Ehita ise katus!

28.06.2016

Katuse paigaldamine ei olegi nii raske, kui võiks arvata. Sellegi poolest on tegemist raske tööga, mis nõuab täpset planeerimist.

TOIMI NII
Esmalt tuleb eemaldada vanad kivid või vana muu materjal. Tihti on võimalik need ka ära müüa või kinkida. Edasi kontrolli hoolikalt katuse konstruktsiooni – aluskatet, sarikat, tuulutusliiste, roovitust või laudist. Kui need on kahjustada saanud või vanad, tuleks mõelda nende vahetusele või proteesimisele.

ALUSKATUS
Hea aluskatus ja konstruktsioon on toimiva maja oluline osa. Peale katusematerjali “kandmise” peab konstruktsioon toime tulema ka niiskuse ja ilmastikuoludega. Mõned katused on ehitatud nii, et need ”hingaksid”, teised on täiesti tihedad.

ROOVITUS ASETSEB ALUSKATTE PEAL
Roovitus on horisontaalne puidust (soovitatavalt 50×50) konstruktsioon, millele kinnitatakse katusekivid. Vertikaalset konstruktsiooni (roovitust) nimetatakse tuulutusliistuks ning selle ülesandeks on nii katusealuse ventilatsiooni tagamine. Tuulutusliist paigaldatakse piki sarikaid aluskatte peale. Horisontaalselt paigaldatavate roovitise samm sõltub väljavalitud katusekividest ning katusekaldest. Õiged numbrilised suurused leiad Monieri paigaldusjuhisest. Kui roovitus on valmis, on aeg paigaldada katusekivid. Monierist kive tellides on teil võimalik katusekivid ka otse katusele lasta tõsta.

KATUSEKIVIDE PAIGALDAMINE
Kivide paigaldamine ei ole iseenesest keeruline, kuid täpsust nõuab eeltöö. Kivikatuse paigaldamist alustatakse altpoolt, liikudes järjest ülespoole. Omavahel haakuvaid, interlocking-kive on hõlpsam paigaldada kui traditsioonilisi. Kivid kinnitatakse roovitusele spetsiaalsete kinnitusklambritega. Katuse eluea pikendamiseks kinnitatakse katuseräästa külge ka kõrgendusliist või linnutõke, mis takistab lindudel ja muudel väikeloomadel pääsu kivide alla aluskatet lõhkuma. Vaata ka teisi originaaldetaile, mis sisalduvad katuse täispaketis.

LISAVARUSTUS
Korralikul ja turvalisel katusel peab olema tagatud nõuetekohane turvalisus. Lumetõke, katuseastmed, käigusillad ja turvakonks on soovitatav paigaldada iga maja katusele – teie enese turvalisuse huvides.

KATUSEHARI
Katuseharjal saavad kokku vähemalt kaks katuse poolt. See on ühtalsi ka ilmastikule katuse kõige haavatuvam osa. Korralikult tihendatud ja ehitatud katuse hari peab takistama lume, vee, lehtede ja muu sattumist katusekonstruktsioonide vahele. Samuti garanteerib õige lahendus hea tuutultuse katusekivide all, mistõttu roovitus ja aluskate “elavad” kauem. MONIERil on mitmeid lahendusi erinevate katuse harjade jaoks – spetsiaalseid harjakive ja tihendustooteid – mis muudavad töö lihtsamaks ning katuse samal ajal vastupidavaks ja pikaealiseks.

ERILAHENDUSED
Tihtipeale juhtub, et mõnele katuse sõlmele (kaldharjadele ja neeludele) ning korstendele tuleb leida erilahendusi. Kui katusel on neelud, vajate neeluplekki ning katusekive tuleb diagonaalselt lõigata. Ka siin on tähtis kõige õigesti tegemine. Vihmal, lumel, okstel ja lehtedel on erakordne oskus leida tee katusekivide alla, kui see on vähegi võimalik.

katuse-ehitamine
Allikas: Monier.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal