Menüü

Norrakad trumpavad eestlased üle: kerkib maailma kõrgeim puithoone!

18.12.2017

Norra ettevõtete jõududega valmiv 81 meetrine liimpuidust Mjøstårnet on Kodumaja ehitatud Treetist tervelt 30 meetrit kõrgem. Mjøstårnet on nime saanud naabruses asuva Norra suurima järve Mjøsa järgi. Rekordiline ehitis asub järve loodetipus väikeses Brumunddali linnas, pooleteisetunnise autosõidu kaugusel Oslost.

18-korruselisse mitmefunktsioonilisse ehitisse tulevad korterid, siseujumisbassein, hotell, kontorid, restoran ja ühiskasutuses olevad alad. 11 300 ruutmeetri suuruse brutopindalaga hoone juurde kuulub ka 4700ruutmeetrise pindalaga ujula.

Mjøstårnet seab puitehitistele uued standardid. See ehitis on pilvelõhkujale lähim, mida tänapäeval puidust ehitada saab,” ütles ehitise tellija ja investor Arthur BuchardtMjøstårneti konstrueerimine ja ehitus on maailmaklassi inseneritöö. Praegu oleme jõudnud ehitusega 33 meetri kõrguseni, seega on ligi 50 meetrit veel minna,” ütles ta.

Hoone tellija on AB invest AS, ehituse peatöövõtja Hent AS. Hoone on kavandanud Norra arhitektibüroo Voll Arkitekter AS. Puitkonstruktsioonid valmistab Skandinaavia tööstusgruppi Moelven Industrier ASA kuuluv  Moelven Limtre AS, kes on ka suurim alltöövõtja: Hent on tellijaga sõlminud ehituslepingu 500 miljonile Norra kroonile, Moelven Limtre omakorda Hentiga 47 miljonile Norra kroonile.

Moelven toodab hoonete jaoks liimpuidust postid, talad ja diagonaalid, ristkihtliimpuidust liftišahtid ja põrandaelemendid ning on ka vastutav kogu puitkarkassi kokkumonteerimise eest. Ehitise jaoks vajalikes puitkonstruktsioonides kasutatakse kohalikes kuusemetsades leiduvat puitu.  

Hoone insenerlahenduse autor on Sweco. Hoone konstruktsioon on oma põhimõttelt sarnane 2015. aastal valminud 14korruselise Treetiga Bergenis, välja arvatud asjaolu, et moodulite asemel kasutatakse puitelemente. Ehitise valmimisajana on välja kuulutatud erinevaid tähtaegu 2018. aasta detsembrist kuni 2019. aasta märtsikuuni.

Loe pikemalt ajakirja Ehitaja 2017 detsembrinumbrist.

Allikas: Ehitusuudised.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal