Menüü

Loodusesse sulanduv suvekodu

29.06.2015

Haapsalu külje all, merest paarisaja meetri kaugusel rannaäärses kasemetsas seisev maja on justkui unistuste suvekodu kehastus: orgaaniliselt loodusesse sulanduv, aus, ehe ning ajas kestev nii materjalidelt kui ka arhitektuurilt. Maja arhitektuuri ja ruumikujunduse on loonud VLS sisearhitektuuribüroo sisearhitektid Ville Lausmäe, Peeter Klaas ja Kadi Karmann. Ühekorruseline puitkarkassmaja, mille fassaadis on peale puidu kasutatud ohtralt klaasi ja kohaliku ehitusmaterjalina Ungru kivi, on orgaaniliselt seotud ümbritseva loodusega.

 

Sisearhitekt Ville Lausmäe:

Suvekodu näol on tegemist väga inimlähedase arhitektuuriga, mis on detailne, soe, puidune ning selgelt omaniku nägu. Tellija soov saada ajas kestev hoone — nii kvaliteedilt kui ka esteetilises mõttes andis ette viisi, kuidas maja ehitati ja sisustati. Kergeid ega suvalisi ehitusmaterjale pole kasutatud, kõik on jaapanipärasest arhitektuurist inspireerituna läbi mõeldud ja kvaliteetne kuni hoone kehandi ja kihini, mida silmaga ei näe. Meile oli see huvitav töö ka selles mõttes, et olime sisearhitektuuribüroona hoone peaprojekteerija rollis. Tänu suurepärasele meeskonnale — inseneribüroo, eriosade projekteerijad, ehitusjärelevalve jne — on tulemus detailne ja terviklik. Eramute puhul nii “tihedaid” projekte tihti ei näe.

Suured klaaspinnad ja avatud vaated toovad ruumidesse päikesevalguse ning looduse. Maja üdini puidust iseloomu on rõhutatud ka interjööris: lagedes on nähtavale jäetud kandvad puittalad, seinad ja laed on kaetud vineertahvlitega. Soe ja puidune kooslus mõjub samal ajal värskelt ja moodsalt. Ümmarguse söögilaua marmorist plaat lasti valmistada firmas Kiviprojekt, toolid kuuluvad Vitra valikusse. Laua kohal ripub uhke disainiikoon: Louis Poulseni valgusti Artichoke.

suvekodu1

Kolme hektari suurusel looduskaunil krundil asuv suvekodu on läbi ja lõhki puidust — materjalist, mis haakub ümbritseva keskkonnaga ning ideega põhjamaiselt kargest ja väärikast hoonest. Puitu täiendavad suured klaaspinnad toovad tuppa valguse ja looduse, terrass pikendab siseruumid rohelusse ja killuke Ungru kivi fassaadis teeb kummarduse kohalikule ehitusmaterjalile. Kõik on lihtne, selge ja rõhutab kergust – nagu üks suvekodu olema peabki.

Suurem osa sisustusest, sh köögimööbel, on valminud eritööna spetsiaalselt suvemaja jaoks, valmislahendusi ja -tooteid on kasutatud nii vähe kui võimalik.

suvekodu2

Puit seob tervikuks

Ehkki ka oma mahult mõjub maja esmapilgul tagasihoidlikuna, pole midagi tagasihoidlikku hoone professionaalses tasemes ega erilahendustes. Tellija sooviks oli omanäoline ja unikaalne maja, kus puuduksid standardsed valmislahendused ja -tooted. Seetõttu on peaaegu iga väiksemgi detail välja mõeldud, joonistatud ja valmis tehtud spetsiaalselt selle maja jaoks.

Avarasse vannituppa langeb päikesevalgus läbi kõrge klaasseina ja väikese sisehoovi.

suvekodu3

Kõik mahud, vormid ja võtted seob tervikuks puidu kasutus: maja konstruktiivsed osad on näha interjööris laetalade näol, siseseintes ja lagedes on kasutatud vineertahveldust, puidust on põrandad ja erimööbel. Ühtegi kipsseina majas ei ole. Suurte akende ja uhkete vaadetega tasakaalustatud puitpinnad mõjuvad värskelt ja moodsalt, andes ruumidele samal ajal sooja, hubase ja ajatu ilme.

Allikas: Diivan.ee

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal