Menüü

Kuidas hooldada puitmaja fassaadi?

03.08.2022

Puitfassaadi ei saa pärast valmimist aastakümneteks unustada. Puit on elav materjal, mis vajab hooldust ja viimistluskatte uuendamist. Kui lasta puidul laguneda, tuleb kogu pind üle lihvida ja viimistlus täielikult uuendada.

Kuidas aga puitmaja fassaadi õigesti hooldada? Uurime välja

Mida tuleb arvesse võtta?

Päikesepoolne külg nõuab rohkem hooldust. Lõunapoolsel küljel, eriti kui pole ühtegi varju pakkuvat objekti, tuleb arvestada fassaadiviimistluse kiire lagunemisega. UV-kiirgus sööb puidukiudude vahel olevat ligniini, mistõttu puit hakkab vähehaaval lagunema ja muutub aja jooksul halliks. Parim kaitse selle vastu on värv. Päikesepoolsel seinal vananeb värv kiiremini.

Päikesepoolne külg tuleks vaadata üle vähemalt iga viie aasta järel, sest seal vananeb värv peaaegu kaks korda kiiremini kui varjupoolel. Fassaadivärvi garantiiaeg on 5–8 aastat. Sõltuvalt värvi liigist, kvaliteedist ja sobivusest on selle vastupidavus väga erinev.

Lasuurvärvi esimene ülevaatus tuleks teha juba 1–3 aasta pärast. Järgmine renoveerimisintervall, mis näeb ette fassaadi veelkordset lasuurikorraga katmist, ei pea olema 3–4 aastat, nagu see on paljudel juhtudel, vaid palju pikem. Esimesel renoveerimisel saavad kõik tekkinud mikropraod katte ja puit saab lisakaitse, kõrvaldatakse vee sissetungi oht ja värv kaitseb puitu kindlalt edasi.

Igale puidule oma värv

Kuna puitu on mitmesugust, kasutatakse eri puidumaterjalide puhul eri värve. Üks olulisemaid määrajaid seejuures on puidu maht – puit on muutuva mahuga materjal. Pole olemas puitu, mille maht ei muutuks. Hea kvaliteediga värv ühtlasi kaitseb.

Oluline on ka värvi kvaliteet. Hea kvaliteediga värvid on valmistatud selleks, et värvitavat pinda maksimaalselt kaitsta, mitte lihtsalt soovitud värvitooni anda.

Lasuurvärvi viimane värvikord ja esimene renoveerimine

Spetsialistid soovitavad pärast impregneeri ja kahe lasuurikihi pealekandmist lauad seina kinnitada, kuid viimane lasuurikiht tuleks peale kanda alles aasta pärast, kui puit on juba paisunud ja kõik võimalikud praod juba tekkinud. Niiviisi saab viimase värvimiskorra ühendada esimese renoveerimisega. Siiski tuleb iga juhtumi korral eraldi otsustada.

Kui puit hakkab värvikihi all juba hallitama, on see selge märk puidu lagunemisprotsessist. Hallitaval puidul ei püsi ükski värv. Ka puidu sisekülg vajab töötlust. Sageli juhtub, et ehitajad kinnitavad lauad seina ebapiisavate ventilatsioonivahedega ja seejärel värvivad kogu välispinna, sisekülje aga unustavad. Selle tagajärjel koguneb kaitsmata puidupoolele talvel niiskus. Selliselt töödeldud puitmaja fassaadil pikka iga ei ole.

Tutvu Puumarketi sise- ja välisvoodri valikuga ning küsi pakkumist projektimüügist!


Allikas: Inkodu.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal