Tallinna Õpetajate Majas kuulutati välja AASTA KODU ja AASTA AIA tiitlid: aasta kodu koos 2500 euroga Swedbankilt läks Pärnusse Mareliis Raidi ja Raoul Burmanni eramule, aasta aed koos 2500 euroga Bauhofilt Kristi Smirnoffile ja Vaike-Aino Smirnovile Tallinnasse Pirita-Kosele.

Võistlust Kodu Kauniks korraldab neljateistkümnendat aastat Eesti suurim kuukiri Kodu & Aed. Lisaks aasta kodu ja aasta aia tiitlitele jagati sponsorite abil välja 12 teist preemiat. Huvi võistluse vastu on olnud läbi aastate püsiv, ka tänavu osales konkursil ligi 100 kodu ja aeda, auhindu jagati 20 000 euro väärtuses.

Võistlusel hinnati võrdselt otstarbekust, asjakohasust ja esteetilist tulemust, esile tõusid jätkusuutlikult heakorrastatud ning loominguliselt viimistletud kodud ja aiad. Ajakirja Kodu & Aed toimetajatest ja sponsorite esindajatest koosneva žürii tööd juhendasid valdkonniti sisekujundaja Sirje Kadalipp ja aiandusspetsialist Eneli Käger.

Võidukodude ja -aedade loetelu:

AASTA KODU tiitli ja 2500 € Swedbankilt sai MARELIIS RAIDI JA RAOUL BURMANNI eramu Pärnus, mis paistab silma pere vajadusi arvestava oskuslikult kujundatud tervikuna. Ühekorruselise maja valgusrikastes ruumides on kombineeritud puitu ja heledaid seinapindu. Sisustuses annab kontrasti soliidne tumehall, mille taustal joonistuvad hästi välja retromööbli õhulised ja võluvad vormid.

pilt_1866

AASTA AIA tiitli ja 2500 € Bauhofilt pälvisid KRISTI SMIRNOFF ja VAIKE-AINO SMIRNOV. Tütre ja ema kallakule rajatud väike linnaaed, nagu neid Tallinnas Pirita-Kosel teisigi leidub, on kujundamiseks suur väljakutse. Sellega on suurepäraselt toime tuldud, ühendades hea planeeringu, mitmekülgse kasutuse ja hästi valitud taimed ühiseks eluringiks.

pilt_1867

Põhjamaise kodu preemia 1500 € Hemtexilt sai MIRAMII MAARJA VAHERI ja RENE TAMBERGI kodu Viimsis. Noore pere loomingulises korteris on kasutatud rohkelt leidlikke ideid. Isetehtud mööblit ja sisustuslahendusi täiendavad põnevad aksessuaarid, mis teevad kodu omanäoliseks ja hubaseks.

pilt_1868

Noore aia preemia 1500 € Scheteligilt läks PEREKOND LAASILE Valgast, kelle koduaed tõusis esile nüüdisaegselt selge ja julge käekirjaga. Korduvate okaspuuvormidega mängimine ja uute, põnevate taimedega katsetamine loob kasvavale aiale arenguruumi.

pilt_1869

Stiilse kodu preemia 1000 € kinkekaart Iittalalt kuulub STINA KORDEMETSALE ja AHTO NIRGILE Tallinnast. Tallinna südalinnas üle saja-aastases väärikas telliskivimajas asuv kodu on kui oaas, kus ka pere pisimad end hästi tunnevad. Hea tunnetusega kujundatud kodus on piisavalt õhku ja ruumi, et stiilne mööbel ja võluvad detailid hästi esile tõuseksid.

pilt_1870

 

Parima värvilahenduse preemia 1500 € Vivacolorilt pälvis LIISE KALLAS, kes on oma Kuressaare kodust teinud kui küllusliku värvipaletiga maali. Erinevaid, nii murtud kui ka puhtaid toone on meisterlikult kasutatud seintel, mööblil ja tekstiilidel ning piltide ja seinamaalingutena.

pilt_1871

Parima maastikukujunduse preemia 1500 € Husqvarnalt kuulub KRISTA TAMRELE, kelle käe all on väikeses Keibu rannakülas Harjumaal aastate jooksul sündinud perfektselt korras taluõu. Värvidel ja vormidel põhinev haljastus ning eriotstarbelised aiaosad seovad kokku tänapäevase elulaadi, vanad asjad ning isikupärase vaatenurga. Aeda täiendab 30 meetri pikkune mägisibulate kollektsioonpeenar.

pilt_1872

Loodussõbraliku kodu preemia 1500 € kinkekaardi Safranilt võitsid TRIINU LAURITS ja PAUL RAID, kes on Tallinnas Mustamäel asuvast paneelmaja korterist oma kätega loonud kaasaegse kodu. Kehvast seisukorrast päästetud korter on uue ruumilahenduse ja leidlike kujundusvõtete abil kujundatud valgusküllaseks ja hubaseks.

pilt_1873

Aiakultuuri edendamise preemia 1000 € kinkekaardi Hansaplantilt sai aiandusagronoom VÄINO ESKLA, keda tunnustati pikaajalise töö eest mitmekülgsete aiateadmiste jagamisel. Aiatark tutvustab ja aretab mustsõstraid jt marjakultuure ning nõustab puuvilja- ja marjataimede hoolduse ja lõikamise osas.

pilt_1874

Parima köögilahenduse preemia 500 € Fiskarsilt pälvis PEREKOND RAIK Tallinnast. Nende kodu Nõmmel peidab endas palju hubaseid koosviibimiskohti, muuhulgas ka tegusa ja avara köögi, mille keskel troonib suur köögisaar. Köögist pääseb otse õue — päikeselisele terrassile ja aeda.

pilt_1875

Parima vannitoa preemia 1000 € Gustavsbergilt kuulub ELIS HAANILE, kelle Tallinnas Pelgulinnas asuva kodu vannituba on kujundatud romantilises võtmes, kasutades oskuslikult vana mööblit ja nüüdisaegseid tehnilisi lahendusi. Aknaga ruum on kui luksuslik kümbluskamber, kus on hea päeva alustada ja lõpetada.

pilt_1876

Publiku lemmiku preemia 1500 € If Kindlustuselt võitsid REBEKA PLEES ja ARTI KÜTT, kes renoveerisid paneelmaja korteri Tallinnas Mustamäel. Modernselt lihtsa, kindla käekirjaga kujundatud kauni kodu uus ruumiplaneering, köök ja vannituba vastavad kaasaegse elu vajadustele.

pilt_1877

Aia eripreemiad kokku 1000 € väärtuses Fiskarsilt pälvisid:
500 € PEREKOND VAHTRE, kes on aastate jooksul oma nõu ja jõuga kujundanud Valtu külas huvitavalt liigendatud liigirohke aia, kus omavahel põimuvad puit ja maalilised taimekompositsioonid. Pikaaegse aednikutöö tulemusel on aias nii kauneid vaateid kui ka põnevaid liike ja sorte.

pilt_1878

500 € PEREKOND SINIVÄLI, kellelt on vana taluõue korrastamine ning maakividest hooneaseme sulandamine aiakujundusse nõudnud tööd, katsetamist ja loomingulist mõtlemist. Pärsti vallas Kookla külas asuvale aiale lisavad värvi kasvav roosikollektsioon ning puittaimede kogu.

pilt_1879

Ajakirja Kodu & Aed peatoimetaja Piret Veigel: „Võistluse korraldamise eesmärgiks on edendada parimate eeskujude näitel Eesti kodu- ja aiakultuuri ja jälgida selle arengut. Silmapaistvate saavutuste puhul hindame omanäolisust ja esteetilist üldmuljet, jätkusuutlikkust ja keskkonnahoidu. Hea eeskuju annab indu kõigile, kes väärtustavad oma elukeskkonda, millel on meie vaimse ning füüsilise heaolu tagamisel täita väga suur roll. Seda on oluline teadvustada ning selle arengule ja edendamisele ka tähelepanu pöörata.“

Infoallikas: