Menüü

Kõik vajalik aiaehituseks – post, põõn, lipp ja kruvi

04.05.2022

Üldjuhul algab puidust aia ehitamine planeerimisest ning korraliku materjali soetamisest. Ise aia ehitamine ei ole midagi keerulist, kui on olemas lihtsamad baasteadmised ehitamisest! Järgnevalt juhatame Teid läbi ehitusetappide, et lõpptulemuse valmimine oleks lihtne.

Aed ei ole lihtsalt piire, vaid oluline osa krundi või hoone funktsionaalsest tervikust. Olulised on aia kestvus, välimus ja materjalide sobilikkus hoone ning asukohaga. Järgnevalt räägime, milliseid materjale kasutades on võimalik muuta puitaiad kauakestvaks ja ilmastikukindlaks ning mis võimalusi aia ehituseks soovitab Puumarket.

Kui plaanite aiaehitamist, siis võtke meiega ühendust – personaalse pöördumise saab nii äri- kui eraklient. Alustame aga aiaehitusega algusest:

Vali sobiv aiapost ja postijalad

Esmalt tuleks otsustada, millisest materjalist aiapostid soetada. Valikus on nii metallist kui ka puidust aiapostid. Kui otsus on kasutada puidust aiaposte, siis parim valik onimmutatud puit.Sellisel juhul peaks meeles pidama seda, et immutatud puidust posti lühemaks saagimisel või teritamisel tuleks lõikepinnad puidukaitsevahendiga kindlasti uuesti töödelda.

Kui otsus on kasutada immutatud puidust aiaposte, siis nende toestamiseks on väga hea viis kasutada postijalgu. Puumarketi valikus on postijalgu mitmes erinevas mõõdus ning nende sisse saab valida täpses mõõdus aiapostid.

Milline peaks olema põõnamaterjal?

Üldiselt jaotatakse puitaiad horisontaalseteks ning vertikaalseteks. Vertikaalsed aiad on levinumad pigem vanemates rajoonides, kus selline aed sobib kokku roheluse ning klassikalise miljööga. Vertikaalse puitaia ehitamisel kinnitatakse aialipid lipipõõnale, mis on kinnitatud tugevalt aiaposti külge. Lipipõõnaks sobiv materjal on näiteks immutatud 45x95mm immutatud höövelmaterjal, mida on Puumarketis saadaval pikkustest 3000 kuni 6000 mm.

Juba tööstuslikult immutatud või värvitud aialipid

Puumarketist on võimalik valida erineva pikkusega, juba tehases valmis lõigatud ning immutatud pruuni immutusega aialippe. Kuna lipid on juba õiges mõõdus ning neid ei ole vaja lõigata, siis puudub ka vajadus täiendavalt immutada lipi otsi. Saadaolevad valmis immutatud aialipi pikkused on vahemikus 1,2-1,8 meetrit. Samuti on võimalik soetada juba värvitud aialipid. Puumarketis on aialippe mitmes erinevas värvitoonis – pruun, valge ja hall.

Milline kinnitusvahend valida ja millega töödelda?

Kuna aed peab vastu pidama kõikvõimalikele välistingimustele, peavad ka kinnitusvahendid olema vastupidavad – selleks peaks aialippide kinnitamiseks kasutamavälitingimustesse mõeldud puidu kruvisid.

Aia värvimisel on soovitatav kasutada puidu pinda imbuvaid tooteid, nagu näiteks Woodexi tooteid, mis hoiavad ära niiskuse imendumise, puidu lõhenemise ja määrdumise.


Vaata ka Priit Valge soovitust, kuidas ise aiamooduleid ehitada:

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal