Liimpuitkilp on hea materjal puidust mööbli valmistamiseks, sest liimpuitkilp on plaadikujuline toode. Liimplaat valmistatakse suhteliselt kitsastest kalibreeritud puitmaterjalist, mis ühendatakse omavahel külgipidi ja niiviisi moodustubki plaadikujuline toode. Liimplaadi mõõdud on küllalt püsivad, kuna pinged, mis tekivad plaadi ühes osas, kompenseeruvad ja tasanduvad tema teises osas.

Mis on liimpuitkilbi eelised?

Liimpuitkilp on on tugevam ja vastupidavam kui tavaline puit. Liimpuitkilp ei pragune ega kuiva lõhki. Liimpuitkilp ei muuda kuivades oma kuju ja ei lähe n.ö. “paindesse”. Liimpuitkilp teda saab lõigata kolmnurka, ovaalseks, kaarde jne.

Panipaikadest on kodus peaaegu alati puudus. Liiga palju kappe ja riiuleid võivad muuta ruumi väiksemaks ja tekitada rõhuva tunde. Ometi on tarvis oma asjad kusagile paigutada. Et riiulid oleksid praktiliselt kasutatavad ja mõjuksid ruumis ka silmale hästi, tuleb need hoolega valida.

Milline riiul valida?

Pole tähtis, kas vajatakse panipaika raamatutele, nõudele või nipsasjakestele, olemas on väga põnevaid ja multifunktsionaalseid mööblitükke igale maitsele.
Riiuli valimisel tuleks lähtuda mitmest tegurist. Mis sobib interjööriga? Mida on plaanis riiulile paigutada? Kas riiulil peaks olema ka muid lisafunktsioone? Palju on tegelikult ruumi tarvis? Mis värvi peaks riiul olema?
Raskemate esemete tarvis − nagu raamatud − sobib kõige paremini korralik ja tugev puit (liimpuitkilp või paksem höövellaud) või teras, sest saepuru- ja muu õhuke plaat kipub raskuse all kaardu vajuma. Kergemate esemete, näiteks küünalde, pildiraamide ja kujukeste jaoks on sellised riiulid aga täiesti sobivad.

Väikestes ruumides võiksid riiulid ulatuda küll laeni, kuid arvestada tuleb sellega, et igapäevaselt kasutatav mugav kõrgus on kuni 180 sentimeetrit. Sellest kõrgemale saab panna esemeid, mida väga tihti ei vajata. Alati ei pea riiul täitma vaid panipaigafunktsiooni – see võib olla ka iseseisev kunsti- ja disainielement, ruumijagaja ning osa mõnest teisest mööbliartiklist, näiteks toolist, voodist või lauast. Oluline on mõelda ka selle üle, kas riiulile oleks tarvis näiteks rattaid alla, et seda oleks vajadusel kergem liigutada.

Värvivalik peaks lähtuma sellest, kas soovitakse silmatorkavat või silmatorkamatut riiulit. Tagasihoidlikuks võib pidada naturaalset puitu või seinaga sama värvi materjali, vastandvärvid pakuvad aga põnevat kontrasti.

Aastaid on mööbliturul enim moes olnud just tume puit. Nüüd on aga rambivalguses pigem heledad karamellised ja mesised toonid, mis sobivad peaaegu iga stiiliga ega mõju raske ja rusuvana. Palju kasutatakse valgeid riiulid (eriti skandinaavia stiilis kodus). Kindla peale minek on tammepuit.

Riiuli funktsionaalsus

Kuna tänapäeval muutuvad kodud üha väiksemaks ja läbimõeldumaks, on oluline ka see, et mööbel oleks võimalikult multifunktsionaalne. Sageli paigutatakse raamaturiiul trepiastmete ja voodiservade alla või kasutatakse väljatõmmatavaid riiuleid, mis võtavad vähem ruumi. Riiul võib olla ruumis ka omaette kunstiline teos või iseäralik ja originaalne ruumidominant. Võimalusi selleks on mitmeid.

Milline riiul ehitada või soetada?

Viimasel ajal on väga populaarsed puid imiteerivad riiulid, kus võraosa moodustab diagonaalseid panipaiku. Väga levinud on lugemistooli ühendamine raamaturiiuliga – tooli küljed ja tagaosa täidavad riiuli ülesannet. Moes on ka igasuguste kujundite kasutamine – eriti trendikad on suured tähed, mis sõnaks kokkupandult või niisama segamini moodustavad riiulikompleksi. Olemas on veel näiteks jutumulli-, lego-, kitarri- ja küsimärgikujulisi riiuleid – ühesõnaga kõike, mida inimfantaasia suudab luua. Modernsesse koju sobivad hästi abstraktse või geomeetrilise vormiga riiulid.
Teine võimalus on valmistada kodustest ootamatutest vahenditest ise pilkuköitev riiul. Päris levinud on redeli kasutamine riiulina, nii et esemed asetatakse astmetele või kahepoolse treppredeli astmetele horisontaalselt paigutatud puitlaudadele. Laste- ja noortetuppa sobib näiteks ruladest või surfilaudadest ehitatud panipaik.
Samuti saab kõikvõimalikest puitkastidest mahuka riiuli ehitada – seejuures võib jätta kastid viimistlemata või hoopis üle värvida. Põhimõtteliselt saab riiuli ehitada ükskõik millest üleliigsest – käiku saab lasta köied, torud, laastud, pingid, sahtlid, kangatükid ja kaablirullid. Peab olema vaid pealehakkamist ja kujutlusvõimet. Riiuli ehitamiseks leiate materjalid kindlasti Puumarketist, kus on väga suur valik erinevaid liimpuitkilpe.

Allpool näiteid erinevatest riuuli ehitamise võimalustest:

Liimpuitkilp-ja-puitmaterjal-kodusisustuses-ja-kodukujunduses.2 Liimpuitkilp-ja-puitmaterjal-kodusisustuses-ja-kodukujunduses.19 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud (1) tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-2-934x1024 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-3 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-4 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-6 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-8 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-9 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-10 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-12 tee-ise-riiul-riiuli-tegemine-liimpuitkilp-höövelllaud-13

Allikas: Ehituspood.eu