevalt. Täna näiteks leitakse aina enam viise, kuidas kasvatada vastupanu sambla ja teiste vetiktaimede kasvule. Meie pakutav Ameerika materjal Owens Corning Duration TruDefinition seeria pakub kuni kümneaastast vastupidavust vetiktaimedele.”
Eestis vajab uue põlvkonna bituumensindel endiselt veel tutvustamist, kuna seda kiputakse segamini ajama vana, 1990ndatel pakutud tõrvapapiga, mis sobis oma lühikese eluea tõttu pigem abihoonete katmiseks. Samamoodi on inimesed bituumensindli kvaliteedis pannud kahtlema Euroopas, Valgevenes ja Venemaal toodetav odavama seeria materjal, mille vastupidavus on 10–15 aastat. Ehk siis eri tootjate bituumensindlid on väga erineva kvaliteediga, kuid nende kõige tähtsamaks võrdluselemendiks on materjali kaal ruutmeetri kohta. Ettevõtte pakutav laastutüüpi materjal on 2–3 kihiline ning kaalub tavalisest õhukesest kärgtüüpi bituumensindlist ligi 5 kg ehk ligi 65% ühe ruutmeetri kohta rohkem. Lisaks on vahe materjali elueas: kärgtüüpi bituumensindlite eluiga on 15–20 aastat, samas kui laastutüüpi bituumensindlitel 50–70 aastat.
Bituumensindel sobib vaid kaldkatusega majadele
Bituumensindel on mõeldud kaldkatusega majadele, seejuures nii uutele kui ka renoveeritavatele. Kaugemalt vaadates jätab materjal ehtsa laastukatuse mulje. Tegemist on vaikse ja helisummutava, kerge kaaluga ning kasutamisel minimaalse kaoga materjaliga. „Viimaste aastate suuremate tormide valguses on oluline mainida, et sindel on vastupidav ka tugevatele, kuni 60 m/s puhuvatele tuultele,” räägib Toni Tomson. „Erinevalt plekk- ja kivikatustest ei vaja sindelkatus talveks lumetõkkeid, kuna sindli pealmine kiht on kare kui liivapaber. Vähem lisatarvikuid katusel tähendab vähem väljaminekuid ja puhtamat ning esteetiliselt kaunimat katust.”
Bituumensindelkatusekatte paigaldus ei ole keeruline ja sageli paigaldavad majaomanikud selle lihtsamatele katustele ise väga edukalt. Isetegemise miinused võivad olla keerulisemate sõlmede lahendamised ja spetsiaalsete töövahendite puudumine, mis hõlbustaks töö kiiremat tegemist või liikumist katusel. Näiteks naelu lüüakse naelapüstoli asemel haamriga ning spetsiaalsete tellingute asemel kasutatakse endaloodud tellingusüsteemi, see aga pikendab töö protsesse.
Owens Corningu sindlid on kaetud mineraalsete graanulitega, mis tagavad katusekonstruktsiooni niiskuskindluse ning on kõikuvatele välitemperatuuridele vastupidavad. Katte struktuurse tugevuse tagab kahekordne klaasfiibrikiht. Rääkides katuse hooldusest, vajab see lihtsalt puhastust erinevatest okstest ja lehtedest, mis puudelt katusele kukuvad. Samuti tuleks katusekattelt eemaldada sinna kasvav sammal.
Tutvu kõikide bituumensindelkatustega ning küsi pakkumist Puumarketi projektimüügist.
Allikas ja pildid: Sindelkatus OÜ