Menüü

Täispuidust põrandad kestavad põlvest põlve!

02.03.2020

Täispuidust põranda peamiseks eeliseks on omapära ja kordumatus ning üha rohkem inimesi otsustab naturaalse, täispuidust põranda kasuks. Naturaalne puit erineb tööstuslikult toodetud kunstmaterjalist ning on vastupidav ja ajatu. Alljärgnevalt on toodud mõningad aspektid, mida on kasulik silmas pidada täispuidust põrandakatte valikul.

Milline peaks põrand välja nägema?

Kõigepealt soovitame mõelda sellele, milline peaks põrand välja nägema. Variante on erinevaid – liistparketi enamlevinud ristlõige on 16x68mm ja pikkus 20-50cm. Antud materjali saab laduda nii traditsioonilisse, sirgesse mustrisse kui ka huvitavamalt, näiteks kalasaba, versailles´i, prantsuse kalasaba jt mustritesse.

Põrandalaua valikul tuleb eelkõige mõelda laua laiusele, kuna see on peamine, mis määrab lõpuks põranda väljanägemise. Kindlasti ei määra aga laua laius põranda headust või kestvust. Tasub siiski meeles pidada, et mida laiem laud, seda suuremad on laua sees ruumi õhuniiskuse mõjul tekkivad jõud ning seda suuremad on ka riskid. Seetõttu soovitame müüjaga eelnevalt ruumi iseärasustest rääkida ja nõu pidada.

Laud laiusega kuni 14cm on aga üldjuhul Eesti oludes suhteliselt kindel valik. Väga huvitavad näevad välja ka põrandad, mis tehtud kitsastest laudadest – laiusega 70-100mm. Millegipärast on aga kitsastest laudadest valmistatud põrand Eesti kliendile võõras, kuigi näiteks valdav enamus Põhja-Ameerikas müüdavatest täispuitpõrandalaudadest on kitsamad kui 4 tolli ehk 100mm.

Kui põrandalauale teha ka külgfaasid, toob see veel eriti laua kuju esile ja peale selle aitavad külgfaasid varjata ka laua kuivamispragusid. Kasulik on ka teada, et lehtpuidust põrandalaudade paksus on enamasti 20mm ja laius vahemikus 70-200mm. Laudade pikkus on tunduvalt väiksem kui okaspuulaudadel jäädes 80cm ja 2,5m vahele.

Milline värvitoon valida?

Lisaks eeltoodule tuleb põrandakatet valides välja valida ka põrandalaudade värvitoon. Üldjuhul oleme harjunud heledate puidutoonidega, kuid samas on saadaval ka erinevaid variante tumedaid põrandalaudu. Valikus on nii eksootilised puuliigid kui ka termotöödeldud puit. Puidu valikul on üldiselt võimalikud kaks varianti – okslikum ja kirjuma süüga nn. elavam laud või oksavaba nn. ühte tooni laud. Kõige parem on aga ikkagi kaupluses ise oma silmaga vaadata ja seejärel otsustada, milline toon ja muster kõige paremini sobib.

Täispuitpõranda paigaldamisest rääkides tuleb mainida, et see on veidi kallim ja aeganõudvam kui näiteks laminaatpõranda puhul, kuid ka tulemus on just selline nagu Teie ise soovite. Variante lõppviimistluseks on erinevaid ja valida saab nii toonide kui ka õli või laki vahel. Paigaldada on täispuitpõrandat võimalik nii puitaluspõrandatele, laagidele kui ka betoonile (sh põrandaküttele).

Oluline on jälgida vaid õigeid töövõtteid. Täispuitpõranda oluline eelis on ka see, et saate seda korduvalt üle lihvida ja viimistleda ning anda talle jälle uue ilme ja seda kõike põrandat välja vahetamata.

Kuidas täispuidust põrandat hooldada?

Täispuitpõrandaid on soovitav regulaarselt hooldada, saavutamaks nende pikemat eluiga ja head väljanägemist. Lakitud põranda hooldamisel piisab enamasti põranda puhastamisest tavaliste vahenditega – näiteks niiske lapiga. Võib kasutada ka spetsiaalselt lakitud puitpõranda jaoks mõeldud pesuvahendeid. Õlitatud põranda puhastamiseks on olemas spetsiaalsed puhastusained ja vahendid.

Regulaarselt (umbes kord aastas) on soovitav värskelt puhastatud põrandale teha hooldusõlitust. Spetsiaalset hooldusõli kasutades muutub täispuitpõrand aastatega järjest vastupidavamaks. Oluline on puitpõranda puhastamisel vältida liigse vee kasutamist.


Täispuidust põrandad on mõeldud kestma põlvest põlve, muutudes aja jooksul üha enam isikupärasemaks. Neid võib vajadusel korduvalt üle lihvida ja uuesti viimistleda. Täispuitpõrand on lahutamatu osa hubasest ja armsast kodust nii Teile, kui ka järeltulevatele põlvedele.

Tutvuge täispuidust põrandalaudadega ning küsige personaalset pakkumist Puumarketist!

Saatke meile päring:

Puit ja ehitusmaterjalid
Ülal