Vineer on üks äraütlemata hea materjal, mille kasutusvaldkond on väga lai.
Vineeri näol on tegemist puidust plaadiga, mille valmistamiseks on kasutatud mitut õhukest puidu- ehk spoonikihti, mis on omavahel kokku liimitud. Vineerplaadid toodetakse peamiselt kas lehtpuu- või okaspuu puidust, kuid müügil on ka plaadid, mille pealmine kiht on lehtpuust ja vahespoon okaspuust või vastupidi.
Ehituses kasutatakse vineeri peamiselt konstruktsioonimaterjalina. Vineerplaadi tehnilised näitajad ja omadused sõltuvad puidutüübist, millest konkreetne vineer on valmistatud. Plaadi paksuse määrab ära aga spoonikihtide 1,5–55 mm arv.
Vineerist seinaplaadid muudavad ruumi hubaseks
Vineerplaate saab mugavalt kinnitada otse seintele ja põrandatele, luues nii tugeva aluspinna, millele on võimalik paigaldada erinevaid põranda,- seina- ja katusekatteid.
See ei tähenda aga seda, et vineer peaks alati seinakattematerjali taha peitu jääma. Puumarketis on saadaval erinevad vineerist seinapaneelid, mis on spetsiaalselt mõeldud seina kaunistamiseks. Kuna vineer on valmistatud puidust ja on looduslik materjal, lisab see ruumi hubasust ja kodutunnet. Erinevalt ühetoonilistest valgetest, beežidest ja hallidest värvidest, tõmbab just puidutooni vineer pilku ja muudab ruumi omanäoliseks.
LVL ehk liimkihtpuit on tugev ja vastupidav
Sarnaselt vineerile on ka LVL puidupõhine ehitusmaterjal, mis on valmistatud kihilisest puidust. Küll aga on neil materjalidel sootuks erinevad kasutusalad. Nimelt sobib LVL liimkihtpuit just kandvate konstruktsioonide jaoks, sest materjalil on kõrge kandevõime ning hea vastupidavus agressiivsele keskkonnale.
LVL-st valmistatud konstruktsioonid on piisavalt ohutud ja seetõttu ei vaja need tugevdatud vundamenti ega lisa kandekonstruktsioonide ehitamist. Lisaks on LVL materjal kõrge bio- ja tulekindlusega.
Ja sarnaselt vineerile saab ka LVL talade abil ruumi ilmet looduslikumaks ja naturaalsemaks muuta. LVL talad säilitavad täielikult puidu välisstruktuuri, mis omakorda võimaldab neid kasutada siseruumides toodete ja konstruktsioonide valmistamiseks, ilma ühegi täiendava viimistluseta. Kui aga ikkagi on soov LVL pinnatöötlusvahendiga üle võõbata, siis selle materjali töötlemine on üpris lihtne.
Vineer pole ainult ehitussektori pärusmaa
Kui nüüd aga vineeri juurde tagasi tulla, siis on see tõesti laialdaselt tarbitav materjal, mida kasutatakse lisaks ehitussektorile ka mööblitööstuses. Eriti hinnatud on vineer tehastes, kus toodetakse täispuidust mööblit. Seda kasutatakse kõige enam mööbli tagaseinte, sahtlipõhjade ja riiulite tarbeks. Vineer sobib loomulikult ideaalselt ka köögimööbli valmistamiseks, kuna materjal on niiskuskindel.
Samuti toodetakse vineerist toole ja laudu, sest materjal on paindlik ja lõigatav vastavalt erinevatele soovidele, mis võimaldab luua ennenägematuid disaine. Ja tänu oma visuaalselt ilusale ja ainulaadsele välimusele ning paindlikkusele on vineermaterjal disainerite seas vägagi populaarne.
Erinevat tüüpi vineerid: niiskuskindlad ja veekindlad
Nagu eelnevalt mainitud, valmistatakse vineerplaate erinevatest puitmaterjalidest ja just puidu omadused on need, mis määravad vineerplaadi kasutusvõimalused.
Näiteks ehitus- ja sisustusprojektides on väga hinnatud materjaliks kuusevineer. Kuusepuit on suurepärane materjal, sest see on tugev ja unikaalse pinnatekstuuriga ning hea kulumiskindlusega. Kasevineeri kasutatakse aga nii sise- kui ka välistingimustes, näiteks ehitusobjektidel, mööbli valmistamiseks, mänguväljakutel , transpordivahendites ja isegi pakenditööstustes.
Vineeri puhul on väga oluline näitaja selle vee- ja niiskuskindlus. Tasub teada, et niiskuskindel vineer sobib kasutamiseks siseruumides, kus see võib küll mõningase niiskusega kokku puutuda, kuid materjal ei talu siiski otsest märga ja vett. Veekindel vineer aga on spetsiaalselt loodud vastu pidama otsestele veekahjustustele ning seetõttu on see suurepärane materjal nii siseruumides kasutamiseks kui ka välitingimuste jaoks.
Kevad on lõpuks kohal ja on parim aeg hakata mõtlema uutele ehitusprojektidele. Puumarketist juurest leiad kõik vajaliku ehitustöödeks, alates vundamendi ehitamisest kuni katuse paigalduseni välja!