Kui soovid terrassi, mis ei idane ega mädane ja näeb välja kui päris puit, siis tasuks kaaluda puitkomposiitmaterjalist terrassi. Vahelduseks traditsioonilistele puitmaterjalidele on Puumarketi tootevalikus ka Eesti tootja Onewood puitplast-komposiitmaterjalist terrassilauad.

Uudisena on sellel suvel Puumarketi tootevalikusse lisandunud Onewood NORDIC-profiiliga pruun, tumepruun ning tumehall terrassilaud.

Puumarketi tootevalikus on erineva pinnatöötlusega puitplastkomposiitmaterjalist, seest õõnsad LIGHT-profiilist terrassilauad pinnatöötlusega Modern ja Modern L. LIGHT-profiil on õõnesprofiil, millel on hea tugevuse ja kaalu suhe ning see teeb LIGHT-profiilist ka ühe enim kasutatava terrassilaua. Modern’il on keskmiste soontega ja Modern L’il on laiade soontega pind. Värvitoonide standardvalikus on kolm erinevat enimnõutud tooni: pruun, tumepruun ja hall.

Mis on puitplastkomposiit?

Nagu tootja oma tooted iseloomustab, muudavad need mõtteviisi terrasside, aedade, fassaadide hooldamisest ja ohutust kasutamisest. Mitte ainult infotehnoloogias vaid ka ehitusmaterjalide toomises toimub pidev materjalide täiustamine ja innovatsioon.

Puitplastkomposiit on keskkonnasõbralik ja kaasaegne materjal, mis on 100% taaskasutatav. Materjal valmistatakse puidu ja plasti segust, kuhu keskkonna mõjude kaitseks lisatakse täiendühendeid, näiteks UV-kaitse, värvaine, sideaine ning stabilisaatorid. Onewoodi toodete koostis on välja töötatud põhjamaises kliimas kasutamiseks, sisaldades endas parimat kooslust 60% puidust, 30% plastist ja 10% lisaainetest. Selline materjalide kombinatsioon annab toodetele naturaalse puidu ilu, tagab pikaajalise vastupidavuse ja peaaegu olematud hoolduskulud.

Kõik tooted on ilmastikukindlad, ei vaja õlitamist ega värvimist, ei eralda pinde ja ei ole libedad isegi märja ilmaga.  Tooted  sobivad suurepäraselt näiteks terrasside, rõdude, õueteede ning miks mitte ka lehtlate ehituseks.

Puitkomposiit terrassilaua eelisteks võib lugeda:

  • Ilmastikukindlad
  • Ei vaja õlitamist ega värvimist.
  • Ei eralda pinde.
  • Ei lähe libedaks isegi märja ilmaga.
  • 100% taaskasutatav materjal – Säästab metsa ja loodusvarasid.

Kuidas komposiitmaterjalist terrassi paigaldatakse?

  1. Ladustamine – Vältige laadimisel ja ladustamisel laudade lohistamist ja viskamist. Terrassilauad ladustada horisontaalselt tasasel pinnal, soovitavalt tehasepakendis, puitalusel või 50 mm laiadel puitlattidel, millede vahekaugus ei ületa 500 mm. Hoiustada hästi ventileeritavas ruumis.
  2. Lõikamine – Puitplastkomposiit materjali lõikamiseks sobivad tavapärased puidusaagimise vahendid, vältida tuleks suure hambaga saeterade kasutamist.
  3. Puurimine – Kruvidega kinnitamiseks tuleb alati puitplastkomposiit materjalisse kruviaugud ette puurida. Puur tuleb valida kruvi läbimõõdust väiksem. Näiteks 4 mm läbimõõduga kruvi puhul tuleb valida 3 mm läbimõõduga puur. Puurimise ajal tuleb puuri puuraugust aeg-ajalt välja tõmmata, et tekkinud saepuru pääseks august välja.

Vajalikud materjalid: Terrassilauad, alustusklamber,kinnitusklamber, kruvid ning aluslatt.
Vajalikud töövahendid: Akutrell (puuri ja torx otsikut), saag, kinnitusrihmad, märkepliiats ning kaitsevahendid (prillid, kindad jne).

Aluskonstruktsioon

Terrassi aluskonstruktsiooniks sobivad tavapärased kivist, metallist ja puidust lahendused. Terrassilauad kinnitatakse puidust või puitplastkomposiidist aluslaagidele. Laagid peavad toetuma aluskonstruktsioonile nii, et toetuspindade vahemaa ei ületaks 350 mm. Laagid tuleb paigaldada max. 350 mm vahedega ja laagide jätkukohtadesse jätta 5 mm vahe.

Kohtades kus terrassilaud lõppeb ja uus laud algab, tuleb paigaldada kaks laagi kõrvuti. Äärmised laagid tuleb paigaldada nii, et terrassilaud ei ulatu laagi servast üle rohkem kui 30 mm. NB! Aluskonstruktsiooni soovitame rajada selliselt, et terrass oleks kerge kaldega (10 mm/m), vältimaks veeloikude teket

Terrassilaudade paigaldus

1. Esimene terrassilaud kinnitada alustusklambri abil.
2. Järgmised kinnitada kinnitusklambri abil.
3. Viimane laud kinnitada kruviga diagonaalselt, laua servast või otse läbi, laua keskelt.
4. Laudade jätkukohtades, puutekohas servalauaga, maja seinaga või mõne muu objektiga, tuleb jätta 5 mm vahe.
5. Kruvi kinnitades läbi laua, peab jääma 30 mm laua serva ja kinnituskoha vahele.
6. Kui aluslaag on puitplastkomposiidist, siis kruvide paigaldus kindlasti eelpuurimisega.

Selleks, et lauad oleksid ühtlaste vahedega ja kinnitusklambrid tihedalt soones, soovitame paigaldusel kasutada pingutusrihmasid.
NB! Puitplastkomposiit terrassilaudu ei tohi naeltega paigaldada.

Jaheda ilmaga tuleb laudade jätkukohtades jätta 5 mm vahe. Palava ilmaga (alates 25°C) kui päike paistab otse terrassi laudadele, ei ole soovitatav paisumisvahet jätta.

Servade ja nurkade katmine

Nurkade ja servade katmiseks on sobivaimad puitplastkomposiit materjalist 80×15 mm servalauad või 42×42 nurgaliistud. Kinnituskruvid tuleb paigaldada iga 400 mm järel. Ka servalaua ja nurgaliistu jätkukohtadesse peab jätma 5 mm vahe ja kinnituskruvi minimaalne kaugus servast 30 mm.

Paigaldusjärgne kasutamine

Terrassi esimestel kuudel toimub looduslike valgustingimuste tõttu muutumine heledamaks. See on puidusisaldusega materjalide puhul tavaline protsess. Seetõttu soovitame esialgu terrassil olevate esemete, nt. lillepottide asukohta aeg-ajalt nihutada.

Hooldamine

OneWood terrassil on ülimadalad hoolduskulud, terrass ei vaja samalaadset hooldust kui tavapärane puitterrass. Terrassiga ei kaasne kulukat ja aeganõudvat värvimist, õlitamist ega muulviisil katmist. Väliterrassi ilu tagamiseks piisab vaid perioodilisest pühkimisest ja pesemisest. Puhastamiseks piisab üldjuhul harjast, survepesurist, seebiveest ja pesukäsnast.

Allikas: Onewood, Puumarket